Ainoa toistaiseksi löydetty varma keino pidentää ikää on aika brutaali
Kommentit (9)
Siinä samaisessa dokkarissa käsiteltiin vapaista radikaaleista, joita leijailee jokapaikassa ilmassa ja kun niitä hengittää sisään, ne aiheuttavat vanhenemisen.
Näiden vapaiden radikaalien teho ilmeisesti saadaan jotenkin pienennettyä nälkiintymällä ja pitämällä keho koko ajan käynnissä..
Joka toinen päivä eläimille siis tarjottiin alle 20% päivittäisestä energiantarpeesta, joka toinen päivä saivat syödä vapaasti. Eläinten elinikä piteni samalla tavoin kuin jatkuvassa nälässä pidetyillä, mutta pysyivät normaalipainoisina.
Tälläinen ruokavalio onnituisi myös ihmisellä, mutta ei toki ole tietoa voiko eläinkokeista vetää suoria johtopäätöksiä ihmisen eliniän pitenemiseen.
lieköhän sekin edesauttamaan asiaa? Ainakin on kahdeksanvuotiaana ihan täys pentu... :)
ainakin naisista ne joilla on bmi 25. Kuten mulla, ja tämän palstan mittapuiden mukaan olen varmasti jo läski.
Viittaa siihen, mitä Brutus aikanaan teki " ystävälleen" Julius Caesarille.
Koko ajan nälkiintyneenä eläminen.
Toisaalta kun ajattelee Siperian vankeja ja juutalaisten vankileirejä niin tuntuu aika epäuskoiselta. Tosin ne ketkä sieltä selvisivät taitavat olla aika pitkäikäisiä jos ei joku sairaus iske. Viime viikolla haastateltiin paria miestä ja hyväkuntoisilta ne näyttivät.
Eli kun elää koko ajan pienessä nälässä, niin elinikä pitenee. Sama pätee kissoihin, koiriin ja ihmisiin. Tosin kun tarkastellaan kuolintilastoja, ja niin alipainoisten ja ylipainoisten riski kuolla nuorempana on suurempi kuin normaalipainoisilla