Mitä sormiruokaa voi antaa 8kk ikäiselle?
Tuossapa jo tuo kysymys : ) Olisi kiva antaa muutakin kuin naksuja mutten muista mitä muuta uskaltaisi antaa.
Kommentit (12)
meillä menee myös keitetyt kasvikset (kukkakaalin ja parsakaalin nuput), tomaatti, appelsiini, leipä (sekä kuorella että ilman), rusinat, joskus annan myös aamiaismuroja joissa niukalti sokeria ja suolaa (eli saman verran suunnilleen kuin leivässä). Vieressä pitää toki olla, ei saa jättää yksin jos vaikka menee väärään kurkkuun eikä saakaan kaottua sitä pois.
Keitettyä makaroonia, maissia (pakaste).. Marjat ois hyviä ja erittäin vitamiini rikkaita, mutta näin talvella pakkasesta sulatettuina kenties liian sotkuista puuhaa :)
Meillä tykätään kurkusta ja ruisleivästä (vähäsuolainen)! Tosin neidin mielestä kaikki ruoka voisi olla sormiruokaa eli ruokaa kaivetaan suusta ja sitten laitetaan omin käsin takaisin suuhun! :)
Despelote
Kyllähän melkein kaikkea voi antaa sormin syödä. Meillä välillä syödään pöydälle tippunut puurokin sormin :) Sotkua tosin syntyy,mutta miten sitä muuten oppii. Juuri tein esim. omenaisia broileripullia ja olen niitä paloitellut makaronien ja maissin / herneiden kanssa. Perunaa + muita kasviksia syö sormin. Porkkkanoista olen keittänyt semmoisia porkkanatikkuja, on helpompi pitää kiinni. Kaikenmaailman leipää (yleensä suolatonta itse tehtyä) syö, kun antaa sopivan kokoisen palan käteen.
Ja tietysti kaikki pehmeät hedelmät myös.
TalkMuru-murot ovat täysin lisä- ja säilöntäaineettomia, sokeroimattomia ja suolattomia. Lisäksi niissä on 20% kuitua. Valmistaja on kotimainen Taivalkosken mylly. Näillä muroilla on myös opeteltu pinsettiote!
Riisimuroja,niillä harjaantui myös pinsettiote.
Porkkana,suoraan jääkaapista,auttaa myös kutiaviin ikeniin.
pakeste sekoitus.maissi,herne porkkana.
melkein mikä vain pieni napostelu.omenan pilkoin ihan pieneksi ettei juutu kurkkuun.
Olempas minä varovainen, ei ole tullut mieleenikään kaikkea tuollaista antaa! Vielä tyhmä kysymys, minkä kokoisina annatte noita, esim. hedelmät ja keitetyt kasvikset?
Kinka paljon teistä hampaiden määrä vaikuttaa annettavan ruoan kokoon/laatuun? Meillä siis täysin hampaaton 8kk
jauhettiin ikenillä ja hyvin sai syötyä :) nyt on 4 hammasta.
on kaksi hammasta ja niillä nikertää ;) Olen antanut sellaisia hyvin kädessä pysyviä palasia, eli suunnilleen kukkakaalinnupun kokoisia, tavallisen paahtoleivän leikkaan neljään osaan. Toki sitkeämpiä annan pienempinä, kuten appelsiinia ja viinirypäleitä, kun tuppaavat menemään kokonaisina alas. Ja sitten nuo rusinat, murot ja maissinjyvät ym. on tietenkin pienempiä. Olen myös nähnyt että toiset pilkkovat kaiken pieniksi maissinjyvän kokoisiksi paloiksi joten varmaan kaikki kokonaisen leivänpalan ja murusen välillä on ihan ok.
Ennen noita hampaitakin sujui sormiruuan syöminen hyvin ikenillä. Esim. peruna, keitetty porkkana ja pehmeä leipä maistui hyvin ja mandariininlohkoja ja rypäleitä sai hyvin imeskeltyä.
Sormiruokana menee riisimuroja, rusinoita pilkottuna, leivänmuruja ym.
Ehdoton suosikki on ruisleipä, ne pyöreät, ovatkohan jotain palttoonnappeja? Myydään paperipussissa ja otan kotona pois pussista jotta kuivuvat enemmän. Niitä tykätään jyrsiä kun ikeniä kutittaa.
Tosin eivät ole sormiruokaa mutta kumminkin :)
banaania, vesimelonia, omppua.. :)