Muita jotka hyvässä parisuhteessa mutta silti ajatus toisesta miehestä kutkuttaa...??
siis olen ihanan miehen kanssa naimisissa ja lapsikin on. meillä on viimeinen vuosi mennyt tosi huonosti, mutta nyt kesällä tilanne on korjaantunut. meillä menee loistavasti, seksi elämäkin on upeaa jälleen.
mutta mutta, minun tekisi mieli mennä sänkyyn toisen miehen kanssa... en tiedä miksi.. ei ole ketään tiettyä vaan on vain sellainen tunne että jos tulisi eteen tilanne että voisin pettää niin ehkä tekisen sen! kamalalta tuntuu mutta silti ajattelen niin.. ehkä se on vain haaveilua jota en kuitenkaan toteuttaisi...
muilla ollut samanlaisia tunteita? onko ne toteutuneet vai jääneet vain ajatuksiksi?
Kommentit (11)
Mä olen aina ajatellut, että uskottomuus on jotenkin henkilökohtaisempaa. Niin, että tulee kielletty hedelmä, jota haluaa maistaa, vaikka tietää, että ei saisi. Mua on aina ihmetyttänyt ne henkilökohtaista-palstan ilmoitukset, joissa varatut etsii seksiseuraa. Tuntuu niin oudolta: haluan jotain muuta, mutta en tiedä mitä/ketä, ja haen tässä ehdokkaita.
Itselläni ei siis tuollaisia kuvatunlaisia kutkutuksia ole ollut. Tapasin mieheni 5 vuotta sitten ja ehdin mielestäni riittävästi heilastella aiemmin. Noin vuosi sitten olin hieman ihastunut toiseen mieheen, mutta se meni ohi ihan järkeilemällä.
ennen tätä puolisoani olin yhden miehen kanssa vähän seurustellut, siis se ei ollut mitään vakavaa, sänkyyn ei koskaan menty, pusuteltiin kylläkin mutta itse halusin sen pysyvän kaveri pohjalta.
sitten tapasin tämän mieheni ja hän on oikeastaan ainoa mieskokemukseni tähän asti.. ja ehkä lopuksi elämää.. en tiedä..
ollaan oltu 6 vuotta yhdessä..
ap
ehkäpä siksi haluaisin jotain toista miestä kokeilla...
Parisuhteessa tulee näitä vaiheita. Hei haloo, me ollaan ihmisiä! Se ei silti tarkoita että heti pitää erota kun huomaa että ajattelee näin. Minulla on ihana aviomies, kaksi lasta ja kaikki asiat kunnossa. Seksielämä nyt on aika köyhää tällä hetkellä, mutta se ymmärrettäköön kahden pienen lapsen kanssa. Ehkä tästäkin johtuen katselen erästä muuta miestä ja ajatukset on aika levottomiakin (näen jopa unia tästä miehestä), mutta en usko että kykenisin pettämään eikä siihen olisi mitään järjevää syytäkään. Piristää silti kotiäidin elämää kun on vähän säpinää;)
niin olen myös nähnyt unta hänestä kuten joku toinen tuossa kans kirjoitteli.
jos mieheni pettäisi ensin niin ehkä sitten pettäisin häntä tämän " ihastuksen" kohteeni kanssa, tai sitten en!
Nykyään erotaan ihan liian helposti kun ajatellaan että parisuhde on pilalla kun muut miehet kiinnostaa. Ei se näin ole. Parisuhde ehkä tarvitsee silloin hoitoa, mutta ero ei ole ratkaisu. Olen ollut aviossa mieheni kanssa 10 vuotta ja parin vuoden välein tulee ihastuksia, mutta niistä pääsee yli. Ja liitto kukoistaa taas.
Nyt on jopa semmoinen vaihe, että voisin ehkä pettää, mitä en koko 20-vuotisen avioliittomme aikana ole tehnyt. Meillä on nyt hyvä vaihe suhteessakin. Vaikeitakin aikoja on ollut eikä olisi tullut mieleenkään pettää, mutta nyt se on mielessä. Ehkä en kuitenkaan siihen sorru.
ns.3-kympinkriisi, joka vei mennessään. Ja johtui puhtaasti siitä, ettei ollut muista, kuin omasta miehestä kokemusta. Ja syy siihen, miksi antauduin näiden tunteiden vietäväksi, oli rankka pikkulapsivaihe perheessä. Mieheni oli koko ajan omissa menoissaan ja firman reissuilla, enkä saanut mitään huomiota. Hyvä isä oli silloin lapsille, kun oli paikalla. Sitten, kun sitä huomiota sai muualta, se olikin menoa. Myös mieheni petti minua tuolloin. Huono omatunto tuli vasta jälkeenpäin.
No, mutta yhdessä ollaan edelleen. Muutaman vuoden tuo kriisi vei elämästämme. Kokeneempina, viisaampina ja entistä rakastuneempina jatkamme jo 15. vuotta yhdessä:)
En silti suosittele hakemaan lisäkokemuksia vieraista, koska seuraukset voivat olla tosi tuhoisat. Nyt yrität vaan panostaa vieläkin enemmän tähän liittoon, ja koitat saada teille kahdelle mukavaa, yhteistä säpinää! ;)
täytyy vain enemmän viettää aikaa miehen kanssa, ehkäpä joku matka tms saa minut unohtamaan muut ajatukset ja keskittymään mieheeni.
ap
Tai siis meillä ei ole ollut omaa seksielämää aikoihin.
Seksi ätekee kyllä mieli, mutta ei oman miehen kanssa. En tiedä miksi, mutta usein hän vain inhottaa minua.
Ja minulla kyse ei tosiaankaan ole kokemusten vähäisyydestä. Sinkkuaikoinani kyllä koin yhtä jos toistakin erilaisten miesten kanssa.
Minua on alkanut, tai siis on lähes aina vähän väliä ahdistanut olla suhteessa, vaikka mitään vikaa ei ole, eikä mitään pahaa ole tapahtunut. Mies on loistava ja kunnollinen, silti en hänestä vain romanttisesti enää pidä.
Yritän saada oloni muuttumaan mutta se on vaikeaa.
En missään tapauksessa halua erota, koska meillä on lapsi.
En halua pettää.
Inhottavaa... Muuttaisin omat haluni heti jos voisin, mutta silti usein vain päiväuneksin jostain toisesta..
en usko että itse kuitenkaan pystyisin pettämään, enkä loppujen lopuksi haluaisikaan. eipä silti missä edes tapaisin ketään kun olen pienten lasten kanssa kotona :)