Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

*...*...*ENSIKOIDEN viikonloppu (la-su)*...*...*

Kommentit (24)

Vierailija
1/24 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihanaa...aurinko paistaa taas ja ilma ulkona on mitä mainioin:)! Oma olokin on pirteä kuin peipposella! Täytyisi varmaan kohta lähteä ulos (omalle takapihalle) tutkimaan, mitä lumen alta paljastuu...muutettiin tähän meidän rivariasuntoon joulukuussa, jolloin piha oli jo tietenkin lumen peitossa. Nyt on mukava katsella, minkälainen piha on kun lumet sulavat...löytyykö hangen alta jotain istutuksia, entisten asukkaiden tavaroita tms.:) Mitenkäs muiden Enskojen lauantaipäivä on lähtenyt käyntiin?



Täällä on menossa tällä hetkellä kp21/30-34...Oviksesta ei ole vielä kulunut viikkoa, joten jos munasolu on hedelmöitynyt, se ei kuitenkaan vielä varmastikaan ole kiinnittynyt...eli raskausoireita ei kai tässä vaiheessa vielä pitäisi olla (eikä kyllä olekaan).



Aurinkoisia plussatuulahduksia kaikille ihanuuksille:)



-----Viipuli----

Vierailija
2/24 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihana päivä tänään! Kävin tentissä toteamassa, että kysymys oli juuri siitä kirjan viimeisestä luvusta, joten en yöllä enää jaksanut lukea.. Harmittaa.



Mutta en malttanut kiusausta, ja testasin Aconin testillä aamulla uudestaan. Ja kyllä sinne se toinenkin viiva tuli, yhä melko heikkona, mutta ihan näkyvänä kuitenkin! Nyt en testaile ihan heti, ehkä soittelen terveyskeskukseen, jos verta ei ole kuulunut keskiviikkoon mennessä. Pitääkö muuten testata " jatkuvasti" , vai voiko olettaa, että jos verta ei tule, niin plussa säilyy? Olisi kiusallista mennä verikokeeseen viikko sitten testatun plussan kanssa, jos veressä ei näkyisikään mitään..



Viipulille plussasäteitä, jos onnistun pitämään itseni plussajunassa, yritän kiskoa telepaattisesti sutkin mukaan! Ja tietty kaikki muutkin piinailijat :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/24 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Mitä Viipuli löysit takapihaltasi?

Minä löysin omaltani kevään ensimmäisen krookuksen! Ihanaa, olin unohtanut mihin niitä olin istutellut ja yllätyin, kun olivat pistäneet nokkansa vanhojen lehtien läpi ja yksi oikein killitteli keltaisena terälehdet auki aurinkoa kohti. Ihana kevät!

Paitsi että siitepölyä alkaa olla joka paikassa¿



Vauvatarvikegalluppiin: En ole ostanut mitään vauvatouhuihin liittyvää kaupasta, mutta en voinut vastustaa neulelankoja ja tällä on jo myssy ja tossut odottamassa ja isoäidin neliöitä vauvan peittoa varten iso läjä. Miehen kanssa kyllä todettiin, että jos sitä vauvaa ei ala kuulua, niin mulla voi olla kohta peittoa koko rivitalon peittelemistä varten¿ ;) Ainahan näitä neuleita voi lahjoittaa ystäville, jos itsellä ei ole käyttöä¿



Iloista ja keväistä viikonloppua kaikille ensikoille tasapuolisesti!



Niin ja vielä kiitos Aurora ja Afternoon, kun jaatte kokemuksia tutkimuksista meille muillekin, kun ei tiedä, mitä itse kullakin on vielä edessä. Voimia kovasti molemmille ja toivotaan, että tutkimukset tuovat tuloksia tullessaan. *bdbd*



Ja kandi: hyvältä kuulostaa;)



nellamaija

Vierailija
4/24 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se täti sitten älynnyt kääntyä pois vaan tänne se ryntäsi heti eilen illalla ilman totuttuja ennakkovaroituksia. Mieli on edelleen vähän apeana, mutta eiköhän tämä tästä taas iloksi muutu. Pari päivää tähän surkutteluun yleensä menee ja sen jälkeen jaksaa taas uskoa ja toivoa yms.



Pidän kyllä peukkuja teille muille. Jospa olisin sen tädin houkutellut pois jonkun muun luota.



