mikä tätä ihmistä vaivaa?
Kyse on kohta 60v äidistäni, joka nykyään valehtelee jatkuvasti pikkuasioista ja liioittelee oikeastaan kaikesta. On myöa hirveä marttyyri ja varsinainen 'elämän uhri'. Hänessä ei koskaan ole mitään vikaa vaan kaikki riidat johtuvat muista.
Jos hän joskus pyytää jotain ja vastaan vaikka 'katsotaan' tms. niin viikon päästä saan hirveät huudot kun olen LUVANNUT erinäisiä asioita ja minuun on mahdotonta luottaa jne.
Itse ei pidä aikatauluista kiinni, unohtelee tapaamisia jne ja kuittaa ne parilla sorilla ja nauraa omaa hajamielisyyttään päälle.
Töissä on pidetty ja johtavassa asemassa.
Hän on taitava manipuloimaan ihmisiä ja harva (esim. siskoni) uskoo minua kun kerron äidin 'tempauksista'. On myös taipuvainen alkoholismiin ja tupakoi salaa. On myös olevinaan oikein harrasta uskovaa ja toisinaan kai onkin. Hän on todella ailahtelevainen.
Hän on ollut tälläinen joitakin vuosia ja varsinkin valehtelu tuntuu pahenevan koko ajan. Muutin n. vuosi sitten kotoa ja meno on villiintynyt siitä aika paljon. Äitini on eronnut ja asuu yksin.
Kommentit (6)
Äitini on myös todella julma minua kohtaan (tai siltä minusta ainakin tuntuu); sairastuin murrosiässä masennukseen jota kesti lähes 10v. Äitini ei koskaan halunnut puhua asiasta ja kulissien piti pysyä pystyssä millä hinnalla hyvänsä. Hän myös edelleen syyttää minua masennuksestani; sairastuin vain kiusatakseni häntä. Lähes kaikki puhelumme päättyvät siihen että minä alan itkeä.
Tuntuu kuin hän eläisi jossain omassa pienessä maailmassaan.
-ap
Sinä et saa häntä sieltä kiskotuksi pois, joten yritä pitää itsesi sen maailman ulkopuolella.
-2
googlaile vähän, toi on tyypillinen dementian alkuvaiheen tilanne. Äitisi ei enää muista, mitä on sopinut, vaan kuvittelee yhtä ja toista (esim teidän lupauksia, omia tekemisiään jne). Hän ei voi myöntää muitamattomuuuttaan edes itselleen, kokee kamalaa stressiä kun asiat lipeää käsistä ja syyttäää sitten pahasta olostaan muita. Hän yrittää myös salata muistin menoa ja sitä ettei enää ole asioitten tasalla ja keksii siksi kaikenlaisia tarinoita, valehtelee ja syyttää muita.
Tuo vaihe voi kestää muutamastakuukaudesta vuosikymmeneen siitä riippuen, miten nopeasti dementia etenee.
Muistamattomuus hävettää ja saa puhumaan outoja, keksimään hätävalheita ym. Alkoholiinkin saattaa turvautua helpottaakseen oloaan, vanhenemisen merkkien huomaaminen itsessään voi olla järkytys.
On vähän rumaa lyhyen tekstin perusteella sanoa ihmisestä, että tällä on persoonallisuushäiriö, mutta se on äitisi kohdalla ihan mahdollista. Googlaapa, vaikka epävakaa persoonallisuus.