IL: Äiti ja vauva kuolivat keisarinleikkaukseen
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903139238687_uu.shtml
"Äiti ja vauva kuolivat keisarinleikkaukseen
Perjantai 13.3.2009 klo 12.08
Äiti ja vauva kuolivat keisarinleikkaukseen Pietarsaaren sairaalassa eilisaamuna, kertoo Österbottens Tidning -lehti.
Äiti oli tullut sairaalaan normaaliin synnytykseen edellisenä iltana. Yön aikana vauvan elintoiminnot heikkenivät, jolloin päädyttiin keisarinleikkaukseen. Myös äidin tila heikkeni jo leikkausvalmistelujen aikana. Lapsi oli tajuton syntyessään, eikä henkilökunta pystynyt elvyttämään äitiä eikä lasta.
Samassa sairaalassa kuoli nuori äiti keisarinleikkaukseen myös viime elokuussa.
STT"
Kommentit (53)
huonoa onnea vai huonoa ammattitaitoa...?
Samassa sairaalassa kuoli nuori äiti keisarinleikkaukseen myös viime elokuussa.
Todella traagista - ainahan tällainen on :'(
Kuulostaa vaan siltä ettei äidin kunto kestänyt leikkausta.
Eipä siinä paljon ollut vaihtoehtojakaan...
Varmasti hoitohenkilökunta on tapahtuneesta huolimatta tehnyt parhaansa.
Mutta jokainen lähtee joskus, toiset ennemin, toiset myöhemmin.
Syyt ovat erilaisia.
Osanotto perheelle..
Jo toinen sairauskohtauksen saanut raskaana oleva nuori nainen 3kk:n sisällä, joka kuolee ilman että mitään olisi tehtävissä ja lapsi menehtyy samalla. Tämä Iltalehden tapaus tosin sai kohtauksen sairaalassa, joten siksi eli vähän pidempään kun osaavaa apua oli käsillä samantien.
Toinen tosin ei ollut vielä synnyttämässä, mutta lapsi olisi syntyessään voinut jäädä eloon. Hän kuoli kotiin elvytyksistä huolimatta, eikä syytä kuolemaan löytynyt tutkimukssakaan.
Ajatuksenakin toodella pelottava tuo että nuoria terveitä naisia kuolee raskaana ollessaan rajuun sairaskohtaukseen, ilman että mitään ennakko-oireita tulee tai että taustalla olisi mitään selkeää syytä tähän kaikkeen. Eihän nuorien ihmisten pitäisi kuolla tuosta vaan ilman mitään syytä! Eikä tähän voi varautua kun ei tiedä mistä se johtuu eikä voi tietää onko itse mahdollisesti seuraava tapaus...
omalta osaltani päätän ketjun seuraamisen tähän ja luotan yhä tulevaisuuteen. ja sairaalaamme.. eka reaktio oli toki että en ikinä enää mene sinne.. ja sen ja sen vika varmaan, mut kuten täällä moni on todennut.. huonoa tuuria ja tod. näköisesti mitään ei ollut tehtävissä tässä tapauksessa kuin myöskään elokuun tapauksessa, joka ei siis johtunut toimenpiteestä.. Eka tapaus liippasi henkilökohtaisesti suht läheltäni, ja sitä ei tänäpäivänä haluaisi uskoa todeksi.. elämän on jatkuttava!
summasummarum..
Jos tästä ikävästä voi jotain sanoa niin sen, ettei sektio ole mikään helppo juttu, että mennään vain ja leikataan, otetaan se vauva vähän "helpomalla" sieltä pois.. Toki tämän taustoja ei tiedä, enkä välitä tietää..oliko tarkoituskaan tehdä sektio? Johtuiko tämä itse sektiosta yksin..? Nämä jää varmasti meille avoimiksi..mutta sektio on aina riski ja se on jo tiedotusvälineissä tehty tämänkin yhteydessä selväksi.
Olen niin ihmeissäni useista uudelleen synnyttäjistä jotka esikoisen jälkeen, pitkän tauon jälkeen ovat uskaltautuneet jälleen raskaaksi ja "aikovat vaatia" sektion koska eka synnytys "oli niiiiin kamala"..
kuolleisuusprosentti on varmaan eri luokkaa kuin suunnitelluissa sektioissa.