Viettäkäähän mukava viikonloppu! Luultavasti palailen linjoille joskus ensi viikolla, tiedossa on nimittäin yksinäisiä iltoja miehen ollessa työmatkoilla Suomen rajojen ulkopuolella.

-desejo-

Vierailija
5/24 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan pikainen visiitti tässä vaiheessa...



Mäkin oon pihan kevättä katsellut. Tosin meillä siellä ei ole yllätyksiä kun kaikki on itse istutettua eikä sieltä vielä muuta kasva kuin pari pientä tulppaanin alkua. Kukkapenkit kaipaa selkeästi hoitoa (nurmikko kun kasvaa sielläkin kun ei tehty kunnon perustustöitä).



Kandille onnittelut nopeasta plussaamisesta! Mun mielestä raskautta ei tarvitse käydä erikseen verikokeella vahvistamassa. Ne nykyiset testit on kyllin luotettavia. Itse odottelisin pari kolme viikkoa ja sitten varaisin neuvola-ajan. Eikä testejäkään ehkä ihan päivittäin kannata tehdä (vaikka itsekin varmaan useamman tekisin), mutta esim. viikon päästä vois tarkistaa onko viiva vahvistunut eli onko hormonin määrä lisääntynyt. Itse ennen km:a testasin kp28 ja kp30 molemmilla haalean vaaleanpunaista ja kp35 (rv5) alkoi vuoto. Mutta ehkä näin jälkikäteen ajateltuna ois voinu olettaa, että aconilla ois saanu jo noinkin pikaisella toisella testauskerralla vahvemman viivan kuin ekalla kertaa. Toki sillä verikokeella saa sen hcg:n määrän selvitettyä eli siitä voi päätellä enemmän.



Kevät on kyllä ihanaa aika mutta nuo siitepölyt ei niinkään mukavia - itse ainakin kärsin siitepölyallergioista. Onneksi on hyvät lääkkeet (joita ei tosin suositella raskausaikana käytettävän).



Desejolle pahoittelut tädistä. Kyllä se aurinko vielä siihenkin risukasaan paistaa...



Oma napa: kp22 tai sinne päin menossa, ei mitään tuntemuksia, mutta kuten Viipulikin totesi, ei varmaan kuulu ollakaan.



Nyt kuitenkin lähden kummityttöä moikkaamaan. Mies on kavereittensa kanssa liikenteessä ja kotiutunee joskus aamuyöstä.



Mukavaa lauantaita!!

t. Essi

Vierailija
6/24 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun puolestani vasta hyvät huomenet, heräsin juuri yö vuoron jälkeen, ja illalla taas töihin:( Harmittaa nukkua kun ulkona on (kuulemma) ollut niiiiin ihana ilma koko päivän.



Meidän pihasta on kohta kaikki lumet sulanut ja hangenalta paljastui kaikki ne ihanat kannot:( viime syksynä kaadettiin roppakaupalla puita pihasta ja nyt keväällä olisi tarkoitus poistaa kannot ja sitten vasta pääsisi pihaa laittamaan.

Onneksi edes muutama kukka on tuon pihatyöltä säilynyt, niin että edes jonkinlaista väriä siihenkin tulee.



Mutta nyt täytyy kipaista syömään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/24 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kuten otsikosta huomaa, täti tuli. Tosin kovin oireettomana ja niukkana. Siteeseen ei ole tullut mitään, mutta pyyhkiessä limaista verta tuli vähän (anteeksi ällöt jutut). Nyt en muista et mistä se kierto lasketaan alkavaksi, onko se nyt tästä pienestäkin paperiin tulleesta verestä vai vasta isommasta " tulvasta" ?



Pettynyt en ole, vaikka täti tuli. Olinhan jo negan testannyt hätäisenä. Nyt vaan uutta yritystä putkeen.



Kandivaihe: älä siellä turhaan hätäile, raskaana sinä olet!

Vierailija
8/24 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noniin, en sitten hätähousuna malttanut olla testaamatta. Testasin tänä aamuna negan :/ Nyt on kyllä vasta kp21/26-30 mutta silti, tuskinpa se siitä plussaksi muuttuu :/ Reilu tunti sitten kun oltiin kaupungilla alkoi mahaa vääntää kuin olis menkat tulossa, vaikka vasta tässä vaiheessa kiertoa ollaan menossa. Tosin joskus vuosia sitten kierto oli lyhimmillään 21 päivää, ettei nyt aivan mahdottomuus olisi, että menkat alkaisivat aikaisemmin.



