Cipralexia masennukseen. Miten seksihalujen käy?
Lääkäri määräsi 2,5 vuotta (= lapsen syntymästä) jatkuneeseen keskivaikeaan masennukseen Cipralexia. Onko muilla auttanut? Mitenkäs seksihalujen käy? Ei niitä nytkään juuri ole, mutta pelottaa, jos ne vähätkin häviää.
Kommentit (10)
viedä ne seksihalut. Tai vaikeuttavat orgasmin saantia..Harmillista. Pitäisi saada samalla jotain kanipillereitä!
Toisaalta olo paranee ja eiköhän se ole pääasia.
o-herkkyys kärsii vähän, mutta vain vähän. Miehen mielestä pelkästään positiivista, kun hänelläkin on jotain haastetta ;)
Muilla lääkkeillä o-kyky meni kokonaan.
Seksihalut on kai entisellään mutta orgasmia on nykyään paljon vaikeampi saada, kestää tosi kauan ja saa kyllä laittaa kaiken peliin ennen kuin tulee ja joskus ei tule ollenkaan. Paniikkihäiriöön Cipralex on auttanut todella hyvin ja mieli on paljon virkeämpi ja jaksaa innostua helpommin kaikista pikkuasioistakin. Toivottavasti sinullekin auttaa ja toivottavasti virkistyt niin että se seksikin alkaa maistua entistä paremmin.
Haluttomuus vaan rassaa jo nyt parisuhdetta, ja jos lääkitys vielä pahentaa tilannetta, niin pysyyköhän tämä perhe kasassa? Toisaalta eivät ne halut varmaan palaudu, jos masennusta ei saa hoidettua, joten vaihtoehtoja ei taida olla.
Cipralex aiheuttaa kuulemma monille pahoinvointia. meneekö alun jälkeen ohi (voin tosi herkästi pahoin)?
Ap
Tärkeintä on hoitaa oma mieli kuntoon, koska se on perusedellytys sille että voit olla parempi äiti ja vaimo. Kaikkea hyvää!!
aikasemmin harrastettiin seksiä 2-3 kertaa viikossa nyt tän lääkityksen aikana harrastettu kerran :/ ja orgasmia en saanut,ennen ei mennyt kuin 2-4 minuuttia kun sain.ja pahoinvointia oli käytön ekana viikkona ja mieliala vaihteli entistä rajummin parin ekan viikon ajan.ja oli muuten myös parin ekan viikon ajan unen saanti vaikeaa.kolmannella viikolla olo oli todella hyvä mutta sitten taas tuntuu että masentaa ja vaikka mitä mutta se varmaan johtuu siitä että elimistö on tottunut lääkkeeseen ja pitäisi nostaa annostusta.pitää viimestään ensi viikolla soittaa lääkärille ja kysyä voiko annostusta lisätä.tässä nyt vähän minun kokemuksia.
Toisaalta yritän kyllä kaikkeni ettei makuukammarileikit jää taas liian vähäiseksi. Söin samaa lääkettä ennen raskautta ja auttoi todella masennukseen. Raskausaikakin meni hyvin. Masennus uusi vasta kun vauva oli 3kk.
Vierailija:
Kuulin jostain että tuo lääke veis ruokahalutkin..pitääkö paikkaansa?ei-ap
Olen syönyt itseni syksyn aikana aika muumiksi, kun en parempaakaan elämänsisältöä ole keksinyt...
Ap
Auttoi kyllä masennukseen minulla. Toivottavasti myös sinulla :)
Minulla seksihaluja ei ollut masennuksen vuoksi muutenkaan, joten en osaa sanoa, miten lääke niihin vaikutti. Halut palautuivat vähitellen mielen virkistyessä.