Säästölinjako tässä on kyseessä:
Parivuotias nosti yöllä korkean kuumeen, joka tosin laskee lääkkeellä. On koko ajan kipeämpi ja nyt vain kitisee sylissä lääkkeestä huolimatta ja painelee koko ajan toista korvaansa.
Soitin siis aikaa, että lääkäri kurkkaisi korvat, niin ei. Hoitsu sanoi että ajan saa vasta kun korvaa on kotihoidettu 3vrk ja siihen asti vaan kipulääkettä.
Sanoi että kun ei ole kerta flunssaa tai mahatautiakaan tuossa mukana, niin joku virus se vaan varmaan on.
Minusta kun taas juuri nuhan puuttuminen on huolestuttavampaa ja tulee mieleen ties mitkä aivokalvontulehdukset ja keuhkokuumeet joihin ei aina liity flunssaoireita, vaan pelkkä kuume. Myös pissatulehdus askarruttaa kun lapsi on pissannut paljon ja tiuhaan pari päivää. Mutta ei, hoitsu ei anna vastaanottoaikaa, niin minkäs teet, ensin pitää vaan kotihoitaa 3vrk.