Mies ei halua vauvaa, mutta "suostuu" - muilla sama tilanne?
Ei ole kauhean hehkeätä aloittaa yrittää tulla raskaaksi. Mies on hyvä isä ja "suostuu" uuteen vauvaan, mutta sanoo samalla ettei todellakaan haluaisi sellaista elämäntilannetta. Nykyinen kahden lapsen kanssa kuulemma niin paljon parempi.
Ootteko muut olleet samassa tilanteessa? Missä vaiheessa mies on lämmennyt asialle? Uskon, että jos/kun kolmas lapsi syntyy niin mies hyväksyy tilanteen, mutta kurja on lähtökohta kun mies pelkää sitä päivää että olen raskaana.
En kuitenkaan aio perääntyä tässä tilanteessa, sillä haluan kolme lasta ja mieskin on siihen suostunut. Kauhea vaan tällainen ristiriita. Itkettää! Kaksi ensimmäistä olivat sentään molempien vanhempien toivomia lapsia.
Kommentit (16)
siihen, että mies ei sopeudukaan vauvan tuloon, ja alkaa syyttää sinua elämänsä pilaamisesta ja häippäsee.
Ei tässä ole montaa vuotta aikaa odotella, kun 2 ensimmäistäkin yritettiin pitkään. Voi olla ettei kolmatta tule ikinä ja miehen toive toteutuu.
Kyllä tässä voi tulla katkeruus toiselle: joko sille joka ei saa kolmatta tai sitten sille joka saa kolmannen. Kumpikin ei voi voittaa.
Karseeta vaan kun en olisi ikinä kuvitellut olevani tässä tilanteessa.
Kai sitä pitäisi löytää mies joka oikeasti haluaisi lapsen, mutta en voisi jättää perhettäni.
ap
jos sulla on jo kaksi, niin ole heistä onnellinen. Hoida heidät hyvin ja ole tyytyväinen!
hankkia lisää lapsia, jos miehesi ei kerran halua? Ethän sinä voi yksin tehdä sellaista päätöstä?
Mun yhdellä tuttavapariskunnalla mies halusi lisää lapsia, nainen ei. (MIehellä lapsia myös edellisistä suhteista.) Lisää lapsia ei tule, mies hankki vasektomian.
Siis en halua nyt mitenkään tylyttää sua, mutta onhan teillä jo kaks lasta.
joten turhaan mitään uutta miestä siellä mietit. jos sinun mielestäsi kaksi lasta ei riitä perheeksi, on vika sinun ajatuksissasi, ei miehesi. miehesi on selvästi tyytyväinen elämäänne ja perheeseenne. samaa ei ilmeisesti voi sinusta sanoa kun kolmannen lapsen vuoksi mietit perheesi jättämistä. meinaatko uuden miehen kanssa tehdä uudestaan kaikki kolme lasta?
En pakota häntä vaan hän suostui. Sanoo vaan samalla ettei haluaisi, mutta suostuu mielikseni.
Kaksi lasta ei mulle riitä ja mulla tässä vahvempi tahto. On vaan niin kurjaa kun toinen sanoo, ettei voi pihdata eikä kyllä haluaisi sitä kolmatta.
No eipä se mitään kun seksiäkin vaan kerran viikossa ja varmasti pihtaa vielä lisää niin ei tässä raskaaksi tullakaan :(
ap
hankkia lisää lapsia, jos miehesi ei kerran halua? Ethän sinä voi yksin tehdä sellaista päätöstä?
Mun yhdellä tuttavapariskunnalla mies halusi lisää lapsia, nainen ei. (MIehellä lapsia myös edellisistä suhteista.) Lisää lapsia ei tule, mies hankki vasektomian.
Siis en halua nyt mitenkään tylyttää sua, mutta onhan teillä jo kaks lasta.
En pakota häntä vaan hän suostui. Sanoo vaan samalla ettei haluaisi, mutta suostuu mielikseni.
