Ruotsinristeily
Olemme suunnitelleet ruotsin risteilyä tähän joulun tienoille. Kumpaa suosittelette, Viikinkiä vai Siljaa? Millainen hytti kannattaa varata? Entäpä ruoka, löytyykö ala cartesta lapsille sopivaa? Kummassa on kivemmat leikkipaikat?
Myös Tukholmasta otamme mielellämme vinkkejä, missä kannattaa käydä?
Kommentit (10)
ehdottomasti siljaa.. Voi olla vähän kalliimpi, mutta on myös sen arvonen. :)
Vanhan kaupungin pikkuputiikit on aivan ihania! ..siis siel tukholmassa
Me ollaan perheen kanssa siirrytty kokonaan punaisille laivoille, Silja ei todellakaan ole hintansa väärti.
Vikingillä tosi hyvät leikkipaikat laivoilla, on tekemistä sekä pienille että vähän suuremmilekkin lapsille.
Ennen silja oli parempi enempi arvostettu mutta nykyään toisin päin.
Viking on edullisempi ja paljon parempi ihan palveluineenkin.
Viikkarilla parempi lasten leikkipaikka.
Ennen mentiin aina siljalla nykyään aina viikkarilla ja näitä reissuja tulee neljä-viisi kertaa vuodessa kun miehen vanhemmat asuvat ruotsissa.
Meillä kaksi lasta ja kyllä viking line on parempi.
Huomattavasti edullisempi ja enemmän oli lapsia ajateltu punaisella laivalla.
Siljalla palvelu oli huonompaa.
Laivana silja ehkä pikkasen siistimpi mutta kyllä viking on parempi nykyään ruotsin risteilyyn.
Silja on paras!
T: kummillakin monen monta kertaa reissannut
Mulla on varaus sekä Siljalle että Vikingille, mutta Silja valitaan, vaikka on vähän kalliimpi. Tykkäämme Siljan laivoista enemmän (Promenadi), viinipullot on pöydässä Buffetissa ja väki siistimpää (ja kansainvälisempää) ja ohjelma parempaa.
Viking kyllä tulee Tukholmassa kivempaan paikkaan.
olla niin paljon halvempi?? eikös laiva ja palvelut (tai siis aivan vastaavat) ole samat kuin siljalla???
Ehkä kannattaisi omaan kokemukseen perustaa mielipiteet, eikä juttuihin.
Siljalla on hyvä palvelu. Tänä vuonna olen risteillyt 5 kertaa Siljalla ja varsinkinn Helsingin laivoilla palvelu on hyvää.
Siljaa siis suosittelen ehdottomasti. Laivat on siistimmät ja kävelykatu on itselle ja lapsille paljon kivempi.
Promenade hyttiä suosittelen, koska näin pimeällä on turha maksaa merinäköalasta. Hytti myös on hieman isompi ilkonevan ikkunaludan vuoksi. Lapset tykkäävät katsella kävelykadulle hytin ikkunasta.
Tukholamssa tietysti Junibacken lapsille, mutta esim. myös Kulturehuset keskustassa. Siellä on lastenkerros, jossa on kirjasto ja siellä pieniä liukumäkiä ja kiipeilyonkaloita. Myös ohjattua askartelua.
Edullisuus vaikutti laivan valintaan. Joulupöytää odotan.