Kyllä itku pääsi, kun oli nega, vaikka jotenkin ajattelin, että minä en siitä hätkähtäisi. Ja nyt vasta ensimmäinen yrityskierto, että en oikeastaan edes uskonut, että tärppäisi jo tästä, mutta SILTI... Oli kyllä pettymys.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/24 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...Olipas mukava olla ulkona oikeen kunnolla:) Takapihalla on vieläkin melko paljon lunta...piha on iso ja kestää varmaan jonkin aikaa, että kaikki lumet sieltä sulavat. Yritin rikkoa lumen pintaa lumilapiolla ja nopeuttaa sillä tavoin sulamista. Nellamaija kyselit, että mitä yllätyksiä lumen alta paljastui...löysin ainakin hienon ison ja litteän kiven, jossa voi sitten kesällä istuskella ja mietiskellä maailman menoa:) Pari lasten lelua löysin myös! En tunnistanut istutuksia, joita pihalla havaitsin...mutta jonkin sortin pensaita ne muistuttivat! Pakko kyllä opetella vähän viherpeukaloisuutta, jotta voin istutella kauniita kukkasia sinne:)



kandivaihe: Hieno juttu, että myös Acon näytti plussaa! Kiitos plussasäteistä! Olisi enemmän kuin mukavaa tulla samaan plussajunaan kanssasi:)



desejo: *Hirmuisesti jaksuhaleja sinne*...Pari päivää siinä tosiaan usein menee, kun toipuilee tädin vierailusta, mutta sitten onneksi mieli taas kuin ihmeen kaupalla kohenee! Ja sitten sitä taas odottaa innolla ja aivan uudella tarmolla uutta kiertoa sekä sen mukanaan tuomaa jännäilyä:)!!



Essin kanssa mennään aikas samoilla kiertopäivillä! Toivottavasti haikara löytäisi meidän molempien luokse:)! Sirulle hyvää huomenta! Sabamille pahoittelut tädistä ja tsemppiä uuteen kiertoon:)! Mä oon kanssa miettinyt sitä, että lasketaanko uusi kierto alkavaksi ensimmäisestä tuhrupäivästä (mulla kanssa alkaa menkat usein tuhrulla)...vai alkaako uusi kierto vasta kunnon vuodosta?! Harmi Han, kun testi näytti negaa=( Mutta älä vielä heitä kirvestä kaivoon...se voi ihan hyvin vielä muuttua plussaksi! Tsemppiä!



Jepsis, mutta kaikille Enskuille aurinkoista viikonloppua! Ja onnea yritykseen!



*-*-*-Viipuli-*-*-*



Vierailija
10/24 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ulkona on ihana auringonpaiste ja ihan voi nähdä kuinka lumi sulaa... Täällähän on ehtinyt tapahtua, vaikka olen ollut vain muutaman päivän poissa. Isoja lohtuhaleja tädin yllättäneille... plääh, kun se löytää meidät liiankin usein. Onneksi kuitenkin joidenkin luokse se ei eksy, kuten ilmeisesti nyt kandivaiheen luokse. Varovaiset, mutta sitäkin innokkaammat onnittelut plussasta!!!



(.) Ilmeisesti toissapäivänä oli ovis ja tietenkään ihan silloin ei puuhailtu. Sitä edellisenä päivänä kyllä, joten toivoisin, että miehen simpat jaksaisi niin pitkään uiskennella. Tänään olisi kyllä tarkoitus houkutella mies punkkaan. Harmittaa, kun meillä yleensä se paras aika menee jotenkin ohi. On vieraita tai ollaan eri paikoissa tai yksinkertaisesti niin väsyneitä, ettei huvita.



Sain AinoAuroralta nyt ne ovistikut, joten ensi kierrosta pääsen tikuttelemaan ja varmistumaan siitä oviksen ajankohdasta. Valaiskaapas minua, että näyttävätkö ne testit todellakin niinkin aikaisin kuin viikko ennen menkkojen oletettua päivää. Kun huomasin, että moni aloittaa testaamisen jo viikkoa ennen menkkoja?!?



