Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millä peukalon syönnistä eroon?

Vierailija
06.03.2008 |

Meidän 1 vee, 3 kk tyttö syö peukaloa. Emme ole vielä jaksaneet sressata

asiasta suuremmin, mutta nyt tuli käytyä tytön 1-vuotis hammaslääkärissä ja sieltä tuli noottia. Tuttia yritettiin sitkeästi silloin kun tyttö oli ihan vauva, mutta peukalo on se yksi ja ainoa joka kelpaa. Sitä lussutetaan pääasiassa illalla nukahtaessa ja päivälläkin välillä jos löytyy joku ihana uniriepu jota voi nössöttää samalla. Kävin tänään apeteekissa kyselemässä onko mitään tuotetta, jota peukaloon voisi sivellä, että maistuu pahalta. Aattelin itse ostaa kynneliä, mutta se ei sovikaan alle kolmivuotiaille.



Kaipaan apuanne, äidit! Millä te olette saaneet lapsenne vieroitettua peukalon syömisestä?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
07.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta miten kävisi jos hieroisit valkosipulia peukaloon? Kaikkea voi kokeilla... Toisaalta viimeisessä Perhe-lehdessä Sinkkonen taisi vastata kysymykseen että anna syödä.

Vierailija
2/6 |
07.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kinkkinen paikka. Meillä lapset eivät kyllä ole syöneet peukkua - itse sen sijaan olen. Tätä jatkoin todella pitkään ihan koulun alkuun saakka - aina kun kukaan ei mukamas nähnyt. Kaikkea taisivat vanhempani kokeilla. Auttaisiko teillä jos laittaisit kynsilakkaa peukalon kynteen, vaikka ei sitäkään varmaan ole hyvä syödä mutta jos auttaisi nopeasti eikä peukalo menisi suuhun.



Muuten kehottaisin olemaan stressaamatta liikoja. Peukalon syönti voi loppua ihan helpostikin silloin kuin siitä vähiten yrittää luopua. Meillä kävi näin esikoisen tutin kanssa, kun loppui monia eri keinoja turhaan koitettuamme. Hammaslääkäri oli monesti jo kehoittanut luopumaan. Ja tyttöhän oli jo 3½v kun tutista pääsimme eroon.



Tsemppiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
07.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä laita valkosipulia ainakaan kovin paljoa sillä se voi syövyttää ihoa varsinkin noin pienellä. Valkosipulilla voi poistaa esim känsiä pitämällä v.sipulin palaa känsän päällä aina yöllä, jolloin känsä aikanaan (ei kamalan pitkä aika) kuolee pois. Vierestä kyllä saattaa mennä ihokin vereslihalle. Toimisiko sitruuna tai chili kynteen laitettuna, en laittaisi chiliäkään iholle.

Vierailija
4/6 |
07.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinkkosen vastaus peukunimijän äidille.



Minunkin mielestäni on parempi vaihtoehto, että hampaat menevät vinoon kuin että mieli menee vinoon.



Meillä on 2-vuotias tyttö, jolle olen alkanut julkisilla paikoilla kuiskutella " peukku pois" . Se tehoaa hetkeksi. Uskon, että tytön kasvaessa tehoaa vielä paremmin. Kotona annan imeä rauhassa, sillä se selvästi rauhoittaa vilkasta ja levotonta tyttöämme.



Valkosipuli ei meillä tosiaan tehoaisi, sillä tyttö rakastaa valkosipulia! Enkä muutenkaan lähtisi kiusaamaan noin pientä jollain chilillä.



Neuvolantäti sanoi meille aikanaan, että antaa imeä, ei se sitä enää rippukoulussa tee.

Vierailija
5/6 |
07.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä poika söi peukkua 3-vuotiaaksi, tosin lopussa vain nukkumaanmennessä. Sitten sovimme, ettei peukkua enää laiteta suuhun. Alkuun sai siitä hyvästä nukkua meidän sängyssä, olihan peukusta luopuminen iso ja " pelottavakin" asia pienelle lapselle. Poika piti peukkua sen jälkeen jonkun aikaa poskeen painettuna nukkumaan mennessään, mutta sekin tapa jäi pian.



Itse yhdyn tässä asiassa Sinkkosen mielipiteeseen, olen sitä mieltä, että peukku toi pojalle ison turvan elämän ensimmäisinä vuosina. Ei kaivannut koskaan esim. nukuttajaa vaan meni turvallisin mielin peukkunsa kanssa sänkyyn ja nukahti myös vieraissa paikoissa helposti itsekseen.

Vierailija
6/6 |
12.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitääpä heti mennä ostamaan tuo uusin Perhe-lehti. Kiitos paljon kaikille vastauksista!