Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koiranhoito

Vierailija
13.04.2013 |

aloitin joku aika sitten koiranhoito homman tuntemattomille ihmisille kun heillä niin sanottu ongelma koira ja koska olen aina omat koirani kouluttanut niin ajattelin myös että voisin auttaa heitä tässä ongelmassa, samalla kun koiraa muutenkin hoidan. Nyt olen hetken aikaa tuota narttu koiraa hoitanut, ja aika selväksi on tullut näiden ihmisten ajatus koirastaan sekä miksi koiralla ongelmia.

kun saan koiran hoitoon kysyn joko koira käynyt lenkillä niin ei vielä ole kun sataakin tällä hetkellä, no kun sain koiran niin kello päivällä 12.30! Mua neuvotaan pitämään koiraa yksinään jossain huoneessa ettei hypi ketään vasten tai näyki, meillä sen sijaan koira tervehtii jokaista ja välillä saattaa innostuessaan hyppiä mutta muuten ihan suht rauhallisesti seilailee edestakas. Koira selkeästi nauttii huomiosta ja rapsutuksista muta on nuori ja energiaa löytyy, joten kun lenkillä ei käytetä niin jotenkinhan se purkaantuu sitten omistajiensakin aikana jolloin saa leiman ongelma koira. 

Alunperin hoitohomman piti olla joka päiväistä,mutta nyt se onkin silloin tällöin jonka takia ajattelin lopettaa koko homman. Olen nyt vain jäänyt miettimään kun itse vien koiraa lenkille ja touhuan sen kanssa että jos lopetan niin reppana pääsee vain takapihallensa aina ulkoilemaan, nyt se saa kanssani kunnon lenkkiä tehtyä ja selkeästi nauttii siitä. Tuntuu todella pahalta koiran puolesta, mutta pakko vedota myös että ei aina ne rivitalo koiratkaan ulkoiltua saa.

enkä yritä esittää jotain laupiasta samarialaista tai jotain sääliä tässä kaipaile mutta on hyvin vaikea sanoa omistajille että miettikää nyt jumalauta tuota koiraanne, siispä kai mielipiteitä kaipailen että jatkanko näin vai mitä kannattaisi tehdä?? Mutta koira on kyllä ihana ja omistaja kehoitti että ei sitä kannata silittää ettei hypi..

joo teksti varmaan epäselvää ja joitain välimerkkejä saattaa puuttua joten anteeksi, toivottavasti ei kaikki yhdes pötkös kun jätin kyl välejä mutta täl kännyl paha kirjottaa :/

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jaa. Meilläkin viikonloppuna aika usein herätään vasta puolenpäivän maissa ja koira pääsee siis aamulenkille siinä klo 13 aikaan. Toisaalta, se on tehnyt iltalenkkinsä ehkä klo 2-4 yöllä joten hyvin jaksaa. Hassua jos lenkkiaikojen perusteella leimataan huonoksi koiranomistajaksi. Tosin tässä tapauksessa oli toki muutakin.

 

Kyllä minusta voit ihan hyvin sanoa sille koiranomistajalle, jos ihan totta on ettei sen kanssa lenkkeillä juuri lainkaan, että se tarvitsisi kyllä liikuntaa enemmän. Ei sitä tarvi sanoa tyyliin "miettikää nyt jumalauta tota koiraanne" mikä varmasti vaan aiheuttaa puolustautumisreaktion ja sun leimaamisesi toisten asioihin puuttuvaksi kusipääksi. Voi ihan ystävällisesti ehdottaa että koiran ongelmia voisi helpottaa jos se saisi purkaa enemmän energiaa ulkoiluun. Ja neuvoa miten hyppimistä voi poiskouluttaa ihan palkkioiden avulla, jos kerran omistajat ei tiedä miten asian voisi kouluttaa ja siksi vaan laittavat koiran toiseen huoneeseen kun ihmisiä tulee. 

 

Sinänsä minusta muutenkin nimenomaan niiden omistajien itse pitäisi koiransa kouluttaa. Se nimittäin ei todennäköisesti edes auta jos sinä opetat sen olemaan hyppimättä, useimmat koirat nimittäin kyllä oppii sitten niin että sun kanssa ei hypitä, mutta omistajien kanssa voi hyppiä.

Vierailija
2/3 |
13.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi koiraa ei ole yhtään koulutettu? Vaikkapa joku vasten hyppiminen ei ole edes vaikea juttu opettaa. Harmittaa tuollaiset koiranomistajat, joilla jostain syystä se koira pitää olla mutta sitten ei ole hetkeäkään aikaa kouluttaa ja olla koiran kanssa. Minusta hienoa, että olet koiraa hoitanut ja lenkkeilyttänyt!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

en missään nimessä halua helposti tuomita ketään, vaan koska aina kun kysyn joko koira käynyt lenkillä niin vastaus on ei ja sitten liuta syitä perään miksei ole käynyt. olen yrittänyt vinkkejä antaa mutta kun omistajaa ei oikein kiinnosta vaan puhuu vain aina kuinka koiralle näytetään kuka määrää. ja siis pääasiallinen hommani olikin hoitaa koiraa mutta ajattelinkin antaa omistajalle neuvoja miten edistyä koiran kanssa ja katsoa josko saisin autettua.


enkä tietysti siis tarkoittanut että lähden huutamaan jollekin että ota järki käteen mutta kun olen yrittänyt vihjailla että silläkin koiralla energiaa jota hyvä kuluttaa lenkeillä ja muulla tavoin, esimerkiksi aitauksessa joka lähellä mutta vastaus on ollut ettei olla viitsitty lähteä sinne koiran kanssa jonne matkaa noin 2kilometriä.

ja kun neuvoin siinä hyppimis asiassa niin sanottiin vain että kun emme silitä niin ei hypi.. ehkä koira heille ensimmäinen mutta kannattaisi edes yrittää koska koira on kyllä minusta ainakin hyvä luonteeltaan ja nuori vielä. mutta he eivät tunnu oikein halukkailta kauheasti yrittämään kun vinkkejä antaa varovaisesti..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän yhdeksän