Tytölle Greta Lemonia?
Kommentit (9)
Lemonia ei, ihan kuin citronella tms, liian voimakas merkitysnimi vai sekö on tarkoituskin? Jos on pakko olla tuon tyyppinen, niin mieluummin Lumia
että mielestäni on hullua antaa tuollaisia nimiä jotka suomeksi lausutaan eritavalla kuin kirjoitetaan. Onko tarkoitus lausua Greta vai Greeta vai Greetta? Tuosta nimestä tulee varmasti paljon väännöksiä, ihan kuin nimet Pia tai Mia jotka suomeksi äännetään kahdella vokaalilla.
Isoäitini on kreikkalainen, isoisäni ruotsalainen. Olemme kyllä ihan supisuomalaisia, kuitenkin vähän sellaisia " maailman kansalaisia" , reissaamme paljon ja ystäväpiirissämme on paljon ulkomaalaisia. Sukunimemme on kyllä ihan suomalainen, muttei -nen-päätteinen.
ap
Siis onko Lemonia " vaan hauska" vai onko siihen joku syy?
Luin otsikon " Tytöllä Greta Lemonia" ja luulin nimeä diagnoosiksi. Jotta sellainen mielleyhtymä tuosta nimestä :)
Mutta antaa mennä vaan, jos itse pidätte.
Kyllä Greta Lemonia menee hyvin suomalaiseenkin sukunimeen.
vastauksista vasta tajusin että onkin kysymys nimestä... greta on ok, muta lemonia... limpparia... sitruunaa... saisko olla naisten sitruunan tuoksuista intiimikosteuspyyhettä