Voiko hampaidentulo (1v 3kk) aiheuttaa korvasärkyä?
Pojallamme 1v 3kk, puhkeaa yhtäkkiä tooosi monta hammasta yhtäaikaa. Kaikki kulmahampaat ja yhteensä 8 poskihammasta. Poika ei ole sen tuntuinen, että olisi korvatulehdus, mutta on usein käsi tai sormi korvassa kiinni. Korvatulehduksia tosin ei ole ennen ollut, joten vaikea sanoa käyttäytymisen perusteella onko tämä sitä vai ei. Poika nukkuu yönsäkin, suunnilleen kellon ympäri, tosi hyvin itkuitta. Päivisin jonkun verran kitisee ja on äidissä kiinni, mikä johtunee osittain varmaan siitä, että imetys juuri loppui. Mutta asiaan.. voiko siis hampaidentulo aiheuttaa särkyä korviin?
Kommentit (3)
Muistan kuinka meille 1 v. tarkastuksessa hammashoitaja sanoi, että lapsi voi haroa korvien aluetta, kun tulee hampaita. Joskin lapset voivat haroa muutenkin korviaan. Meillä oli 1-vuotiaana juuri tullut ensimmäinen hammas :)
yleistä hampaiden tulon aikaan. Meidän lapset ovat haroneet korviaan myös, kun ovat väsyneitä.
korvat ja hampaat on ' yhteydessä' toisiinsa eli särky voi tuntua siellä hyvinkin. Jos lapsi nukkuu yönsä hyvin, ei korvissa todennäköisesti ole mitään vikaa. Mutta toki voit jossain vaiheessa käyttää tarkastuksessa, sillä korvatulehdus voi olla ns. oireeton myös. Mutta ilman nuhaa/flunssaa korvatulehdusta harvemmin on oikeesti.