Pitkään imettäneet!! Onnistuuko pelkästään yöimetysten lopettaminen?
Mietin tässä, että onnistuisikohan lopettaa pelkästään yöimetykset ja jatkaa päivisin. Jos yöimetysten lopettaminen ei onnistu, saatan kallistua imetyksen lopettamiseen kokonaan. Jos yöimetysten lopettaminen onnistuisi, voisin hyvinkin kuvitella jatkavani imetystä vielä muutoin.
Riittääkö maito miten, kun yöimetykset loppuvat ja päivisinkin syödään jo reilusti kiinteitä?
Vauva nyt 10-kuinen, maitoallergikko, mutta ei oireile rintamaidosta.
Kiitokset vastauksista!
Kommentit (28)
ja lapsi oli yksi 2v kun lopetin imetyksen kokonaan. Yöimetykset loppuivat kun lapsi oli n 7-8kk. (lapsi itse lopetti eli nukkui koko yön)
Meillä lapset ovat syöneet öisin n. vuoden ikäisiksi, kaksi jopa 1,5-vuotiaiksi. Unikoulut pidettiin noille vuoden iässä yösyötöistä vieroitetuille siten, että mies nukkui heidän vieressään. Kolmessa yössä lapset vieroittuvat yömaidosta, mutta päiväimetystä jatkoin vielä kuukausia. Kaksi lasta lopetti itse yösyönnit puolitoistavuotiaana ja imetystä jatkoin toisen kanssa 2-vuotiaaksi, toista imetin 3-vuotiaaksi.
Oliko vieroittaminen tuossa vaiheessa vaikeaa?
Aiheutti kyllä protesteja parina yönä... Mutta sujui periaatteessa ihan ok eikä vaikuttanut imetykseen muuten.
Lapsi oli 11kk kun vieroitin yötissistä. Hyvin meni, tutia vain laitoin suuhun ja ei edes oikeastaan itkenyt vänisi vain aina jonkin aikaa. Muutama yö meni näin ja sitten unoshti tissin. Päivisin jatkoin imetystä 1v7kki kään saakka.
Lapsi siis itse vieroitti itsensä. Olisin ollu valmis imettämään vaikka vähän pidempäänkin. Mutta pikkuhiljaa vain itse vähensi kertoja niin että lopult aei enää käynyt ollenkaan.
t.26
Mulla 2 lasta, joita molempia täysimetetty n. 6kk. Tyttö lopetti yösyönnit 6kuisena ja poika 5,5 kuisena.
Imetin molempia vuoden. Yövieroitus sujui suht. kivuttomasti ja aamulla oli aina kova hinku tissille.
Meillä tytöt kiinni rinnassa vielä 11 kuisina ja opetimme heidät ensin nukkumaan koko yön (isä kävi rauhoittelemassa) ja sen jälkeen kuukauden sisällä lopetin imetyksen kokonaan.
Alan olla vakuuttunut siitä, että koitan jättää yöimetykset pois, kun en oikeasti vielä haluaisi lopettaa koko imetystä, mutta en jaksaisi enää oikein noita yöimetyksiä ja yhdessä asennossa nukkumista.
Ja joo, luulen kans, että kaikki lapset eivät pärjää ilman yösyöttöjä vielä puolivuotiaana.
Kiitokset kaikille!
Terkuin ap
Jatkoin päiväimetystä vielä kaksi kuukautta. Kyllä maidon määrä väheni aika reilusti, mutta ei loppunut kokonaan.
Kyllä tämän jälkeen maitoa riitti ihan hyvin tytön tarpeiksi.
tarvitse, mutta lähinnä nyt mietin, kun olen monasti kuullut, että rintalapset ei tarhdo oikein luopua yösyötöistä ennen kuin koko imetys loppuu...
T:ap
Nyt vauva 5kk ja edelleen täysimetyksellä ja maitoa riittää vaikkei enää yösyöttöjä ole ollut aikoihin. Kiinteitä tosin en ole antanut vielä. Itsellä meinas maidon tulo pari kuukautta sitten hiipua, mutta tein ruokaremontin omaan ruokavalioon; lisäsin paljon kalaa, kasviksia, rasvaista lihaa, karsien turhia hiilareita niin johan alkoi taas maitoa tulla!
Syötä illalla massu täyteen kiinteitä ja rintaa. Sitten tassuttelua yöllä. Älä työnnä ekaksi tisiä suuhun, kun lapsi herää.
Kaksi lasta ja kumpikin on luopunut yösyötöistä vasta imetyksen loputtua.
Kaikki keinot kokeiltiin yösyöttöjen loppumiseksi, paitsi ei tietysti huudatus unikoulua...
Tosin meillä lapset ovat nukkuneet omassa sängyssään. Asia voi olla vaikeampi silloin, jos vauva nukkuu äidin vieressä ja haistaa maidon.
Oli niin mukavaa kun vauva heräsi niin vain imettää ja sitten jatkaa unia niin sain nukkua pidempään. Maitoa tuli juuri sopivasti. Kyllä rinnat on siitä ihmeelliset, että maidontuontanto sopeutuu hyvin nopeasti melkein mihin vaan.
yöimetykset loppuivat kun vauva tuli 2,5 kk vanhaksi
Inahti yöllä pari kertaa, mutta ei sen enempää. Kuuden jälkeen heräsi syömään ja uuteen päivään.
Viimeyö poikkesi meidän öistä siten, että asteita sisällä oli alle 25 astetta, kun koko kesän ollut noin 26-27. Eli välissä on ollut niin, että en ole kertakaikkiaan hennonnut olla antamatta juomista, kun olen ajatellut, että ehkä oikeasti on sille kuumuuden vuoksi yöllä tarvetta.
T:Ap
Kiitoksia kokemuksistanne. Nostan vielä, jos löytyy lisää.