Sanokaa rehellisesti. Ostaisitteko feikki laukun, lompakon tai vaatteen?
Kommentit (23)
Feikit edustavat minulle säälittävyyttä ja siksi pitäydyn aidoissa tai olen ilman (tai siis käytän sellaista merkkiä tai jotain merkitöntä, johon rahat riittää).
En tykkää muutenkaan tekijänoikeusrikkomuksista, minusta tekijä on palkkansa ansainnut.
Mulla ei ole varaa kalliisiin merkkituotteisiin, joten olen mieluusti ilman niitä. Enkä mitään feikkejäkään tahdo.
mutta jos en ihan oikeasti tiedä että on feikki, niin voisin ostaa. En yleensä katso merkkejä, vaan ainoastaan sitä tykkäänkö, ja mikä on hinta-laatusuhde.
En ostaisi aitoakaan, miksi sitten feikin..
En ole ikinä ostanut. En tahdo tukea kansainvälistä rikollisuutta ja rahanpesua.
Ostan feikkilaukkuja ja huiveja ym. ja teeskentelen, että ne on aitoja. Olen työssä sellaisessa paikassa, jossa merkkijuttuja arvostetaan ja feikkaan aina, että esim. Dubain Karamasta ostamani tavarat on aitoja.
Ja by the way, ne eivät ole mitään rahanpesukamaa tai rikollisia sinällään.
Mikä järki on ostaa kallista laukkua, kun sen saa feikkinä murto osalla hinnasta. Ostan plajn " merkki" tuotteita lomamatkoilla :)
Myös Channelia löytyy lompakosta ja kasseista. Ja aurinkolaseista.
Kyllä on aika pyhimyksiä, jotka väittävät muuta.
Toinen on ollut erityisen hyvä ostos (vastinetta rahoille): pieni, musta iltalaukku.
Koen itse olevani kehitysavun antaja, kun ostan noita feikkejä ihmisiltä, jotka ovat köyhässä asemassa. Esim. intialaiset, thaimaalaiset.
Rikos on aina suhteellinen käsite ja liittyy tietyn yhteiskunnan normeihin.
Jossain taisi olla 7 eroa rajana. Joten jos jossain merkkilaukussa ja sen näköisessä on ne 7 eroa, niin sitten sitä ei pidetä kopiona. Ja ne erot voi olla aika pieniäkin.
En tiedä miten Suomen lainsäädäntö vetää rajoja, mutta jossain menee näin.
Otetaan esimerkki.
Vuitton laukku, missä on Vuitton laukuista tuttuja kuvioita, mutta ei niitä LV merkkejä on ihan laillinen Vuitton-tyylinen laukku. Mutta jos laukusta löytyy myös nuo LV merkit, kyse on laittomasta piraatista.
Mun käyttämissä tuotteissa ei merkki saa näkyä oli sitten Guccia tai H&Mää
voiko ostaa feikin jos se ei ole brändi!?
tavallisesta käsilaukusta nelinkertaisen hinnan. Sopii hyvin ihmisille, joilla ei ole riittävästi omaa makua ostaa sellaista mikä oikeasti on tyylikästä.
Brandit on pelkuruutta ja osoittaa todella huonoa omaa makua!
Ainoastaan se, että se sopii käyttöön ja vastaa tarkoituksensa. Joten en edes tiedä, onko käsilaukkuni feikkejä tai vaatteeni merkkituotteita. merkit on asia, joka ei vois vähempää kiinnostaa.
Mä pidän rahanpesua ja huumekauppaa aina absoluuttisesti rikoksena, järjestäytyneessä rikollisuudessa ei mielestäni kovin paljon suhteellisuutta ole. Ne kaverit, jotka kadulla myyvät niitä laukkuja, eivät tietenkään itse hyödy myynnistä, vaan joutuvat antamaan valtaosan ellei kaikkea rahaa takaisin toiminnan organisaattoreille. Se kaveri, joka on kadulla myymässä, on esimerkiksi laittomana siirtolaisena lähinnä orjan asemassa.
Samoin minkä tahansa tuotteen väärennös on absoluuttisesti väärennös. Nokian känny on väärennös on jos sitä ei ole valmistanut Nokia itse tai sen valtuuttama alihankkija. Sama pätee siihen Chanelin laukkuunkin. Lisäksi väärennöksiä ostamalla viet myös rahaa valtion verotuloista eli käytännössä esimerkiksi köyhien ja sairaiden suusta. Esimerkiksi siitä Nokian kännykästä (riippumatta valmistusmaasta) tulee osa Nokian tuloksesta ja siitä tuloksesta maksetaan Suomeen veroa, jolla rahoitetaan esimerkiksi hyvinvointipalveluita.
Jos Ahmedille tai Muhammedille tai Ngangalle tai Nixonille olisi löytynyt paikallisesta pizzeriasta tai toimistosta duunipaikka, ehkä sen ei tarvitsisi myydä laukkuja sivukadulla ja ehkä hänen siskonsa ei tarvitsisi Thai-hieroa?
Suomi on rasistinen maa, jossa Afrikkalaiset tohtorit ajavat taksia.
En arvosta brändejä paskaakaan, eikä todellakaan huvita ostaa jotain noloa huonolaatuista paskaa voidakseni leikkiä, että mulla ois jonkun tietyn merkin tuote.
Ällöttää kaltaisesi hyysärit, aina haukkumassa rasismia! KANNATTAISIKO KENTIES KATSOA PEILIIN??????
VITUN URPO!
Vierailija: