Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko ihan hullu ajatus hakea lukemaan dramaturgiaa?

Vierailija
18.02.2013 |

Ottaako ne nelikymppisiä hakijoita sisälle? Kannattaako edes yrittää? Hinku olisi kova.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
18.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarkoittanet Teatterikorkeaa? Ikävä sanoa, mutta en oikein usko että ottavat enää nelikymppistä. Mutta hakea saat. Ehkä voisit soittaa ja kysyä, mitä he iästäsi ajattelevat? 

Oletko kirjoittanut  paljon? Tehnyt teatteria? Taidekorkeakouluissa opiskelu ei ole pelkkää "lukemista", vaan paljolti käytännön tekemistä, ryhmätyötä ja fyysistä hommaa. Ja dramaturgiopiskelijoilla luonnollisesti kirjoittamista.

Toivottavasti haaveesi toteutuvat ainakinnjossain muodossa!

Vierailija
2/4 |
18.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai eli ikä voisi nousta esteeksi. harmi :(

 

No, yrittäähän aina saa! Jos olen TODELLA hyvä, ne ottavat minut opiskelemaan. Vaikka olisin 60v. Jos en ole kyllin hyvä, niin no, sitten en vaan ollut tarpeeksi hyvä.

 

Elätän itseni toimittajana. Yhden lastenkirjan olen julkaissut. Nyt olen herännyt innostukseen näytelmäkirjailijan työstä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
18.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina kannattaa yrittää ja seurata kutsumustaan. Mutta toki voi kysyä varuiksi ennen. Itse en tunne TEAK:ia niin hyvin, mutta uskoisin, että parhaat valittaisiin iästä huolimatta. Hae tietenkin sinne, jos aidosti haluat sinne opiskelemaan. Tsemppiä!

Vierailija
4/4 |
18.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yrittänyttä ei laiteta. Parhaani teen ja ensi vuonna sitten uusiksi.

 

Sitä ennen yritän toteuttaa kutsumustani kirjoittamalla näytelmän paikalliselle harrastajateatterille. Ja jos se ei heille kelpaa, kirjoitan toiselle teatterille toisen näytelmän. Niin kauan yritän, että tärppää! :D

 

Tosin niillä teksteillä ei varmaan pääsisi Teak:iin... Ne hakee varmaan jotain taiteellisempaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän yhdeksän