punaviini v.2003...onko jo roskiskamaa?
Kommentit (5)
Riippuu viinistä. Laatuviinit kestävät säilytystä ja niitä kannattaakin varastoida. Sitten taas on sellaisia arkiviinejä, joita on turha säilytellä vaan ne pitää juoda pois.
Siis jos on ostettu vuonna 2003 ja on tarkoitettu heti juotavaksi , esim on kierrekorkilla tai viime vuoden eli 2002 sadosta niin voi olla etä maku on kärsinyt.
jos taas on oikealla korkilla eikä korkkivikaa ja satovuosi on hiukan vanhempi, niin eiköhän ole oikein hyvää.
No tää oli reilusti oikaistu tulkinta.
Ei tiedä kuin maistamalla. Heti juotavaksi tarkoitettu lienee jo kärsinyt, mutta muut viinit sen kyllä kestävät..
Pilaantuneen viinin tunnistaa kyllä. En laskisi sen varaan juhlapöydässä, mutta vaikka naistenpäivän kunniaksi kannattaa korkata.
siis kirjahyllyn laatikossa vuosikaudet lojunut... ei ole mikään kallis viini-- punaviini,Castillo Murviedro. synteettinen korkki.
-ap
haista sitä ja maista vähän, etikkaisen maun kyllä huomaa.