Mikä kantoreppu 2 kk vauvalle?
Hei vaan!
Ollaan lähdössä 2 kuukauden ikäisen vauvan kanssa lomamatkalle ja jonkinlaisen kantovälineen ajattelimme hankkia. Poika on kooltaan reilut 60 senttiä ja 6 kiloa. Mieheni selkä on leikattu, joten kanto-/rintarepun tulisi olla selkäystävällinen.
Mitä suosittelisitte hankkimaan?
Kiittäen
Kamu2
Kommentit (3)
Suosittelen todella lämpimästi kantoliinaa, joka on selkäystävällinen. Tietysti jos lähtee reissuun johonkin lämpimään, niin siinä tapauksessa liina voi olla liian kuuma. Ellei ota ohutta liinaa. Liinoistahan on netissä paljon keskustelusivuja.
Itse käytin kesällä (tyttö syntynyt kesäkuun alussa) paljon liinaa, mutta koin hyväksi myös BabyBjörnin rintarepun (voin myös suositella). Sen kun asettaa hyvin napakasti niin on tukeva. Toisinaan tukevampi ja nopeampi laittaa kuin liina. Tein sauvakävelylenkkejä kantorepun kanssa, tyttö nukkui mukavasti ;-) Aluksi selkä ja hartiat kyllä kipeytyvät, mutta tottuu nopeasti. Mieheni kantoi lasta mielummin repussa kuin liinassa. koki liinan " naisten" jutuksi. Meillä oltiin paljon liinassa, kun alkuun niin kitiseväinen vauva. Niin ja usein liina ja reppu olivat ainoastaan matkassa esim. kauppareissuilla. Ei tarvinnut vaunuja kuljetella ja lapsen kanssa todella helppo kulkea ihmisvilinässäkin. Oltiin rippijuhlissakin kirkossa repun kanssa, tyttö nukkui koko ajan tyytyväisenä ja ikää silloin tuo 2kk. (mitäköhän sitä ei olisi tehnyt lapsi liinassa tai repussa)
Vauvaa kannattaa totuttaa olemaan repussa tai liinassa. Lähteä vaikka kävelemään. Se usein rauhoittaa. Aluksi repussa kasvot rintaan päin ja vasta kun kannattelee päätä hyvin niin kasvot voivat olla menosuuntaan. Niin ja eipä tuo liina ja reppu vieläkään ole jääneet käyttämättä. Kunhan niitä käyttää ja totuttaa sekä itsensä ja lapsen, niin pääsee tosi helpolla.
Sekä lapselle että kantajalle ergonomisesti parhaita ovat kantoliinat ja kantoreput. Liinoista pitkät liinat jakavat painon parhaiten kantajan hartioille ja selälle.
Kantorepuista tunnetuimmat ovat Ergo ja Patapum. Ergoon on nykyään saatavilla pientä vauvaa varten oma lisäosa, en ole tosin sitä itse livenä nähnyt. Patapumissa ei tätä lisäosaa käsittääkseni ole, joten se ei teille vielä ikäsuosituksen vuoksi käy.
Kantoreppu on muuten aivan eri asia kuin rintareppu! Kantorepussa lapsen asento on ergonomisesti oikein ja se on myös kantajalle parempi.
Jos tarvitset lisäapua, autan mielelläni :)
Porenn *kantoliinatukihenkilö*
Suosittelen ehdottomasti kantoliinaa. Sitä voi käyttää monipuolisesti ja on lapsen (ja kantavan vanhemman) selälle tosi ystävällinen. Meillä on 4,6 m pitkä liina, jota voimme kumpikin käyttää hyvin (minä 174 cm ja mies 191 cm). Sidontoja löytyy joka lähtöön, eli sitä voi käyttää ainakin parivuotiaaksi asti tai niin kauan kuin jaksaa lasta kantaa.
Itsellä ei ole kantorepuista kokemusta, mutta kaverit, jotka omistaa sekä Baby Björnin sekä kantoliinan, käyttää kantoliinaa enemmän. Se on kantajan selälle ystävällisempi, lapsen paino ei tunnu niin paljon, ja lisäksi tietysti Baby Björn on kaikkien testien mukaan lapsen jaloille ja selälle epäystävällinen. Kantorepuista kuulemma Ergo on paras noin lapsen selän kannalta.
Hyvää matkaa!