Terveisin Tuisku

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/24 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmeisesti herkimmät testit näyttävät jo n. viikko ennen menkkoja onko raskaana vai ei. Muistaakseni Killa sanoi, että 7-11pv oviksen jälkeen voivat herkimmät antaa tuloksen. Kannattaisi silti varmaan (itsenikin) odottaa vain siihen, kun menkkojen pitäisi/olisi pitänyt alkaa. Saa varmimman vastauksen.

Vierailija
12/24 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=8B4513]Kyllä nyt täytyy sit jo oikein onnitella, haamut kertoo totuuden eli ONNEA KANDIVAIHE! Tarrasukat kyytiläiselle, että jaksaa matkassa mukana vielä 9kk! Mun mielestä ei tarvitse testailla jatkuvasti, vaan kun kerran on plussan saanut, ja menkat tosissaan myöhässä, niin voi alkaa varailla aikaa neuvolaan.



[color=00C5CD]Desejolle pahoittelut tädistä! Voi että se ottaa aina koville, kun mokoma murskaa toiveet! :(



[color=8B4513]Ja Sabamille kanssa! :( Lääkäreiden mukaan kp 1 on eka kunnon vuotopäivä eli itse lasken kun tulee oikein kunnon veristä vuotoa, vaikkei ihan kauheesti tulisikaan, mutta jos tulee vain jotain pientä tuhrua en vielä huomio sitä.



[color=00C5CD]Ja Hanille pahoittelut negasta! Tosin kuten totesitkin, niin aikaisessa olet, joten kyllä se voi siitä vielä plussaksikin muuttua! Jos ne oli vaikka kiinnittymiskipuja...



[color=8B4513]Tuisku: kyllä niiden simppojen pitäisi pari päivää hyvinkin elää! *bd* Siitä oviksen tikuttamisesta: muistaakseni ainakin Mammaksin tikuissa on ohjeena aloittaa tikuttaminen 16pv ennen oletettujen menkkojen alkua. Sitten tikuttaa päivittän, kunnes saa testiviivastakin yhtävahvan kuin kontrolliviivasta, ja voi lopettaa. Ovis tapahtuu 24-48 tunnin kuluessa tuosta ovistestiplussasta.



[color=00C5CD]Ihania pihajuttuja teillä! Itse en kyllä omaa pihaa kaipaa, mutta on kiva kuulla muiden suunnitelmia! On meillä kyllä ihan kiva parveke, jonne meinaan taas kukia ostaa. :) Mä olin tänään ekaa kertaa tänä keväänä oikein kunnon pyörälenkillä, oli ihanaa! Voi kun on kivaa kun tulee kesä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/24 |
22.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelin nyt ihan nopsasti kirjotella kun mies lähti käväseen kaverin luona. Eli alkuun onnittelut Kandivaiheelle!! Joku toinenkin oli tainnu plussan saada, mutta kun nimimerkit on huonosti muistissa...



Tätikin oli taas osan yllättänyt, pahoittelut.



Tuossa eilen katselin jotain todennäköisyystaulukkoa raskautumiselle. Ensimmäisen 3 kk aikana raskautuu 60 %, (muistaakseni) 6 kk aikana 75 %, 9 kk aikana 80 % ja 12 kk aikana 90 %. Eli eiköhän se haikara meitä kaikkia muista ennemmin tai myöhemmin:) Vuoden jälkeenkin noi prosentit vielä kasvaa... Laskuri löytyy täältä: http://www.hedelmallisyys.fi/finland/concern/Evaluating_Your_Fertility/…



Omasta navasta sen verran että nyt on menossa kp 16/~34 ja jtp taktiikalla ollaan menty nyt jo tämä viikko (tuossa juuri tyyny pepun alla luin kirjaa;D ). Mies ressukka on aivan varma että tästä ekasta yrityskierrosta jo tärppää. Itse en olisi ehkä ihan niin vakuuttunut. Pelkään että mies turhautuu kun/jos ei heti tule tulosta.



Noh nyt en yhtään muista mitäs muuta ootte jutellu...

Hyvää viikonlopun jatkoa!

Vierailija
14/24 |
23.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tein tossa äsken huvikseni ovulaatiotestin (joo, tylsää on) ja siihen tuli haamu! Ovulaatio on kuitenki jo ollu n. viikko sitten. Mitähän tää ny meinaa? Kp on nyt 21.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/24 |
23.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Ovulaatiotesteistä en tiiä, kun en oo niitä koskaan käyttäny, mut eikö ne mittaa sitä keltarauhashormoonia vai miten se oli? Jos sitä on vielä ovulaation jälkeenkin jonkin verran ja siks tulee haamu. No joo, turha mun sanoo ku en tosiaan niistä tiiä mitään.



