Ostaisinko kämpän, jossa putkiremppa muutaman vuoden päästä?
Löysin muuten kivan kämpän, mutta tosiaan talossa pitkiremppa edessä, suunnitelmissa n. v. 2016.
Hyviä puolia: Asunto on hiljattain rempattu, ei tarttisi tehdä remppaa, vaikka vanha talo onkin.
Asunto on myös suht edullinen siihen nähden, mitä etsin. Saman kokoista uudempaa kämppää ei löydy läheskään näin edullisena. Kalliimpaan ei ole varaa. Samanhintainen uudempi kämppä on sitten niin pieni, ettei sinne kolmen lapsen kanssa mahdu. Tämäkin olisi 3h + keittiö, jossa nukkuisin olkkarissa.
Jos en pian löydä uutta kämppää, muutan vuokralle, kunnes löydän. Putkirempan ajaksi joudun myös muuttamaan pariksi-kolmeksi kk evakkoon. Silti tuo hinta houkuttaisi ostamaan.
Olen siis pian kolmen lapsen yh ja mietin vaihtoehtoja.
Kommentit (24)
tämäkin tietysti vaihtelee, mutta jotain lukuja, onko kellään? Tietääkö joku? Mulla on muutama ylimääräinen tonni "hätävaralle" ja kyllä tämä sellaiselta vaikuttaisi. Tiedän, että tässä taloyhtiössä kerätään hoitovastiketta nyt jo valmiiksi tulevaa varten, eli valmistaudutaan ainakin tähän remppaan. Paljon on muuten jo rempattu, mm. hissejä ja saunatiloja + julkisivua, joten mitään muuuta isoa ei ole edessä.
Tilanne on tällä hetkellä se, että on pakko päästä pois nykyisestä kämpästä. Ahdistaa oll paskan miehen kanssa, joka ei näe/myönnä ongelmiaan/ongelmiamme. Yksin en saa tätä toimimaan. ainoa keino on muuttaa pois.
Tuo putkiremppakämppä olisi sijainniltaan täydellinen, ´koululaisella lyhenisi koulumatka, ja minäkin pääsisin kulkemaan julkisilla helpommin kuin ennen. Lisäksi päiväkoti olisi lähempänä.
täytyy miettiä asiaa vielä tarkasti.
nyt nukkumaan.
Putkiremontti maksaa n. 25000-35000 euroa / asunto. Koska yhtiössä on muut suuremmat remontit tehty, suosittelisin ostamista. Varaudu kuitenkin siihen, että jos et pysty maksamaan putkiremontista aiheutunutta yhtiölainaa heti pois, tulee hoitovastikkeen päälle n. 200-300 e/kk rahoitusvastiketta.
aika tavalla, meidän talossa hinta oli vähän alle 500 e neliöltä. Olen kuullut, että joskus hinta voi nousta jopa 800 euroon neliöltä. Tämän lisäksi tuli tietenkin kuluja myös tilapäisasunnosta, joka piti vuokrata putkiremontin ajaksi.
Itse ostimme asuntomme viitisen vuotta ennen putkiremonttia ja tiesimme putkiremontin olevan tulossa. Olen ollut tyytyväinen asuntoon. Putkiremontti sujui hyvin ja saimme ihanan (hintavan mutta suht edullisen alueseen nähden) tilapäisasunnon kantakaupungista vuokralle joten saimme olla muutaman kuukauden ihan erilaisisissa ympyröissä kuin kotona ja tämä oli todella mukavaa. Oli myös kiva saada siisti kylpyhuone ja muuten meidänkin kotimme on ollut tosi hyvässä kunnossa jo ennen tätä.
Itse kuitenkin tällä hetkellä harkitsisin aika tarkkaan putkiremonttiasunnon ostoa. Tuleva lama ja mahdolllinen hintojen lasku mietityttäisi. Mutta toisaalta jossakin tarvitsee asua niin toki voi olla järkevä vaihtoehto.
