Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvalla ummetus - neuvoja kaipaan

16.10.2007 |

Meidän 4 kk vanha typy on ollu reilut 2 vkoa kakkaamatta (en muista tarkasti milloin tuli viimeks). Soitin eilen neuvolaan ja sain ohjeeksi koittaa mallasuutetta. Saan sitä vasta tänään apteekista ja vauva on ollut nyt tosi kipeän oloinen, kirkuu välillä, eikä nuku. Ei ole ollut erityisen rauhaton aikaisemmin, siksi en ole ollut huolestunu. Muutenkin kakkaa harvoin, täsimetyksellä kun on.



Mahtaakohan tuo mallasuute enää tepsiä vai pitäiskö tässä lähteä pikimmiten lääkäriin esim. mahd. peräruisketta varten? Kellään kokemusta tai tietoa?



Neuvolaan ei tunnu saavan nyt yhteyttä ja tuntuu pahalta tuo raastava itku...



-Suffeliini

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
16.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän neiti (nyt 7 kk)oli pisimmillään kanssa tuossa iässä kakkaamatta sen reilut pari viikkoa, silloin muistaakseni kanssa ostin ja annoin sitä mallasuutetta. Tuo mallasuutekin auttaa kanssa viiveellä, eli eipä mikään pika-apu ole. Mutta kannattaa tietysti kokeilla. Meillä tilanne laukesi niin, että kesälomareissun ja sukuloinnin seurauksena mun tuli herkuteltua normaalia enemmän ja mulla se suoranaisesti lisää tehoa suihkurintoihin ; ) eli neiti sai sitten enemmän ilmeisesti juotavaa ja alkoi kakka tulla taas säännöllisesti. Täysimetyksellä oli ja ei aikaisemminkaan nälkää valittanut, mutta ilmeisemmin käytti vaan maidon niin tarkalleen. Kivulias se ummetus ei kuitenkaan ollut, ja kun kakka sitten tuli tauon jälkeen, oli se aina löysää. Mun vinkki siis on juottaa entistä enemmän niin vauvaa kuin itseäänkin (jos olet jonkun ruuan/juoman/herkun lisäävän maidon tuloa).



Mutta siis jos ja kun nyt itkettää ja kiukuttaa, niin kokeilepa tää perinteinen " kuumeenmittaus" pyllyreiästä, saattaa stimuloida kakkaamisrefleksiä ja myöskin jumppailla ja pumppailla jaloilla sitä vatsaa toimimaan. En itse usko, että peräruisku olisi vauvalle tarpeen sen kahden viikon tauon jälkeen, mutta itse varmasti tunnet vauvasi ja jos pienellä on tosi kurja olo, niin ehkäpä ne pienillekin antaa jotain mallasuutetta tujumpaa.



eka-vekara ja nyttemmin ahkera kakkaaja

Vierailija
2/8 |
16.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä ongelmia oli myös juuri tuossa iässä. Ensin tuli juuri noita kakkataukoja ja sitten aloitettiin kiinteitä sekä lisämaitoa yms. ja sitten kaikki vaikutti kaikkeen. Et kertonut viestissäsi sitä, että onko vauva täysi-imetyksellä vielä, tämä vaikuttaa asiaan eli tuossa vaiheessa voi niitä kakkataukoja tullakin. Itse olen aiheesta kirjoitellut linkkiin http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/fb.asp?m=11004056&key=levolac&lang… mutta meillä oli tuossa vaiheessa jo kiinteät aloitettu. Parhaan avun sain aikoinaan laittamalla tälle palstalle hakusanan ummetus, on meinaan samaa ongelmaa ollut muillakin. Laitahan hakuja, löytyy varmasti apua teidänkin vaivaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
16.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kakkaamattomuus on kyllä kurjaa.. Meillä noista pidemmistä tauoista selvittiin kun juotin vähän enemmän vettä (kesähelteet). Ystäväni on antanut heidän pienokaiselle luumumehua (en tiedä mikä ois " oikea annos" , mutta heillä 1vkon vanhana 1tl) ja tepsinyt on. Nyt kun olemme aloitelleet soseita, niin luumusose on kyllä helpottanut ja masu toimii! Peräruisketta en ole kuullut kenenkään saaneen, toivottavasti muut konstit helpottaisi. Myös se jalkojen jumppaus voi auttaa. Ja kuumemittari..