Omassa navassa tapahtuu kummia. Eilenhän jo sanoin että täti tuli. No ei se kai sitte tullukkaan. Eilen aamusella tuli pupuilun jälkeen vessassa pyyhkiessä vähän veristä limaa, mutta sen jälkeen ei oo sit näkyny yhtikäs mitään. Onko tämä nyt sitten normaalia näissä luomukierroissa? Pillereiden aikaan on yleensä alkanut tuhrulla, mutta sitten muutaman tunnin päästä ihan kunnolla. Nyt on ollu siis vuorokausi ilman mitään punaista merkkiäkään. Hmmm... Arvatkaa heräskö toivonkipinä?! Pitää nyt ootella pari päivää, et alkavatko. Jos ei, niin sitten kyllä testaan. Toivottavasti tämä ei ainakaan tarkoita sitä et mun hormoonit on miten sattuu ja kierrosta tulee satapäiväinen!



Oireitakaan mulla ei oikeestaan ole, siis tätioireita, välillä aavistuksen verran alaselkää särkee, mutta sitä ei juuri ees huomaa. Raskausoireita keksisin heti listan :P Mutta yks kumma oire on, että oon kahtena yönä heränny kamalaan paleluun. Oon ollu peiton alla ja silti ihan jäässä. Mutta eikö raskaudessa ruumiinlämmön pitäisi nousta? Mies on sanonu että olenkin ihan kylmän tuntuinen, eli ei taida kuitenkaan sitten ruumiinlämpö olla korkealla. Kummallista.



Noh, tulen raportoimaan taas jos se täti tulee kylään, niin ja varmaan tulen muutenkin, heh. Mutta nyt mulla on kaks toivetta: täti tulisi ajallaan eikä venyttäisi vierailuväliään liian pitkäksi, tai sitten tulisi haikara.



Mukavaa sunnuntaiaamupäivää kaikille enskoille ja antakaa anteeksi omanapaisuuteni!

Vierailija
16/24 |
23.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ollut ollenkaan tajunnut, että ovis tapahtuu vasta muutaman vuorokauden sisällä siitä ovistestin plussasta :O Jotenkin ajattelin, että jos ovistesti näyttää plussaa, niin ovulaatio on silloin meneillään, mutta toki kun järjellä ajattelee, niin silloinhan se hormoni vasta laittaa käyntiin sen tapahtuman... Pöhkö minä.



Oma napa: alaselkää ja alavatsaa väänsi sitten koko eilisiltapäivän, niinkuin olis menkat alkamassa, mutta vielä ei ole tullut vuotoa. Yleensä kyllä alkaa vuoto heti pian, kun kivutkin alkavat (joskaan nyt ei ole ollut varsinaisesti edes kipeä maha ja selkä, ainoastaan vääntänyt sillä tavalla, kuin menkkojen aikaan). Kyllähän sitä jo toiveikkaana elättelee toiveita, että ehkäpä ne oli niitä kiinnittymiskipuja, mutta järjen ääni huutaa tehokkaasti tuohon päälle, että " joopa joo, älä unta nää!" . Yritän nyt sitten vain kärsivällisesti odotella noita menkkoja alkavaksi. Nyt kp22/26-30.



Tänään aion olla tehokas ja käydä ainakin lenkillä ja ehkä uimassa ja jos ehtii/jaksaa, tehdä vielä korvapuusteja ja pestä ainakin yhden maton! Katsotaan nyt, mitä oikeasti saa aikaiseksi...

Vierailija
17/24 |
23.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin näyttää olevan kovin hiljaista, Ihana kevät sää on varmaan ajanut kaikki ulkoilemaan:) Itse vasta heräilin ja ajattelin tulla käväisemään, ennenkuin lähden lenkille.



Sabam ja Han: Pidän teille kovasti peukkuja pystyssä, jospa se täti kuitenkin jättäisi vierailunsa teidän kohdalta *bd*



Omasta (.) ei mitään kerrottavaa, kp 12 vasta menossa, eikä ovis ole varmaan vielä ihan muutamaan päivään tulossa. Yritys silti kova... ihan kaiken varalta=) =)



Siru







Vierailija
18/24 |
23.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

..vaikka olenkin pitänyt vähän taukoa tästä kirjoittelusta. Olen tosi joka päivä moneen kertaan käynyt lukemassa tätä " meidän omaa pinoa" , mutta en vain ole jaksanut kirjoitella, kun ei ole mitään uutta kerrottavaa. Vasta vapun jälkeen tulee varmaankin uutisia, kun menen sinne ultraan ja luultavasti sinne verikokeisiinkin.