Kaksi lasta ei mulle riitä ja mulla tässä vahvempi tahto. On vaan niin kurjaa kun toinen sanoo, ettei voi pihdata eikä kyllä haluaisi sitä kolmatta.
No eipä se mitään kun seksiäkin vaan kerran viikossa ja varmasti pihtaa vielä lisää niin ei tässä raskaaksi tullakaan :(
ap
hankkia lisää lapsia, jos miehesi ei kerran halua? Ethän sinä voi yksin tehdä sellaista päätöstä?
Mun yhdellä tuttavapariskunnalla mies halusi lisää lapsia, nainen ei. (MIehellä lapsia myös edellisistä suhteista.) Lisää lapsia ei tule, mies hankki vasektomian.
Siis en halua nyt mitenkään tylyttää sua, mutta onhan teillä jo kaks lasta.
mutta kuulostaa aika pakotetulta suostumiselta, jos mies sanoo, ettei haluaisi. Sulla on selvästi vahvempi tahto tuossa asiassa, mutta entäpä miehesi tunteet?
Yritä selittää meille, miksi se 2 lasta ei vaan voi riittää? Siis ymmärrän kyllä tarpeen saada lapsia, mutta jos miehesi suhtautuu noin penseästi asiaan, niin etkä sinä voi ajatella kompromissin mahdollisuutta? Etkö pelkää, että asia vaikuttaa negatiivisesti perhe-elämään?
oikeastaan ole suostunut (silloin se olisi harkinnut asiaa ja sanonut, että ok, vauva olisikin ihan kiva), vaan olet vain pakottanut hänet tahtoosi ties millä uhkavaatimuksilla. Varmaan olet maininnut, että pillua ei muuten tipu ja vieraat miehet varmaan voisi siittää sen lapsen, jos miehesi ei sitä tee? Jos sulle kolmas lapsi on tärkeämpi kuin miehesi tunteet ja perheen harmonia, niin siitä vain. Tod.näk. mies häipyy kuvioista jossain vaiheessa.
miten voi olla niin tärkeää saada kolmas lapsi kun teillä on jo kaksi lasta. Jos mies on sanonut että ei halua kolmatta lasta niin sehän tarkoittaa sitä että se ei halua. Oletko miettinyt onko kyse jostain muusta? Että haluat saada oman tahtosi läpi? Ajatteletko, että kolmas lapsi täyttäisi jonkun tyhjiön joka sinulla on? Etkö rakasta miestäsi?
Vaikutti kyllä hieman innokkaammalta kuin omasi.
Sovimme jo aluksi, että minä hoidan ne parin ekan vuoden sairastelut, yövalvomiset, vaipparumban ym. Miestä siis ahdisti se vauvavaiheen kaaos ja väsymys, lapsista kyllä tykkää kovasti ja isompien kanssa touhuaa paljon. Vanhempien lasten vauvavaiheet oli myös aktiivisesti mukana.
Oma vauvakuume oli tosi kova, joten en niin pysähtynyt miettimään tilanteen ristiriitaa. En kadu, mutta minun kannaltani vauva-aika oli melkoisen rankka. Oikeasti siis hoidin vauvan melkein yksin. Aina nousin öisin, kaikki perushoidot oli mun vastuulla jne. Totta kai mies piti sylissä ym, mutta sai itse rauhassa nukkua aamuisin pitkään, harrastaa kuten ennen vauvaakin ja mm juoda aamukahvit aina rauhassa. Monta kertaa piti purra hammasta ja tehdä hymyillen kaikki hommat, koska itse olin vauvaa halunnut ja tilanteen näin sopinut.
Kriisiäkin pukkasi, mutta se on jo toinen tarinansa. Vauvalla oli ehkä osansa, ehkä ei. Yllättävän ison loven se kolmas lapsi tekee talouteenkin kahteen verrattuna...
