Kokemuksia jälkiehkäisystä?
Kommentit (9)
mutta on nyt ihan tyytyväinen puolivuotiaan pojan äiti. :)
Kyllä tepsi.
Ei sivuoireita.
Ei seonnut kierto.
Onneksi niitä saa nykyään reseptittä apteekista, ilman noloa lääkärikäyntiä. Joku nimeltämainitsematon nuorten naisten lehti jopa kehotti hommaamaan jälkiehkäisytabletit "pahan päivän varalle" lääkekaappiin. Jaa, riippuu seksielämästä. Jos asuu kaukana apteekista, tai paikkakunnalta ei löydy esim. sunnuntaisin auki olevaa liikettä, niin silloin sellaisia voisi harkitakin vakiovarustukseen... Kunhan ei tarvitse toistuvasti nappailla, siitä ei kroppa tykkää.
Ei kummempia sivuoireita, mutta parin kierron aikana kuukautisten jälkeen viikon verran tiputtelu/tuhruvuotoja. EI niin kivaa!
ja joka kerta ainoa haitta (ja suuri sellainen) ollu yli 3kk menkat pillereiden jälkeen, eli kolme kuukautta vuotanut. Sitten normalisoitunut. Ja on toiminut
no tepsi ei mitään oireita ku vuoto
ei muita oireita. Joitakin päiviä pillerin jälkeen tuli jotain välivuotoa.
Kaverillakin tuli jotain välivuotoa pillereiden jälkeen, tulkitsi ne kuitenkin menkoiksi, eikä seuraavia/oikeita alkanut kuulua, oli jotain 10 pv myöhässä ja ihmetteli että kuinka pitkään ne voi myöhästyä, kunnes kehotin tekemään testin että saa mielenrauhan. No ei saanut ihan toivotunlaista mielenrauhaa... ;)
Hävetti ja ärsytti vaan hakea niitä apteekista ja rupesi vielä farmaseutti aukomaan päätään, että kyllä sitä kondomia pitää käyttää ja sukupuolitaudit tarttuu. Joo, oikeassahan hän on mutta ihan oman miehen kanssa oltiin ja kortsu hajosi(2 lasta meillä tosiaan on ja en ole saanut vielä laitettua kierukkaa joten siksi käytettiin sitä ehkäisynä) mutta ei uskonut vaikka kuinka sanoin.
Jouduin 17-vuotiaana ottamaan, kun kortsu hajos. Oli aivan hirveetä, kun lääkäri ei uskonut, että kortsu oli käytössä.. No sisätutkimusessa sitten totes, että no onhan täällä kondomin palasia.
Pillereistä tuli aivan todella hirveen huono olo, en tullut raskaaksi, vaikutusta kiertoon en muista.