PALJON ONNEA (oliko se nyt sitten) KANDIVAIHE!! En oikeesti muista näitä nickejä kovinkaan hyvin.. ;)



Onkos piinailijoita tai lisää plussanneita??



).( :nyt on siis menossa kp 8/25-.. Huvittais tehdä taas niitä ovistestailuja, jos nyt sitten tässä kuussa tulisi se ovulaatio. Mutta vaikka se tapahtuisikin, ja pupuiltas just oikeeseen aikaan, niin tuskin kävisi tuuria ja raskautuisin, koska lekuri sanoi, että on hyvin epätodennäköistä, että näillä munajohtimilla se onnistuisi.. Mutta ei kai sitä voi koskaan tietää..



Ensi sunnuntaina meillä on mieheni pojan ristiäiset ja sitten äitienpäivänä, 14.5, on minun tädin tytön ristiäiset. Paljon on juhlia tiedossa. :)



No joo, ei sen kummempaa.. Kirjoittelen taas sitten viimeistään kun tosiaan olen siellä lääkärillä käyny..



+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ -säteitä kaikille piinailijoille ja muillekin Esikoille!! :)



Aurinkoisin terveisin

Lisbet.

Vierailija
19/24 |
23.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=009ACD]Kävin tekemässä ¿testiä¿ tuolla Anskun laittamassa linkissä ja ihmettelen kyllä, että miksiköhän sitä ei vielä oo raskaana... No kuulun sit siihen vähemmistöön, jolla ei heti tärppää. Huomasin tuolta ¿yritysgallupista¿, että ainakin Naksun ja Lisbetin kanssa mennään samassa yrityskierrossa. Meillä kyllä yritys on alkanut jo elokuussa, mutta kun kierrot tuppaa olemaan mieluummin noita pitempiä. Laskenkin sit mieluummin kiertojen kuin kuukausien mukaan, kun noissa laskureissa varmaan ajatellaan kierron pituudeksi se normi 28 päivää. No, katellaan kuin meidän käy...



Nea: tosiaan tuota hormonia, jonka ovistestit näyttää, on muistaakseni elimistössä läpi kierron jonkin verran. Siksi niitä haaleita viivoja voi tulla alku ja loppukierrossakin. Toisaalta täältä oon kyllä lukenut, että ovistestikin voisi näyttää raskauden...



Piinailijoille plussaonnea! Sabamillahan toi palelu kuulostaa hyvältä, eikös se voi olla plussaoire?!



Saitkos Han kaiken suunnittelemasi tehtyä? Mä oon ottanut tänään rennosti, kävin vähän ulkona kävelemässä, mutta muuten tässä vaan kotona oltu (mies kankkusessa, joten siitä ei seuramieheksi ole...).



Tervehdys Lisbetille pitkästä aikaa! Pidähän tosiaan meidät ajantasalla!



[color=8B008B]Missä mooli?! Et kai sä enää reissussa oo? Tuu kertoo kuulumisia![/color]



Killa kp 5/28-41

Vierailija
20/24 |
23.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos Killalle ja Naksulle kaipaamisesta:=) Ootte ihquja!



Keinikselle ihan sairaan paljon onnea plussan johdosta!!



Killan kanssa miltei samoissa mennään - tätsy tuli muutaman päivän etuajassa, nyt jo kp 3. Reissu oli kiva ja tädin tulon myötä tehtiin aika yllättävä päätös - ollaan aina oltu sitä mieltä, ettei lapsettomuushoitoihin mennä, mut nyt ajateltiin kokeilla inssiä (tepsihän se Q:llekin:=). Soitan heti huomenna Felicitaksen lekurille. Jos ei nyt tähän kiertoon ehdi, niin ainakin sitten seuraavaan. Pakko kokeilla, kun vuosi yritystä tulee ens kuussa täyteen. Taidan mä sitten olla enskoissa pisimpään yrittänyt:=(

Adoptiojutusta kirjoittelen tuonnempana!



Halauksia kaikille!!!



-mooli