Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vinkkejä laivamatkailuun alle 1v lapsen kanssa

19.02.2008 |


Siinähän se melkein tulikin.



Neitokaisemme pääsee risteilylle parin viikon päästä ja kovasti jo pohdin maito & ruoka-asioita etukäteen. Laivayhtiöiden sivuilla oli lasten menu ja sieltä kyllä näyttäisi löytyvän ihan ok:t ruoat (paistettu lohi + keitetyt perunat tai lihapullat + muusi). Eiköhän aamiaispöydässäkin jotain löydy, tosin omat puurot + korvike varmaan otetaan mukaan.



Myös nukkumista pohdiskelin, nimittäin eihän sellaiseen normaaliin B/C4-hyttiin mahdu mitään matkasänkyä (ei ollut enää isompia hyttejä tarjolla), joten mihinköhän tuollaisen ikiliikkujan laittaa nukkumaan kun ei taida mahtua äidin kanssa samaan sänkyyn (tai sitten äidin niskat + selkä on ihan jumissa aamulla)?



Patapum + matkarattaat tulee mukaan ja ne lempilelut + peitto.. Mitäs muuta? :)



Vinkkejä kehiin ensikertalaisille! ;)



Mammis + Oona

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
20.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun kävimme laivamatkalla!



Otin mukaan muutaman sosepurkin, mutta maitoa hän jo siinä vaiheessa joi, siis ihan lehmänmaitoa, ei korviketta.



Me oltiin kanssa ihan tavallisessa hytissä, B-luokan taisi olla. Hän nukku minun vieressä. Tosin ei mikään ikiliikkuja kuten teillä. Hyvin meni!



Aamiaisella käytiin ja sieltä söi kurkkua,leipää, maitoa jne. Puuroa en viitsinyt edes kokeilla.



Pikkasen yli kierroksella kyllä poika oli koko matkan, niin paljon nähtävää ja puuhaa. Paljon ei leikkihuoneessa oltu kun halusi viipottaa käytäviä pitkin jne.



Rattaat jos otatte mukaan kannattaa ottaa matkarattaat jotka saa kätevästi pieneen tilaan, ne hytit on niin pieniä ettei sinne voi tai voi mutta ei kannata isoja änkeä... Menee koko tila.



laivalla oli lastenhoitohuone missä sai kätevästi lämmitettyä purkit ja sai niitä ravintoloissakin lämpimäksi!



Me oltiin Siljalla, tukholmaan mentiin. Päiväunet nukkui hyvin ruotsin päässä rattaissa jne.



Mukavaa matkaa!!!

Vierailija
2/5 |
20.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä niihin normaaleihin esim b4 hytteihin mahtuu matkasänky. Se pitää käydä heti matkan aluksi pyytämässä infosta niin se tuodaan hyttiin. Vie kyllä kaiken liikkumatilan, mahtuu oven eteen. vessaan täytyy ängetä melko kapeasta välistä ja aamulla kasata kun ei mahdu hytistä pois. Minusta on kuitenkin helpoin kun en ainakaan itse ole tottunut lapsen vieressä nukkumaan ja häiritsee potkimiset ym. Parhaiten ollaam nukuttu kun kaikilla oma sänky.



tipy

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ollut matkalla viimeksi, kun pojat olivat 5.5 vuotta ja 2 kuukautta. Tämän isomman kanssa olen matkustanut monta kertaa.



Aamupalalla emme yleensä ole olleet, koska poika ei jaksanut keskittyä syömiseen. Olen ottanut mukaan (vauvana) valmispuuroja ja ruokapurkkeja. Ne saa lämmitettyä ravintolassa ja leikkipaikassa. Leikkipaikassa on joskus ollut myös kertakäyttölusikoita ja lautasia. Yleensä on ollut omat mukana, niin ei tartte pestä.



Ravintolassa oli ainakin jugurttia ostettavissa ja jotain ruokapurkkeja (niiden varaan ei varmaan silti kannata laskea). On maistunut sitten isommalle, kun laivan kuivat sämpylät ei mene alas. Taxfreestä olen ostanut pillimehua ja pullovettä (kun ei kaikkea jaksa kotoakaan raahata). Ovat olleet käteviä hytissä ja halvempia kuin ravintolassa. Seisovassa pöydässä eivät lapset ole maksaneet mitään ihan pieninä.



Matkasängyn olen pyytänyt jo tilausta tehdessäni hyttiin. Siellä se on jo meitä odottanut. Kahdestaan matkatessani varasin kahden hengen hytin (myös kolmestaan matkatessa voi sen varata ainakin puhelimitse). Siinä on alasänky on tavallista leveämpi. Eihän se nukkuminen siinäkään luksusta ole, jos lapsi potkii ja pyörii, mutta yhden yön jaksaa.



Leikkipaikassa ollaan viihdytty. On kirjoja ja leluja, pallomeri ja telkkari (josta kyllä tulee vähän isommille vain leffoja).



Nämä nyt tuli äkkiä mieleen, hyvää matkaa!

Vierailija
4/5 |
20.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me oltiin 6kk ikäisen tytön kanssa Siljalla ja mielestäni tosi hyvin hoitui laivayhtiön puolesta hommat; ravintoloissa lämmitettiin purkit mukisematta ja hytissä tosiaan odotti sellaine kapoinen matkasänky. Meillä ei ollut matkarattaita mukana vaan Ergossa kannettiin laivalla ja maissa. Laivasta olisi saanut lainaan rattaat joten kannattaa harkita, otatteko omia matkiksia mukaan. VAikka meillä oli sellaine perus a-hytti niin tosi ahdasta siellä oli. Ne rattaat, ainakin siis Siljalla, kun saa ottaa maihinkin. Tosin meidän 6kk oli niihin aivan liian pieni vielä, samoin kuin leikkipaikkakin jäi testaamatta. Nyt 1v asia olisikin jo aivan toinen! ;) Ja jättäisin suosiolla enimmät sosepurkit kotiin; buffetista ainakin sai jo 6kk ikäiselle vaikka mitä sormiruokaa soseiden lisäksi ja vuotinen söisi sieltä jo ihan kunnolla. Siis sen mitä nyt malttaisi syödä ;)



Mukavaa matkaa!

Vierailija
5/5 |
21.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Meillä on mukana oma matkasänky kun ollaan Ruotsin puolella pari yötä, joten ehkä me se otetaan sinne hyttiin.. Eikös ne alasängyt saa nostettua silleen pystyyn, jos toinen meistä nukkuu yläpetissä niin sais sen matkasängyn sitten siihen alas toisen sängyn paikalle..



ja matkarattaat tosiaan ¿ ei mitään yhdistelmiä ¿ sekä patapum mukana.. Katsoin jo ravintoloiden lasten menuut ja ihan hyvälle näytti eli ei tarvi päivällisiä ainakaan ottaa purkkeina mukaan. Iltapuurot varmaan sitten syödään hytissä, otetaan varalta korvike + puurojauheet aamiaiselle. :) Ja me testataan toisella matkalla silja ja toisella viking. hih!



Eiköhän näillä vinkeillä saa hyvän reissun aikaiseksi, kiitos!



Mammis + Oona