Putkiremontti ei aina tarkoita, että kylpyhuone revitään auki ja tarvitsee lähteä evakkoon. Jos ei uusita koko paskaa, niin se voidaan tehdä myös siistimmin. Soitat isännöitsijälle ja kysyt missä kunnossa ne putket ovat, mitä on suunnitelmissa, onko muuta remontoitavaa tiedossa ja mikä on hänen hinta-arvionsa.
Oikeasti, jos meinaatte ostaa, niin soitatte isännöitsijälle ja kyselette kaiken mitä mieleen tulee. Ei kannata luottaa pelkkään myyjän sanaan ja saatuihin papereihin.
Vielä olen sitä mieltä, että haluan sen kämpän putkirempasta huolimatta. Taidan kuitenkin pirauttaa sille isännöitsijälle.
Tällä hetkellä näyttää sitlä, että pystyisin maksamaan jopa koko putkirempan (siis jos hinta on tuon 30 000 paikkeilla), mutta tietenkään en tiedä, missä tilanteessa olen muutaman vuoden päästä. Toivotaan, ettei tule yllättäviä rahareikiä.
Hyväkuntoista uudempaa kämppää en kuitenkaan voi ostaa, ne on sen verran paljon kalliimpia, ettei ole varaa.
Hitto, kun on vaikea päätös.
Jossain on kuitenkin pakko asua, ja nykyinen kämppä ei ole vaihtoehto.
sietämättömän kallis remppa ja sietämätöntä olla käyätnnössä ilman kämppää pitkän aikaa
olen jo tarpeeksi tiukoilla arkeni kanssa nytkin. En mitenkään jaksaisi putkiremonttia, työssäkäyntiä ja lastenhoitoa yhtä aikaa.
Voi olla taloudellisesti järkevää tai olla olematta, mutta mulla ei juuri nyt kestäisi pää.
jos taloon tehdään perinteinen putkiremontti, niin se maksaa sen 700 - 800 € / m2. Jos talossa ei ole uudistettu mitään siihen liittyviä osa-alueita aikaisemmin, pitää ja kannattaa remontoida kaikki yhdellä kertaa. Toki voi olla kustannustasoa 500 €/m2, mutta silloin esim. sisäpuoliset muutokset on jätetty laskelmien ulkopuolelle.
Jos teillä on vaikka 75 m2:n asunto, remontista tullee kustannuksia 75 x 800 = 60 000 €. Sen päälle vuokra-asunto remontin ajaksi.
T: Taloyhtiön hallituksen pj
ei ole valmis maksamaan remontteja, niin silloin ei kannata ostaa ollenkaan vaan tyytyä vuokra-asumiseen.
Kerrostaloissa on joka vuodelle jotakin rahareikää tiedossa. Osa pystytään kattamaan taloyhtiön varoista, osaan täytyy kaivaa kuvetta. Ja esim. hissiremontti on yhtä kallis kuin putkiremontti, ja tuossa ap:n talossa se oli sentään tehty. (jos siis oli modernisoitu, eikä vain kunnostettu)
samoilla linjoilla pj:n kanssa. Me ostettiin putkirempattava asunto ja saatiin se todella halvalla. Mutta totta kai oltiin varauduttu jo siihen tulevaan remonttiin. Kulut kannattaa laskea ainakin sen 700 euroa/neliö mukaan.
Muutenhan tuollainen asunto voi olla ihan hyvä ostos. Saa halvalla ja jää muutama vuosi aikaa säästää loppusummaa. Putkiremontoitu vastaava kun on tavallisesti melkoisesti kalliimpi.
jos taloon tehdään perinteinen putkiremontti, niin se maksaa sen 700 - 800 € / m2. Jos talossa ei ole uudistettu mitään siihen liittyviä osa-alueita aikaisemmin, pitää ja kannattaa remontoida kaikki yhdellä kertaa. Toki voi olla kustannustasoa 500 €/m2, mutta silloin esim. sisäpuoliset muutokset on jätetty laskelmien ulkopuolelle.