Nyt kun kaikki lapset ovat "isoja", mies osallistuu heidän elämäänsä ihan tasaveroisesti ja kuopuksella ja isälläkin on ihan omia juttujaan. Loppu hyvin, kaikki hyvin, mutta tällä kokemuksella olen sen viimeisen vauvakuumeen kyllä haudannut niin syvälle, ettei se sieltä enää ylös pääse :)
En suosittele hankkimaan lasta tuossa tilanteessa. Jutelkaa ja miettikää ne "ehdot", joilla mieskin voi ehkä hyvillä mielin suostua vielä isäksi. Lapsi kärsii eniten, jos ette saakaan juttua toimimaan.
Kuvittelin siis mielessäni, että heti kun vauva on syntynyt, mies paukahtaa täyteen isyyden onnea ja hoitaa häntä samalla innolla kuin vanhempiakin lapsia. Ihme hormonihuuruissa ja kuvitelmissa sitä naisena joskus kulkeekin...
T: 13
väkisin saada suostumaan hankkimaan lisää lapsia, koska VAIMO HALUAA! Mies ei halua lapsia, hyväksy se tosiasia.
Entä jos mies painostaisi sinua väkisin hankkimaan lisää lapsia, vaikket haluaisi? Kyllä olisi vaimo itkemässä AV -palstalla, kun mies pakottaa ja on NARSISTI, kun ajattelee vain itseään tässä asiassa.
Mitä nainen tekee vastaavassa tilanteessa? Tilittää siitä miten ei saa miestä suostumaan hankkimaan lisää lapsia :-D
Niin ja sitten tullaan raskaus- tai vauva-aikana itkemään taas AV -palstalle, kun mies lähti, vaikka tiesi täysin hyvin, ettei mies lapsia lisää halua. ;-)
että jos mies pakotetaan kolmanteen lapseen, niin hän saa vastineeksi jotain itselleen- vaikka kaksi dobermannia, joiden hoitoon ja koulutukseen vaimon tulee tietysti osallistua täydellä panostuksella, tai sitten mies saisi ruveta harrastamaan rallia joka viikonloppu, vaimon täydellä tuella tietenkin. Vauvan tullessa mieheltä menee vapaa-aika, yöunet, hermot ja rahat, eikä hän kuitenkaan nauti uudesta lapsesta lainkaan, joten mielestäni hän on oikeutettu johonkin aikaavievään ja kalliiseen harrastukseen ilman mutinoita.
Mun mielestä AP:lla on kanssa huonot lähtökohdat tähän lapsen hankintaan. Eikö jokainen lapsi ansaitsi olla toivottu ja haluttu kummankin vanhemman puolelta. Aina näin ei tietysti ole, mutta pitääkö sitä väkisin hankkia lasta tähän tilanteeseen.
Tuossa voi tulla kiintymyssuhdeongelmia ja lapsi saattaa kokea, että hän ei ole niin rakastettu isän osalta kuin sisarukset. Jos näin on, niin miehesi saattaa kokea myös syyllisyyttä.
Entä mitä teette jos lapsi sattuu olemaan sairas? Lapsi ei ole edes haluttu molempien vanhempien osalta ja hän saattaa vaatia paljon erilaista huomiota (rahaa, aikaa jne.).
Mä kanssa miettisin, että miksi sun halu on painokkaampi kuin puolison halu?
Mä halusin, mies ei. No, sitten huomasin olevani raskaana ehkäisystä huolimatta. Oltiin molemmat vähän hämmästyneitä asiasta, mutta selvää oli että vauva pidetään (abortti ei oikein istu meidän etiikkaan). Nyt tuo kolmas on isin silmäterä ja lellilapsi.
itse en ainakaan tuohon tilanteeseen haluaisi itsekään vielä lasta. ehkä myöhemmin ehkä ei, mutten kyllä tekisi vastoin miehen tahtoa lasta, vaikka sanoisikin että suostuu... jälkeenpäin voi tulla katkeruus yms..