Eikä se koskaan julki tule, vaan salataan. Empä menis sinne sektioon.
Jospa lopetettaisiin tuon elokuun tapauksen pohtiminen. Täällä useampikin vihjaa tuntevansa tapauksen, mutta viesteistä huomaa, ettei pidä paikkaansa. Läheiset tietävät kuolinsyyn, muiden ei tarvitsekaan.
te oppisitte, ettei kaikki asiat ole ihmisten päätettävissä.
Mulla eka raskaus oli normaali. Toka oli täysaikainen, mutta aloin vuotaa verta. Olin menossa ihan tavaliseen alatiesynnytykseen, kun joku yhtäkkiä tajusikin, että verinen vuoto onkin lapsivettä! Hätäsektioon... Istuka oli yllättäen irronnut minulla - perusterveellä ihmisellä. Mistä sen olisi voinut edes ennakoida!
Hätäsektiossa on riskit aina jo muutenkin korkeammat. Mun ja vauvan henki pelastui. Suurin osa tapauksista päättyy nykyään näin onnellisesti, se on lääketieteeen ja ammattitaidon tulosta. Silti ikinä ei voida kaikkea pelastaa. Ihminen ei ole Jumala. Jos yhtään todennäköisyyslaskentaa tunnette, voi huonolla tuurilla kaksi tapausta sattua peräkkäin samassa sairaalassa ilman, että se olisi mitenkään sen huonompi!
Pelkästään tuon uutisen perusteella päättelisin että kyseessä on ollut hätäsektio. Kun illalla on sairaalaan tultu ja seuraavana aamuna tehty hätäsektiopäätös, tarkoittaa se sitä että normaalisynnytystä on yritetty. Hätäsektion syy yleensä on että synnytys ei suju normaalisti ja jommalla kummalla on hätä. Suurin osa vakavimmista komplikaatioista on juuri näitä tapauksia. Sitten kun sektion jälkeen jommalla kummalla on asiat huonosti syytetään sektiota, vaikka sillä on pelastettu se mikä pelastettavissa oli. Toki myös sektiosta johtuvien komplikaatioiden riski on isompi hätäsektiossa.
Erittäin valitettavasti tässä tapauksessa ei saatu pelastettua kumpaakaan, vaikka vauva ilmeisesti hengissä saatiin ulos.
kun alkaa ajatella että esim afrikassa 1 nainen 8:sta kuolee synnytykseen...
3-5 naista kuolee joka vuosi synnytykseen.
.
mutta ymmärsinkö oikein, että äiti ei kuollut sektioon vaan sairaskohtaukseen? Ja vauva sitten yritettiin pelastaa sektiolla, mutta silti menehtyi?
Surullista :(
Jonka jälkeen lapsi sektioitu ja yritetty elvyttää. Myös äitiä on yritetty hoitaa tunninverran.
samassa sairaalassa...
kamala juttu jokatapauksessa!
Usein näillä kuolleilla on joku perussairaus :(
isälle, menee vaimo ja vaiva. ja voi olla isompiakin sisaruksia joilla sama kohtalo.
mutta ajatelkaa kuinka yleistä tämäkin oli ennevanhaan synnytyksissä ja sen jälkeen tulleissa komplikaatioissa....
tämän tapauksen, jos olisi jotenkin kytköksissä siihen että tuolla sitten vissiin mennään sinne sektiopöydälle aivan liian myöhäisessä vaiheesa?
ja hoitava lääkäri. sieltä se syy löytynee
ei voi olla sattumaa
on se onni etten asu pietarsaaressa
Olen synnyttänyt siellä 2 kertaa ja mun mielestä lääkärit puhuvat todella sektion puolesta, Ensimmäinen lapsi syntyi sektiolla ja toinen olisin saanut myös sektiolla jos olisin halunnut mutta en valinnut sektiota. Olen myös kuullut että esim. Kokkolassa ja Vaasassa tehdään vähemmän sektioita kuin Pietarsaaressa.
Terv. XX