Passista
Osaako joku kertoa kun en poliisin sivuilta löytänyt tietoa että käykö tavallinen passi jos on voimassa oleva vielä kun oltaisiin menossa Teneriffalle vai pitääkö ottaa se uusi biopassi? Entä kun lapsi 6v. on vanhemman passiin merkittynä tarvitseeko hän erikseen omaa passia jos tuo vanhemman passi siis vielä käy? Toisille lapsille pitänee ottaa sitten omat passit kun eivät ole vanhemman passissa.
Kommentit (5)
mutta joissain tapauksissa voi joutua esim. hankkimaan viisumin jos vanhanmallinen passi tai joihinkin maihin pitää lapselle olla oma passi mutta Espanjaan kyllä käy tuollainenkin.
USA lienee ainut maa tällä hetkellä johon tarvii viisumin jos vanhanmallinen passi. En tosin ole varma, joko tämä käytäntö on jo alkanut.
Vierailija:
USA lienee ainut maa tällä hetkellä johon tarvii viisumin jos vanhanmallinen passi. En tosin ole varma, joko tämä käytäntö on jo alkanut.
Jos lapsi vanhemman passissa tarvii lapsi viisumin usaan, muuten pääsee vanhalla passilla. Pitää olla koneluettava eikä pikapassi. Uusi " bioton" pikapassi ei kelpaa usaan.
Eiköhön toi oo ihan ihan selvä asia.