Naapuri teki ruman talon.
Naapuriimme valmistui hiljan uusi omakotitalo. Materiaali- ja värivalinnat saavat sen näyttämään 25-30 vuotta vanhalta! Kyseessä on punamustatiilinen yksitasoinen, harjakattoinen talo, jossa katon materiaali on musta-ruskeaa palahuopaa (riitelee inhottavasti tiilien kanssa). Ulkorakennukset ja aita ovat vauvankakan-beigenruskean väriseksi maalattua puuta, samaa palahuopaa katteena.
Koko talon ulkonäkö on masentava, ruma ja kasarivuosikymmenen alusta. Mitä liikkuu ihmisen mielessä joka tekee uudesta talosta tuollaisen? Kyseessä ei ole edes se, että talo istuisi alueen muihin taloihin, sillä muut talot ovat uusia ja ajanmukaisia puu- ja kivitaloja. Tuon saa varmasti huonosti myytyäkin, ja se tekee ympäristöstä ankean :(
Kommentit (3)
persoonattomana "kaikki samasta muotista" -tehtynä muotitalona.
Makunsa kullakin, naapurin talo kuulu hälle, ei sinulle. Istuta/rakenna kunnon aita tonttienne välille niin ei sinun tarvitse surra naapurisi ratkaisuja.
näyttää sen ruman rinnalla entistäkin kauniimmilta. Ja kai siellä jotkut kaavamääräykset on pitänyt täyttää, jos talot ovat vieri vieressä?
vaan tekivät sen itselleen. Älä sie siitä huolta kanna.