Vauva jo 8kk eikä vieläkään kuukautisia
Imetän vielä enkä ole raskaana. Milloin kuukautiset yleensä alkavat synnytyksen jälkeen?
Kommentit (11)
Imetyksen lopetin kk sitten.Vauva pian 9kk.Koko imetyksen ajan sai myös korviketta.Marraskuussa imetin vain öisin.
Ostin juuri raskaustestin kun mietin koko ajan jos olenkin raskaana.Yritän pudottaa painoa mutta mitään ei tapahdu.
mulla esikoisesta alkoi heti jälkivuodon jälkeen menkat ihan normaalisti vaikka imetin. Tästä tokasta (ikäeroa 3v) ei ole alkanut vieläkään vaikka vauva jo 1v1vk! imetän vielä. mulle sanottu että niin kauan kuin imettää tai täysimettää niin ei ala mutta esikoisen kohdalla ei kyllä pitänyt paikkaansa..
nauti niin kauan ku voit, mulla alko 6vkoa synnytyksestä... :( monilla alkaa vasta kun yöimetys loppuu. Voithan tuota testata, jos epäilet, että oot raskaana ;)
1. synnytyksen jälkeen n.6kk, 2. n.4kk, 3. 11kk ja 4. 10kk. Kolmosen jälkeen neuvolassa terkka teetti jo kahdeksan kuukauden kohdalla raskaustestin (vaikka mulla oli kuparikierukka) - ENKÄ ollut raskaana. Kaikkia olen imettänyt täysin vähintään 4kk ja osittain ainakin 10kk.
Kohdallani imetys ilmeisesti reippaasti hidastanut omaa hormonitoimintaa. Nytkin imetän edelleen (lapsi täytti juuri vuoden) tällä kertaa uusi raskaus olisi ollut toivottu heti perään, mutta ei ole näkynyt tai kuulunut. Ilmeisesti en imetyksen vaikutuksesta ovuloi.
lapsen ollessa 1v 1kk. Imetin vuoden, josta täysimetystä 6kk.
Nyt poika on 1v 5kk ja imetän edelleen :)
Äiti, 22
Sori, oli pakko.
Mutta ihan normaalia. Mulla alkoi 3 kk imetyksen lopettamisen jälkeen. Imetin tosin vasta 4 kk.
Odottele ihan rauhassa ja nauti!
eivätkä ole vielä alkaneet. Lapsi syö vielä paljon äidinmaitoa ja mulla ilmeisesti voimakas hormonitoiminta, kun on yhä yhtä sun toista hormoniperäistä vaivaa.
Imetän edelleen, eikä vieläkään ole kuukautisia kuulunut. Minulla imetys vaikuttaa niin, että kuukautisia ei tule, jos imetän enemmän kuin 1 kerran päivässä. Sama kaikkien lasten kohdalla. Minulla on viimeisten 7 vuoden aikana ehtinyt olla 2 kertaa kukkautiset ja sitten olen tullut uudelleen raskaaksi. Lapsia siis kolme.
Molempien lasten kohdalla kuukautiset alkoivat tasan kuukauden sen jalkeen kun olin lopettanut imetyksen kokonaan. Yoimetykset olivat jaaneet pois aikoja sitten ja molemmat lapset olivat vuoden ikaisia vieroitusvaiheessa. Minusta oli helpottavaa olla ilman kuukautisia noinkin pitkaan :)
kun yöimetys oli jäänyt pois kuvioista.