Onko se hyä juttu että lapsi ei herää yöllä syömään.?
Minulla 5p päästä 7kk ikänen tyttö,syötän hänelle puuron 21.00 aikoihin ja valvoo vielä tunnin ja sitten nukkumaan meno aika ja aamulla sitten herääkin 6-8 välillä aamulla..?
Kommentit (10)
Meillä poika 9 kk ja edelleen heräilee 1- 3 kertaa yöllä tissille. Vaikka ei se sinänsä haittaa kun nukumme kaikki samassa sängyssä.:)
Yli puolen vuoden ikäinen lapsi pärjää jo ilman ruokaa koko yön. Ja pärjää nuorempikin, mutta nuorempaa pitää yöllä ruokkia jos hän niin haluaa.
Meillä neiti rupesi nukkumaan yöt kokonaan 4,5kk iässä. Käy klo 19.30 nukkumaan ja herää aamulla klo 7.
Tytteli-83
Meillä 3kk poika nukkunut jo jonkin aikaa yön läpeensä. 22-23 syödään ja seuraavaksi herätään 6-7. Ihan tyytyväinen olen kun saa nukkua yöt. Vaikka voihan se vielä muuttua. Niin se alkoi esikoinenkin heräilemään uudestaan. Joten nyt nautin kun saa nukkua.
...teillä päiväsaikaan nukutaan, jotka raportoitte läpi yön nukkumisesta?
Tämä kiinnostaisi nelikuisen äitinä, joka koettaa löytää jonkun logiikan ja saada aikaan hieman pitempiä unijaksoja edes joskus... :)
Ekoille päikkäreille nukahdetaan siitä parin tunnin päästä ja iltapäiväpäikkärit n.klo 14-16. Yöunille mennään klo 20. Nyt nukkunut pari viikkoa melkein kaikki yöt läpeensä tai heränyt kerran aamuyöstä.
Meillä tullut ainakin ihan hiljattain rytmiä näille päiväunille. En ole siitä mitään ongelmaa tehnyt, kun vauva muuten tyytyväinen ja yöt nukuttu hyvin.
hannahto ja rinsessa 5,5kk
nukkuu 20.30-7.00 päikkei nukutaan millon mitenki yhet 2h pitemmät ja loppu päivä ottelee 30min unia.
meillä ei syödä yöllä enään,juo 200ml velliä illalla ja nukkuu,tosin välillä tuttii pitää viedä.
Pituudeltaan ne on 0,5h - 1h.
Tytteli-83 ja typy 6kk ja risat
Vaikka vauva tällä hetkellä heräileekin öisin tissille useasti, niin pienempänä pian jo laitokselta tultuamme vakiintui, niin, että hän heräsi joko kerran tai ei ollankaan. Siis nämä nukkumiset yms. vaihtelee samallakin vauvalla.:)
Meillä tyttö lopetti yösyönnin noin 6kk iässä. Kannattaa tosiaan olla vain onnellinen jos pääsee yösyönneistä noin helposti. =) niin ja meillä syötiin iltapala noin 20.00 ja aamupala kahdeksan aikaan.
Tipy+ipana 1v3kk