Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Teini-ikäinen poika ja isä riitelevät koko ajan

Vierailija
20.12.2014 |

Kurja katsoa, kun mies riitelee kuin lapsi teini-ikäisen kanssa. Miehellä tapana provosoida teiniä riitaan. Hän ei myös koskaan kannusta lastaan. Viimeksi sanoi, että pojalla on vikaa päässä ja joutaisi hoitoon. 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
20.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sinäkö et sille miehelle mitään sano, katsot vaan hiljaa vierestä? 

Kaikenlaisia urpoja ne ihmiset elämässään sietääkin.

Vierailija
2/6 |
20.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitenkään epätavallista.

Miksi huijasit miehen isäksi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isällä lienee ollut huono suhde omaan isäänsä ja nyt pistää kokemaansa eteenpäin, vaikkakin ehkä tiedostamattaan asiaa. Pojat kyllä yleensä riitelee enemmän isänsä kanssa ja tytöt äidin.

Vierailija
4/6 |
20.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä luulet, etten sano mitään? (2) En todellakaan katsele hiljaa vieressä ja monet riidat olemme riidelleet miehen kanssa tästä asiasta. Nro 4, viisaita lauseita, taitaa meillä olla juuri näin. 

Vierailija
5/6 |
20.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä vähän samaa ongelmaa, mutta kyseessä tyttö. Tyttö ei ole ollut helpoin mahdollinen lapsi. ADHD.n piirteitä ja minusta lievä uhmakkuushäiriö. Teini-iän myötä tullut kaikkea sekoilua mm. vahingonteko. KOulu mennyt huonosti ja nyt täysi-ikäisenä viettää mielellään vapaa-ajat baareissa. Isä ei hyväksy tytön käytöstä, enkä minäkään. Minä näen kuitenkin tuon käytöksen alla mukanva ja sosiaalisen tytön, isä näkee vähä-älyisen idiootin. Nykyisin mies ei juuri lapsen kanssa puhu. Vastaa kyllä kysymyksiin. Koskaan ei sano mitään positiivista, eikä reagoi jos minä kehun tyttöä (esim. koska siivonnut keittiön poissaollessani). Jos tyttö käyttäytyy huonosti tai ei osaa jotain, siitä kyllä mutisee. 

Mies kohtelee minusta lastaan siten kuin kenenkää ei tulisi kohdella ketään. Asia hiertää minua tosi paljon ja viakutta minun ja mieheni suhteeseen. Miehelle en jaksa asiasta enää puhua. Aikani olen ymmärtänyt ja aina miehen vastaus on : minun vikani kaikki on tietysti. Ei, en tarkoita sitä, mutta positiivisemmalla suhtautumisella tyttöä kohtaan mies voisi saada aikaan myös jotain positiivista tytön käyttäytymiseen.

Vierailija
6/6 |
20.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä ap vielä. Kutosen kanssa samoja fiiliksiä. Toivoisin juuri, että mies sanoisi joskus jotain positiivista teinilleen, koska hän ansaitsee myös kehuja. Poika kyllä käyttäytyy koulussa ja yleensäkin teiniksi erittäin hyvin. Isä ei tunnu tätä näkevän ollenkaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän kuusi