Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Suosittele paksu toppahaalari taaperolle

22.12.2007 |

Eli meillä on kylmäkalle taapero. Käytössä on isoveljen vanha ( 1 talven ollut käytössä) Reimatec + haalari, jonka alla on nollakeleillä kestovaippa, lyhytlahkeiset villikset (kosteussulkuna), villabody ja pitkälahkeiset villikset, sukat ja villasukat, fleecehaalari, lapaset, Peukalopotti-rukkaset, merinovillainen kypärähattu, sydvesti tai paksu villapipo, kavat-nahkakengät ja näillä varusteilla on just ja just sopiva. Mitä mä tolle puen kun tulee oikeasti kylmä.



Liikkuu ulkona todella huonosti, keinuu, pulkkailee tai istuu maassa tai äiti kantaa...tai makaa maassa ja huutaa. Nahkaiset rukkaset olisi myös, muttaa saa ne itse pois kädestä ja sitten repii niitä irti koko ajan.



Eli haussa lämpöinen toppis, mielellään ei kauhean kallis, sitä kosteussuojaahan haalarissa ei tarvita,kun on jo tuo reimatec+, joka mun käteen tuntuu lämpöiseltä mutta toinen vaan palelee...

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

on Lassien toppahaalari.



Tänä talvena meillä on perus-Lassie Supratech-haalarit, Citymarketista ostin.

Vierailija
2/4 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

niissä ei tosiaan vilukissa tarkene. Lassiet lämpimiä, niitä suosittelen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
27.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jesper junior myy ja saat varmasti edullisesti nyt alesta kun on muutenkin edullinen haalari.



Oma nyt 2v vilukissa käytti viime talven ja oli kyllä hintansa väärti! Ja vaikka ei ole mikään kosteussuojahaalari, niin ei kyllä kastunut läpikään. Ja jo viimetalvena varattiin ja on nyt toisella käyttäjällä :)



Meillä kanssa viimetalvena istuttiin pulkassa, rattaissa, oltiin sylissä, tai huudettiin hangessa. Kaikki oli hyvin niin kauan kun lunta ei ollut!

Nyt olen sitten ymmärtänyt ulkoiluongelman; palelevainen lapsi! Ei aikuisellakaan ole kivaa jos palelee!!!



Nyt ulkoilut sujuu kunhan vaatetta on tarpeeksi. Ei kuitenkaa liikaa. Villasekoitetta ihoa vasten ja kerroksittain vaatetta, siinä meidän pelastus. Ja näillä keleillä reimatec, pakkasille sitten paksumpaa.

Usein pestyissä ja jo vähän kulahtaneissa jonathanin toppahanskoissa kädet lämpimät näillä keleillä, mutta jo nollakeleillä peukalopotit käteen.



Minsku kera vilutytön

Vierailija
4/4 |
27.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

myös Beawer nylon haalarit lämpöisiä.