Helppo esikoinen, vaativa kakkonen?
Miten sitä uskaltaa toisen lapsen tehdä, kun esikoinen on ollut niin ihana ja aurinkoinen, etenkin vauva-aikana? Nukkui ja hymyili, söi tyytyväisenä. Millainen riiviö sitä kakkosesta tulisi vai onko kellään ollut niin hyvää tuuria, että molemmat ovat olleet helppoja vauvoja?
Nyt leikki-ikäisenä tämä esikoinenkin osaa jo vaatia ja uhmata, mutta vauva-aika oli tosi helppo (0-1v.)
Kommentit (4)
Eli siis 1.oli täydellinen vauva,nukkui ja söi ja oli tyytyväinen AINA.Eipä juuri koskaan itkenyt.2. Laittoi elämänarvot uuteen järjestykseen.Itkee usein edelleen (pian 2v).Sitä tehnyt syntymästään saakka.Ollut tinttainen,en saa kontaktia lapseen kun saa " itkukohtauksen" .Tänäänkin vain pari tuntia kestänyt..Että kannattaa miettiä ja nauttia vielä siitä ihanasta lapsesta kun mahdollisuus.
Ei jää ainakaan isoveljensä jalkoihin, sen verran on oppinut puoliaan pitämään. Mitä mahtaa tulla tuosta kolmannesta... ;)
Miten sitä uskaltaa ikinä tehdä toista lasta, kun ei voimat aina oikein riitä ykkösenkään kanssa (vielä alle 2v).
mutta nyt se vaativa vauva on kiltti ja aurinkoinen 2 vuotias mitä esikoinen ei todellakaan ole vaikka oli vauvana oikeen tyytyväinen.