Paljonko atk-hemmot tienaa nykyään?
Mieheni miettii työpaikan vaihtoa, mutta on valtion virkamiehenä aika pihalla nykypalkkatasosta. Hänellä alan yliopistokoulutus ja kokemusta 5-8 vuotta. Paljonko teistä hän vois saada palkkaa yksityisella? Paljonko kannattaa laittaa palkkatoiveeksi?
Kommentit (2)
Kannattaa hakea johonkin pieneen asiantuntijuuttaan alihankintana suurille firmoille myyvään yritykseen töihin, tai sitten Nokian tapaisiin suuryrityksiin projektipäälliköiksi tai vastaaviin tehtäviin. Niissä on paremmat palkat (konsultointi, myynti), tosin myös ulkomaankomennuksia jonkin verran enemmän. Tosin itse pidän juuri sen tapaisesta työstä, tiedä etteivät kaikki perheelliset siihen rumbaan halua. Onnea työnhakuun.
Tai itse, jos olette alalla.
Titteli vois olla joku ohjelmistosuunnittelija, projektipäälikkö, teknologiajohtaja, konsultti tai softwear engineer tai jotain sinnepäin. Ei ole vielä selvillä, mut noista hommista nyt ainakin selviäis.