Pikaista kakkaa toivottelen sinne! ;)



Mammis + Oona 6kk

Vierailija
4/8 |
16.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luumu on vatsaystävällistä eikä mitenkään pilaa täysimetystäsi. Meillä myös kovavatsainen vauva (sukuunsa tullut), nyt jo 8kk. Vauvojen luumusoseita tehokkaampaa on kuivattujen luumujen keittäminen ja soseuttaminen tai jos et halua antaa sosetta niin se keitinvesikin jo tepsii. Mallasuutetta koitin myös noin 4kk ikäiselle mutta seurauksena oli vain ilmavaivoja. Sen annostelu oli myös hankalaa kun on tosi paksua tavaraa (siirappimaista, liukenee kylllä lämpimään nesteeseen).



Mutta jos vauva on jo kipeänoloinen niin montaa päivää et voi enää kakkaa odotella. Me ei olla lääkäriin vielä koskaan lähdetty, mutta antavat kyllä peräruiskeenkin siellä tarvittaessa ainakin jo kiinteitä syövälle vauvalle. Imetetyllä vauvalla voi hyötysuhdekin olla niin hyvä että kakka tulee harvakseltaan. Meillä ummetuksen on huomannut jo siitäkin että ruoka maistuu huonommin eli putki on ollut täynnä alusta lopppuun. Ja nytkin kun vauva syö jo runsaasti kiinteitä imetyksen lisäksi, menee välillä kaksi päivää kakkaamatta (vaikka syö luumua suunnilleen päivittäin), jonka jälkeen sitä ekaa golfpalloa tehdään lähes itkuakin vääntäen puolikin tuntia. Loput tulee sitten helpommin kun tulppa on pois.



Muita keinoja on tosiaan tuo lämmönmittaus peräsuolesta, lämmin kylpy (kiihdyttää aineenvaihduntaa) sekä jalkojen jumppaus vatsan päällä.

Vierailija
5/8 |
16.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luinpas huonosti tuon viestisi, siis täysimetyksellä on pinokaisesi vielä.... Jokatapauksessa haulla saat varmaan lisää vastauksia ongelmaan. Meillä sekä ystäväni vauvalla oli tuollainen kakkalakko juuri samassa iässä, mallasuutetta ja luumusosetta kokeiltiin sekä lisäjuomista, mutta vaikeaa oli, moneen kertaan sitä kakkaa odottelin huolissani kun toinen naama punaisena väkerteli. Mallasuutteessa on se huono puoli, että kun viljoja ei ole vielä kokeiltu voi olla kova satsi vatsalle. Toivottavasti teillä pian vaivat helpottavat, ainakin siinä vaiheessa kun ikää tulee lisää luulisi helpottavan.

Vierailija
6/8 |
16.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähän tuoretta appelsiinia juomaveteen (kiehautettuun ja jäähdytettyyn). Pitäisi toimia. Meillä ei tosin koskaan ole ollut pahaa ummetusta saatika päivää pidempää taukoa, niin ei ole itse tarvinnut kokeilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
16.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

...tai auttoi ainakin meillä. Annoin kolmena päivänä sen vauvalle tarkoitetun annoksen ja vatsa alkoi toimimaan sen jälkeen normaalisti eikä enää ei ole tarvinnut antaa. Plussana hyvä maku ainakin vauvan mielestä. Luumusoseet ei tehonneet alkuunkaan meillä.

Sitä duphalacia suosittelivat apteekissa ja neuvolalääkärikin sanoi että voi antaa, turvallinen lääke vauvoille.

Vierailija
8/8 |
17.10.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli jos uloste jos on aiheuttanut kovan paakun siellä peräsuolessa, ei se uloste enään millään ruualla pehmene. Se on saatava pois sieltä jotta seuraavat, esimerksi luumumehulla tai mallasuutteella, suolistossa pehmenneet ulosteet tulee ulos. kuumemittarilla ärsyttäminen ei meidän tyttöä auttanut (oli muuten aika saman ikäinen), eli silloin otettiin microlax avuksi joka siis spruutataan peräsuoleen, ja vaikuttaa siellä paikallisesti. vatsan saatiin toimimaan hyvin vasta kun ensimmäinen vilja saatiin kuvioihin (kaura). luumu ei auttanut meitä, ja mallasuutetta ei annettu allergian takia.