Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

onko 10€ 12v liikaa jos kerää 7L ämpärin täyteen viininmarjoja?

Vierailija
30.07.2006 |

Ja pitää siis kerätä ne siististi niin että niitä ei tarvi enää putsailla erikseen ennen mehustamista?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
30.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minustakin lapsen on hyvä oppia, että raha ei kasva puissa, mutta pitää myös kannustaa työntekoon. On kaikkea muuta kuin kannustavaa, jos parin tunnin työstä saa sen verran palkkaa, että sillä ei saa kuin suklaapatukan. Voi olla ainakin varma, että sillä tavalla ei lasta opeteta työtä tekemään. Minusta tärkeintä on, että lapsi oppii tekemään työtä ja tuntemaan ylpeyttä siitä itse työnteosta ja se ei onnistu, jos työnteko tuntuu lapsesta ainoastaan pakolliselta raadannalta, jota tehdään rangaistuksen pelossa. Jotta työstä oppisi tykkäämään, sen täytyy tuntua kannustavalta ja sitä ei taatusti saa aikaan euron tuntipalkka.

Vierailija
2/7 |
30.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se ämpäri meinaan täyttyy hetkessä..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
30.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

viinimarjat poimii niin nopeasti.

Vierailija
4/7 |
30.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

" tuntipalkka."

Vierailija
5/7 |
30.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosiaankaan en maksaisi noin paljon. Pari euroa riittää.

Vierailija
6/7 |
30.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei pahalla edelliset vastaajat, mutta nykyään ei sillä eurolla saa edes karkkipussia/suklaa levyä tmv. joten en usko että se motivoi keräämään ämpärillistä... Vaikka lapselle tulee opettaa, ettei raha kasva puissa, niin tehdystä työstä tulee kuitenkin maksaa kannustava palkka...! Minäkin veikkaan, että pari tuntia kerää, ja 5e/tunti on ihan ok palkka.

Tuon ikäinen saa sillä kympillä esim. (ei uutuus) CD-levyn ostettua, leffalippu maksaa samoin 10e, tai jos tyttö niin saa sillä kympillä ostettua vaikka huulikiillon&kynsilakan. Tosiaan, eipä se 10e enää tänä päivänä siitä paljon mihinkään:(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
30.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja luulen kans et menee se pari työtuntia ainakin, itelläkin menee jo yhden pakastusrasian täyteen saamisessa aikaa kun huolella kerää. Pari euroa olen maksanut esim. kukkapenkin kitkemisestä johon on menny n. ½ tuntia. ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi kolme