G: Koska teillä laitetaan jouluvalot ikkunoihin?
Perusteluja, jos joku jaksaa. Mun tekis mieli laittaa jo, mutta en taida vielä kehdata :P.
Kommentit (11)
mut naapurin parvekkeella on jo jotkut valot vilkkumassa kukkien keskellä
Ajattelin että nyt kuun vaihteessa vois jo laittaa. Ehkä teen niin että laitan heti kun näen jollain muulla valot ikkunassa ;).
mutta ei ihan jouluisen näköisiä, vaan enemmänkin tunnelmavaloja. Tähdet sun muut vasta joulukuussa.
Tai saman viikon perjantaina/lauantaina siivouksen yhteydessä. Siitä joulun odotus alkaa.
Minusta joulusta menee maku, jos jouluvalot ja joululaulut ja muu rekvisiitta otetaan käyttöön liian aikaisin. Adventtiaika on joulun odotuksen ja jouluun valmistautumisen aikaa.
Valoja meillä ei kuitenkaan sammuteta vielä loppiaisena tai Nuutinpäivänä, vaan vasta sitten, kun illalla pimeys tulee jo vähän myöhemmin.
ramadanin aikana, joten ehkä joku luuli, että tuolla naapurissa kukkien keskellä vilkkuu jouluvalot. Aika monella tutulla on myös ramadan-valot ja sehän loppui pari viikkoa sitten tänä vuonna.
Seuraavaksi laitetaan eid el-adhan aikaan, joka on pari päivää ennen joulua.
On niin kaamean pimeää, että aion kyllä laittaa täydet valot jo ihan pian. Aiemmin olen malttanut odottaa joulukuulle, mutta näin vanhemmiten sitä ei enää jaksa ajatella muiden mielipiteitä niin paljon. Pimeää on juuri nyt, joten juuri nyt tarvitaan lisää valoa! Sitten jos ja kun tulee lunta, ei ylipäätään enää niin paljon tarvita valojakaan.
Valot eivät ole ainoa joulun merkki, kyllä monenlaista uutta voi laittaa kotiin joulun allakin sitten.
Mutta ensimmäiset valot eivät ole jouluisemmasta päästä ja pihalle laitan valoja vasta joulukuun puolella.
Eli joulukuun alusta tai oikeastaan ensimmäisenä adventtisunnuntaina aloitan jouluvalmistelut.