Pohjois-suomi meni sekaisin myrskystä. Etelässä ei moinen kävisi.
Olemme tottuneet tuuleen. Ei mene ihmisten elämäsekaisin ja soitella hätäkeskukseen pikku tuiverruksesta...
Kommentit (12)
Juuri tällä hetkellä istun täällä pohjoisessa tietokoneen ääressä, eikä mitään havaintoa myrskystä.
Kentis almanakka tai kartta sekaisin?
Ei täällä mitään myrskyä ole eikä ole ollut pitkään aikaan, ja varmasti Pohjois-Suomea on tämä Keski-Lappi, jossa nyt säätä seuraan.
Edellinen rajumpi ja hätäkeskussoittoja vaatinut myrsky oli täällä Pohjois-Suomessa joskus 1980-luvun alkupuolella, Maurin päivänä. Ja jossain etelämpänä, eli Pohjanmaalla viime kesänä.
Ap yrittää provota vastakkainasettelua. Kyllä täällä Helsingissä tuulee ja lumi saa kaiken sekaisin kuten maakunnissa myrskyt kaatelee puita 8,1 miljoonaa kuutiometriä.
Kyllähän tuola pihala vähän ploosaa.
Mutta sisälä on oikein mukavan lämmin. Saa istuskella netissä ja kattoa telkkaria. Vois vaikka sytytellä kynttilöitä.
Niin kauon on kiva ko ei ala puut kaatuilemaan asuntojen päälle.
Etelässä ne kuulemma soittaa hätänumeroon jos katuvalot on pimeänä :))
Tervetuloa joskus käymään tunturissa, aika varmasti tuulee aina vähän =)
Mutta tuskin etelässäkään joka päivä MYRSKYÄÄ.
Olemme tottuneet tuuleen. Ei mene ihmisten elämäsekaisin ja soitella hätäkeskukseen pikku tuiverruksesta...
Olemme tottuneet tuuleen. Ei mene ihmisten elämäsekaisin ja soitella hätäkeskukseen pikku tuiverruksesta...
kun tukitte hätäkeskuksen kun lyhtypylväissä ei ollut valoja:DDDD Meinasin kusta töissä housuihini kuin luin uutisen:DD
Myrsky on, mutta eipä tuo haittaa. Pihan tosin jouduin siivoamaan, kun kotiin tulin, koska tavaroita oli lennellyt.
Eteläsuomalaista ei haittaa vaikka puu kaatuisi kodin tai auton päälle :D
ei Pohjois-Suomessa.
Melkonen pauke ja ujellus käy ulkona, mut ei tässä mitään hätää ole ja en ole minnekään tänään soitellu. En ees tutuille.
ei kai tuo myrsky ole?navakka tuuli paremminkin
t.oululainen
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/29-ms--tuuli-riehuu-oulussa---katso-k…
Ilmatieteenlaitos määrittelee tuulennopeudet näin http://ilmatieteenlaitos.fi/tuulet
Alueelliset erot on ilmeisesti suuret.
Joissakin paikoissa on puita lähtenyt juurineen. Meillä lenteli raskaat puutarhakalusteet pitkin pihaa päivällä, mutta puut pysyivät pystyssä.
ei linkin linkkiä... Huoh..dorkat..