lastenhuone yläkerrassa, vanhemmat nukkuu alakerrassa
Te joilla kokemuksia, kertokaa miten toimii seuraava nukkumisjärjestely kun lapsi alkaa kävellä ja pääsee itse pois sängystään. Eli onko mahdollista, että lapsi nukkuu omassa huoneessaan yläkerrassa ja vanhemmat makuuhuoneessaan alakerrassa. Vai onko ihan katastrooffiajatus. Portaissa tietysti turvaportti, mutta silti mietityttää mitä kaikkea lapsi yksinään voi keksiä. Oma lapsi nukkuu vielä pinnasängyssä, joten ei ole ollut ongelmaa, mutta kohta varmaan on... Kokemuksistanne ja vinkeistänne olisin kiitollinen.
Kommentit (2)
Siis lapset ylhäällä ja me vanhemmat alhaalla. 6v, 3,5v ja 1,5v ja kaikki omissa huoneissaan. Pieninkin nukkuu jo matalassa sängyssä. Ei meillä ole ollut mitään ongelmia, lapset huutelee sängyssä jos heräävät ja harvoin kyllä heräävät. Sairaan lapsen otan viereen tai nukun itse patjalla yläkerrassa. Meillä ei ole myöskään turvaporttia rappusissa.
että lapsi nukkuisi yksin eri kerroksessa vielä alle kouluikäisenä. Vaikka osaisi jo kulkea portaissa, on se aika turvatonta jos vaikka jotain sattuu nukkuessa, vaikka vanhemmillekin tai talolle... (olenkin aika turvallisuusajattelija). Meillä on kaksikerroksinen talo kanssa, alakerrassa kaksi makuuhuonetta ja yläkerrassa lisää. Tyttömme nukkuvat vielä samassa huoneessa, makuuhuoneemme vieressä. Näin kuulemme paremmin jos meitä tarvitaan yöllä (tytöt 2v. ja 5v. ja osaavat kyllä molemmat kulkea portaissa hyvin) ja tytöillä on lyhyt matka luoksemme aamulla... Eri kerroksiin siirrytään, jos ja kun tytöt haluavat omat huoneet kun esikko menee kouluun.
TYtöt on nukkuneet kaksin siitä asti kun kuopus oli n. 1v.