Ettekö tosiaan silitä vaatteita ennen kaappiin laittamista?
Luin tuota pyykin viikkausketjua ja pisti silmääni, että ne laitetaan narulta suoraan kaappiin. Eikö nykyään enää silitetä vaatteita, olenko vanhanaikainen? :) Vai silitättekö sitten, kun otatte päällepantavaa?
Kommentit (64)
silitä mitään muuta kuin miehen juhlapaidat juhlia varten ja verhot ennen ripustamista
Silitetään tarpeen tullen, eli kun sitä vaatetta tarvitaan.
mutta en nykyään silitä muita viisihenkisen perheemme vaatteita kuin jotkut paitapuserot ja juhlamekot.
Suoristan vaattet hyvin narulle ja viikkaan silitellen kädellä pöydän päällä. Ihan saman tilan ne vaattet kaapissa vievät oli ne silitetty tai ei.
Mies silittää omat puhtaat kaluspaitansa aamuisin ennen töihin lähtöä. Samoin hän silittää poikien (joita on kolme) kaluspaidat ennen juhlia, kuten häitä ja hautajaisia.
Minä en silitä koskaan mitään, lukuunottamatta hamahelmiä. Tätää ei tosin varmaankaan ap:n kysymyksellä tarkoitettu.
mutta hamahelmien silittäminen riittää mullekin :) Verhoja ja juhlavaatteita silitän tarvittaessa. Meitä on perheessä seitsemän, kaikki lapset vielä pieniä. Kuivausrumpu 'silittää' riittävästi, paljon käytetään silittämättä siistejä vaatteita. Äitini aikoinaan silitti kaiken pikkuhousuista lähtien.. joo ei oo mun juttu.
vaatekaappiin. Sen sijaan että silitän vaatteita haluan esim. nukkua öisin.
Mä silitän vaatteita ehkä max neljä kertaa vuodessa, enkä koskaan, ikinä, ennen kaappiin laittamista.
Meidän vaatehuone on myös ihan järkyn näkönen. Viikataan ne kyllä muka siististi sinne, mutta sit vaatteita tulee aina pengottua ja tungettua ne sit miten sattuu takasin.
Mun äitillä on kans ollu aina kauhee addiktio silittämiseen. Johtusko siitä ettei mua niin kovasti kiinnosta tuo touhu. Kyllä mä nyt joskus silti silitän jos iskee inspis tai joku vaate on tosi ryppynen, juhlat tms..
Olishan se ihanaa kun olis kaikki aina silitettyinä kaapissa, mut njäää, ei oo mun juttu.
Lakanat, pyyhkeet, "päivä"vaatteet, siistit vaatteet tietysti. Yövaattteita ja kotivaatteita en silitä. Vauvan bodyja yms. en myöskään.
"naisen velvollisuuden"
Ja ei, en ole ikinä silittänyt vaatteita. 6 hengen perheessä on muutakin tekemistä. Jos pojista joku tarvitsee silitetyn paidan, tietävät, missä silitysrauta on.
Silitän samalla kun kattelen iltaisin telkkaria, eli onko sillä sen " elämän" kannalta nyt niin iso ero, seisooko silitysrauta kädessä vai lojuuko vaan sohvalla?
Ajalle, joka siihen kuluisi, on huomattavasti oleellisempaa tekemistä.
En tosiaankaan silitä mitään muuta kuin ne, mitä on pakko: tyynyliinat,
..mutta mulla ei ole ikinä ollut mitään pakottavaa tarvetta silittää tyynyliinoja?!
Enkä kyllä silitä mitään muutakaan, melkein eka kriteeri vaatteen hankinnassa on, ettei tarvitse silittää.
heti kun on kuivat. Silitän sitten illall/aamulla sen minkä töihin tarvitsen. Kaapissa vain rypistyisi uudelleen.
ennen kaappiin laittamista. Siihenhän sitä sais päivät kulumaan.
Sellaiset vaatteet, mitkä tarvitsevat edes silitystä, kuivatan hengareilla huolellisesti oiottuna, siirrän hengareineen kuivana kaappiin ja silitän vasta käyttöön, jos mistä tarvitsee edes.
Mitään trikoisia, collegekankaisia, fleecevaatteita jne en silitä koskaan, enkä pikkareita tai rintsikoita, liinavaatteista puhumattakaan, paitsi pöytäliinat ja nekin vasta suoraan käyttöön!
turhia asioita kuten myös huuhteluaineen käyttö. Molempia olen tehnyt kn lin vielä tyhmä. Mitän eroa ei ole kun jättää nuo.
omat vain kun pitää mennä esim. mummolaan ja kesävaatteet, kun niissä ollaan pelkästään ulkona.
Miksi näin? Ei ole aikaa. Mieluummin käytän sen muuten. Silitys sinänsä ihan kivaa.
Arki vaatteet ovat ihan tarpeeksi sileitä kuivausrummun jälkeena. Kauluspaidat ovat mallia itsesiliävät, joten niitäkään ei tarvitse silittää. Puvun housut silitän tarpeen vaatiessa.
Isi33
Mies silittää käyttäessään kauluspaitaa. Taisin kesällä silittää itselleni juhlamekon kertaalleen sekä muutaman lapsen hamahelmityön. Ja ommellessani toki joudun silittämään.. Mutta arkivaatteet - en todellakaan.
Kuulun siihen lahkoon, joka oikoo vaatteet huolella narulle ripustettaessa. Paidat kuivatan henkarissa, ja vien ne kuivuttuaan suoraan kaappiin. Lakanat rullaan ja pistän kaapin hyllylle. Meidän vaatteet mahtuu kaappeihin hyvin silittämättäkin, sillä vaatteita meillä ei ole ylettömästi. Perheessä isä, äiti ja kaksi poikaa. Ja hei, ihan kivaa ja stressitöntä elämää :) -emme juurikaan harrasta shoppailua, joten kampetta on meillä aika vähän, joten sen järjestyksessä pitämiseen ei mene kovin paljon aikaa.