Viinillä muistaminen päiväkodinhoitohenkilökuntaa! Kyllä vai ei!
Kommentit (30)
Vierailija:
Kunhan ostat jokaiselle oman pullon ettei sitä tarvitse jakaa työaikana kuten suklaarasiaa ;o)
Muista vaikka suklaalla ja jäätelöllä?
Mun mielestä lahjan pitää sopia myös tuttavuuden " luonteeseen" ja " ympäristöön" , jotka teillä on selkeästi lapsikeskeinen. Joulukahvia ja pipareita?
Kas kun ei vaippapaketti kun kerran lasten kanssa töitä teette. Itse olen sillä asenteella töissä että työaika on työaikaa ja vapaa-aika on minun aikaa. Vaikka joisin itseni känniin joka ilta, ei siitä voi kukaan sanoa mitään jos silti työni hoidan.
Voin kertoa että päiväkodeissa työskentelevät käyttävät ihan yhtä paljon alkoholia kun muutkin suomalaiset, tekopyhää muuta ajatellakaan.
t. Lastenhoitaja joka käyttää kohtuudella alkoholia ja hyväksyy viinin lahjana
On ollut tykätty lahja. Eikä yllytetä hoitotätejä juomaan. Ei sentään kaikkien 15 lapsen vanhemmat viiniä/glögiä tuo.
Pirunko takia sitä viinaa/viiniä on joka paikkaan tunkea, muka eurooppalaisuuden, muka kultturellisuuden (hah), muka minkäkin syyn takia. Hyvä lahja on sellainen, josta kenellekään ei tule paha mieli. Ei uskovaiselle, ei absolutistille, ei alkoholistille, ei tekopyhälle, ei äiti teresan kaltaiselle.
Meillä arvotaan usein perjantaipullo eli lipittää ne pktäditkin viiniä.
Itse lipitän kyllä viiniä ja vien mielelläni lahjaksi, mutta vain sellaisille tuttaville joiden tiedän juovan viiniä. Mitäs jos päiväkodin työntekijä on vaikka absolutisti tai suhtautuu nuivasti alkoholiin? Vähän tilannetajua!
Ajattelen asiaa niin, että vaikka lahja on koko perheeltä, lahja on ennen kaikkea lapselta. Ja minusta lapsen ei ole sopivaa antaa viiniä (alkoholia) lahjaksi.
mutta näin ihan äkkiseltään tulee mieleen, että ei. Alkoholi ei koskaan ole hyvä lahja, ainakaan kenellekään suht tuntemattomalle ihmiselle. Et varmaan tiedä mitään hänen juomatottumuksistaan. Voihan olla, että ei juo viiniä ollenkaan, ei juo puna-/valkoviiniä tai on vaikka jonkin sortin alkoholiongelma olemassa.
Vierailija:
mutta näin ihan äkkiseltään tulee mieleen, että ei. Alkoholi ei koskaan ole hyvä lahja, ainakaan kenellekään suht tuntemattomalle ihmiselle. Et varmaan tiedä mitään hänen juomatottumuksistaan. Voihan olla, että ei juo viiniä ollenkaan, ei juo puna-/valkoviiniä tai on vaikka jonkin sortin alkoholiongelma olemassa.
Siitäpä entinen valokuvaaja innostui, käski tyttösen mennä tekemään haastatteluja ja jäi itse tyhjentämään alkopöytää. Olin järkyttynyt ja tyhmä, menin kyytiin, kun lähdimme ajamaan takaisin toimitukseen. Puhuin vasta kahden viikon harkinnan jälkeen kokeneemmalle toimittajalle tilanteesta, joka olisi voinut viedä henkeni. Ei viiniä, jos ei tiedä seuruetta. Ei.
Olen pph ja saan itsekin vanhemmilta toisinaan viinipullon lahjaksi. Hyvin kelpaa :D
Oikeesti, aikuiset ihmiset. Luuletetko että hoitajat työaikana sen viinin joisivat!!!???? :O
Kaikki ajattelee, että kun lastenhoitaja/tarhanopettaja saa viinipullon käteensä, vetää se heti lärvit!!!
Eikä sitä tarvitse juoda itse, jos ei pidä viinistä. Ei kaikki voi syödä suklaatakaan, ja kukillekin on moni allerginen.
Kunhan ostat jokaiselle oman pullon ettei sitä tarvitse jakaa työaikana kuten suklaarasiaa ;o)