kokemuksia sairaan lapsen hoitotuesta
Onko kukaan hakenut moniallergiselle lapselle hoitotukea
ja onko sitä myönnetty?
Mitä hakemukseen kannattaa laittaa? Selostuksia....
Kommentit (12)
Lääkärintodistus, jossa tarkat tiedot. Vehnäaltistus tehty valvotusti. Hakemukseen laitoin että ruokavalio on tämä ja vaatii valvontaa että ei saa edes pieniä määriä näitä ruoka-aineita koska oireet on henkeä uhkaavat.
Eikö tukea saa alle vuotiaasta?
Hakupapereissa ei mainittu iästä mitään.
Siis meillä pojalla ikää 2,5v. Muutama kuukausi sitten todettiin verikokeella maito, muna, vehnä, porkkana ja selleri allergiat. Itse olemme kotona nyt vielä huomanneet, että soija kuuluu tuohon listaan. Ja monta muuta pienempää juttua myös. Tarvitaanko tuohon hoitotukeen siis vielä altistus? Niinhän se tietty on ettei kaikille tule mitään oireita välttämättä niistä aineista mitkä näkyy verikokeissa. Mutta meille nämä kaikki kyllä aiheuttavat pahoja suolioireita. Olemme menossa vielä lääkäriin asian tiimoilta ja sieltä voin toki tuota kysyä ja tarviihan siihen jonkun todistuksenkin. Mutta onko joku saanut tukea pelkkien verikokeiden perusteella?
Mulle sanottiin tuota tukea haettaessa, että saa ainakin hakea alle vuosikkaalle ja siinä ei ole ikärajaa, mutta kela on kuulemma perustellut tuota päätöstään sillä että niin pienessä on muutenkin hoitamista, joten sairaus ei lisää työtä. Päättäväisesti vaan eteenpäin, niin tuen saat.
Maidostahan saa Kelan erityiskorvattavuden ja kotimaiset viljat eivät ole vielä kovin keskeisiä alle vuoden ikäisen ravinnossa.
saraudenhan on täytynyt jatkua vähintään puolvuotta, ennen tuen hakemista.
Mutta hoitotuki tuntuu oevan aina aikamoinen arvoitus, eli ei maksa mitään hakea sitä, saapahan ainakin perustelut miksi sitä ei myönnetä aj päätöksestä voi aina valittaa.
Meilläkin korotettu tuki katkolla vuodenvaihteessa ja uutta hakemusta pitäisi ruveta väsäämään:( Meillä ei ole altistettu nyt uutta hakemusta varten, sopivia ruoka-aineita on kahdeksan. Mutta pojalla astma, jonka perusteella pitäisi tulla alin tuki ja muut sairaudet nostavat tuen toivottavasti korotetuksi.
meillä siis huuli-ein-suulakihalkio lapsia, ja kelan eka päätös oli että " lapsen sairaus/vamma ei aiheuta toimenpiteitä jonka vuoksi oli oikutettu tukeen."
menin lapseni kanssa (jolta siis puuttui käytännössä toinen sierain koska halkio oli todella suuri) kelaan tädin luo ja raivosin että näyttääkö lapseni siltä ettei tartte mitään ylimääräistä hoitoa (kuten erikoistuttipulloja joita ilman ei pystynyt syömään ja ekaksi synnärillä meinasivat nenämahaletkuun laittaa koska halkio oli niin iso ja epäilivät ettei onnistu edes erikoispullolla syömään).
Meni aika vaikeaksi tuo virkailija ja viikossa pamahti hyväksytty päätös.
Minä selostin papereihin kaiken: Syömisvaikeudet, tulevat leikkaukset, puheterapiat, yövalvomiset (koska halkiosta meni ilmaa syödessä vatsaan ja ekat 3kk kiljuttiin 4h joka yö vatsaa) jatkuvat korvatulehdukset (liimakorva todettiin heti 1kk:N IÄSSÄ)
kirjoitin sen myös yöllä, väsyneenä. laitoin siis ihan kaiken mahdollisen siihen paperiin.
T:Neiti21
Neiti21:
meillä siis huuli-ein-suulakihalkio lapsia,
eli huuli-ien-suulakihalkio LAPSI....
Vissii väsyttää taas ku ei edes suomea osaa...
Me saatiin juuri päätös määräaikaisesta hoitotuesta, joka myönnettiin takautuvasti viime huhtikuusta syyskuuhun. Ja mitään muita " syitä" ei lääkärin lausunnossa ollut, kuin maitoallergian pitkittynyt tastaus & selvittely. Olimme huhtikuussa pari päivää osastolla, jolloin " prosessi" alkoi. Sen jälkeen on hypätty kerta jos toinenkin lääkärissä ja altistuksessa ja siellä sun täällä asian selvittämisesksi (maidosta oireita), mutta vasta elokuussa viimein saimme lausunnon & diagnoosin maitoallergiasta. Koska koko tän em. ajan olemme itse joutuneet maksamaan erityiskorvikkeet ym, suositteli lääkäri sairaan lapsen hoitotukea, koska kustanuksia on tullut enemmän kuin " normaalista" samanikäisestä lapsesta. Hoitotuki tuli siksi määräaikaisena, että syyskuusta alkaen saimme erityiskorvattavuuden apteekin korvikkeeseen. Ja tyttö täyttää vuoden vasta ensi viikolla :)
Ja kyllähän sitä tukea ainakin kannattaa hakea, vaikkei sitten saisikaan! Sitten ei ainakaan saa, jos ei edes hakemusta laita :)
eli meillä myös sai tyttö heti kun todettiin atopian ja maitoallergian lisäksi vilja allergia. kannattaa hakea heti kun todistukset lääkäristä saa!!!!
Me haimme tukea alle yksivuotiaana. Hakemus hylättiin ja perusteena oli se, että tukea saa vasta 1- vuotiaana. Kehotettiin hakemaan uudestaan heti synttäreitten jälkeen. Millä perusteella olette saaneet alle 1- vuotiaana?
Millä perustella olette saaneet korotetun hoitotuen maito- ja vilja-allergiselle lapselle?
muitakin sairauksia allergioiden lisäksi.
Kelan ohjeen mukaan hoitotukea voidaan myöntää kai yli 1-vuotiaalle allergiselle lapselle, jos ruokavaliosta on pois maito ja vehnä. Tai ruokavalio on muuten hyvin kapea.
Meillä on maito-, muna- ja vilja-allergia ja lapsi saa alempaa hoitotukea. Se on muistaakseni 79 euroa/kk.