Jos teillä on vaikka 75 m2:n asunto, remontista tullee kustannuksia 75 x 800 = 60 000 €. Sen päälle vuokra-asunto remontin ajaksi.
T: Taloyhtiön hallituksen pj
hissiremontti todella jopa 800 euroa neliöltä :O Ounou! Meille on sellainen tulossa. Tulee sellainen 70 000 euron lasku!!! Ei kai?
ei ole valmis maksamaan remontteja, niin silloin ei kannata ostaa ollenkaan vaan tyytyä vuokra-asumiseen.
Kerrostaloissa on joka vuodelle jotakin rahareikää tiedossa. Osa pystytään kattamaan taloyhtiön varoista, osaan täytyy kaivaa kuvetta. Ja esim. hissiremontti on yhtä kallis kuin putkiremontti, ja tuossa ap:n talossa se oli sentään tehty. (jos siis oli modernisoitu, eikä vain kunnostettu)
jotain väliltä 50 000 - 70 000 e.
tuolla 60 000€:lla yli 150 neliöinen asunto. Halvimmillaan täysputkiremppa voi maksaa 400€/m2 ja kaikkea siitä ylöspäin. Riippuu paljon myös talonyhtiön koosta. Lisäkustannuksia voi tulla jos haluaa erilaisia laattoja, lisävarusteita ym. perussisustukseen jonka talonyhtiö kustantaa. Ja todella tämä meidän remppa oli täys linjasaneerausa jossa uusitaan myös sähkökaapit, antenniverkot ym. Talossa reilu 50 asuntoa.
tietoa hisseistä, mutta jos vastapaino hissi remontoidaan elektroniseksi, niin kyllä se maksaa. Tekijät on harvassa ja hinnoittelevat itsensä sen mukaisesti.
vaikka putkiremontin luvattaisiin olla ohi 1-2 kk:ssa, voi se todellisuudessa venyä puoleen vuoteen.
Itse en ostaisi asuntoa talosta, jossa häämöttää lähivuosina putkiremontti.
Minulle ei ollut varmaa ostaa asuntoa viereisestä yhtiöstä, jossa remppa oli jo tehty. Siinä taloyhtiössä samantasoinen kämppä maksoi 500 e/neliöltä enemmän. Meidän remppa on jo alkanut, vielä en ole evakossa. Sen hinta-arvio on 600 e neliöltä.
Omia kokemuksia:
Jos asunnon myyntihinta on mielestäsi edullinen ja talon sijainti miellyttää, kannattaa asunto ehdottomasti ostaa! Jos parin vuoden päästä kh:t remontoidaan taloyhtiön toimesta, saattepa sitten ihan uuden kylpytilan ja vesipisteet!
Tehdäänkö putkiremppa pinnoittamalla vai onko kyse täydellisestä putkiremontissa? Uusitaanko samalla myös viemärit, ei ainoastaan vesiputket? Jos viemärit (tai putket) vain pinnoitetaan, ei teidän tarvitse muuttaa mihinkään. Jos kyseessä taas on täydellinen putkiremontti, saattaa asuminen onnistua tietyin rajoituksian vaikka ehkä ainakin kuukauden ajan järkevintä olisikin oman asumismukavuuden vuoksi asua jossakin muualla.
Ei sitä putkiremppalainaa tarvitse könttänä maksaa vaikka nykyisten korkoetujen vuoksi järkevintä omistuasujan varmaan olisikin ottaa summan verran lainaa ja maksaa sitä mielluummin pankille kuin rahoitusvastikkeena.
Ihmiset pelkää putkiremonttia ihan liikaa: sehän vain nostaa asunnonarvoa. Jos saat ostettua asunnon haölvalla, voit tehdä kaupallasi jopa voittoa: ainakin sulla on sitten myyntivalttina putkiremppa tehtynä!
jos sulla on sen putkirempan varalle se muutama kymppitonni ja olet muksujen kanssa valmis lähtemään evakkoon sen ajaksi, niin miksei.