Mille teidän ulkomaalaiset miehet nauraa Suomessa?
Tuli mieleen tuosta jouluisasta viininjuonnista heränneestä kiihkeästä keskustelusta ja ranskalaisen reaktiosta siihen, että mitkä asiat teidän ulkomaalaisia miehiä erityisesti naurattaa Suomessa? Meidän perheessä nauretaan säännöllisesti mm. lässytyskasvatukselle, jossa lapsille ei ikinä edes ääntä koroteta ja kohdellaan 100-prosenttisen ymmärtäväisesti ja tuloksena on tuppisuita yksin omassa huoneessaan röhnöttäviä vätyksiä, joilta ei irtoa edes tervehdystä vieraille (no, tämä oli vähän kärjistetysti sanottu, koska ei sitä aina irtoa heidän vanhemmiltaankaan). Ja toinen juttu on juuri tämä juhla-aterioilla pönötys, eli istutaan mieluummin hiljaa ilman viiniä kuin seurusteltaisiin vapautuneesti viinin kanssa (tämäkään ei tietenkään päde kaikkiin suomalaisiin, mutta ulkomailla ei olla tähän törmätty ikinä kun taas Suomessa pönötys on ihan arkipäivää). Paljon muitakin asioita tulee mieleen, mutta tulee liian pitkä aloitus jos listaan kaikki. Lisäksi alkoi tuntua, että ehkä ne kaikki jutut mille mies nauraa, eivät ehkä olekaan hauskoja vaan itseasiassa aika ikäviä.
Kommentit (116)
Varmaan siksi, että kokemuksensa Suomesta rajoittuvat lyhyisiin lomiin, jolloin vietetään idyllistä, lumista mummolajoulua joulupukkineen, taikka lekotellaan kesäisissä, puhtaissa maalaismaisemissa... Hän ihastelee suomalaista kahvia, suihkuja, lämpimiä taloja, ruokia, mun mukavia sukulaisia, kauniita maisemia, ja rakastaa saunaa ja jopa suomalaista olutta... Hmmm.
No sille se on naureskellut, että "kaikilla" suomalaisilla naisilla on hirveä hinku ulkomaille brittejä ja irlantilaisia miehiä naimaan, mutta se nyt johtuu siitä, että tuttavapiirissä luonnollisestikin on paljon tällaisia pariskuntia.
Paheksuu esim.:
- rasistiseja vitsejä ja kommentteja
- naisten ulkonäön korostamista (esim. poliitikkojen ja urheilijoiden ulkonäöstä puhuminen)
- työpaikkojen viemistä ulkomaille
- alle kouluikäisten lasten päästämistä ilman valvontaa ulos ja ulkona nukuttamista
Arvostaa esim.:
- Suomen luonnon kauneutta ja puhtautta
- suomalaista ruokaa
- suomalaisten rehellisyyttä, reiluutta ja ahkeruutta
- suomalaisen yhteiskunnan järjestelmällisyyttä
(Hän ajattelee enemmän positiivisesti kuin negatiivisesti Suomesta)
jos näkee itsensä vaikka kaupan ikkunasta. Kun oli vasta tullut suomeen niin joku oli mennyt möläyttämään sille että musta mies suomen talvessa on kuin mustikka lumella. Tämä sille tulee aina mieleen ja sitten sille naureskelee. Mustikasta tulee meille kaikille lämmin mielikuva
- se, että kaikilla suomalaisnaisilla on hänen mielestään sama kampaus: lyhyet hiukset, jotka tökitään geelillä pystyyn.
- se, että suomalaiset miehet eivät puhu kuin humalassa.
-kauppojen makkaravalikoima.
Sitten on asioita, jotka surettavat, eivät naurata, esim. suomalaislasten liikalihavuus ja huonot käytöstavat.
Ja samalla tavalla on kotimaassammekin paljon asioita, joille nauramme. Minusta on tervettä osata nauraa elinympäristönsä asioille. Ei kaikkea aina tarvitse ottaa niin vakavasti!
alkoholin vaikutuksia esim. aivojen toimintaan.
Mä tiedän että moni täällä asuva ulkomaalainen mies naureskelee ja halveksii suomalaisten naisten tapaa "epänaisellisia" siis että eivät huolehdi itsestään riittävästi miesten viihdykkeeksi, eivät palvele tarpeeksi miehiään kotona ja keskittyvät liikaa uraansa. Se on kyllä enemmän sovinististen miesten kuin suomalaisten naisten ongelma...
eikä anneta karkkia, koska hammashoitaja on sen kieltänyt ja se lasten lihavuuskin on VAKAVA ONGELMA. Viis siitä että lapsen elämästä menee sekin pieni ilo.
tarkoitin yleistä epäkohteliaisuutta ja siihen liittyviä asioita. Miehellä meni pitkään tottua siihen, että naapurit eivät tervehdi ja small talkiin ei ole aikaa tai halua kovinkaan monella. Niitä ihmisiä, jotka jättävät ulkomaalaisen ihan keskustelun ulkopuolelle, vaikka osaisivat kieltäkin, on aika paljon. Ja yhteisenä periaatteena tuntuu usein olevan, että joko puhutaan englantia tai sitten mahdollisimman hankalaa suomea niin että se ulkomaalainen tosiaan muistaa koko ajan olevansa ihan ulkopuolinen.
mehu ja karkki. Jos tuolla rintamalla halutaan pysyä, niin minun mielestäni lapselle on suurempi ilo vaikka leipoa äidin kanssa kerran kuussa kuin syödä kaksi kertaa v iikossa karkkia. Meillä kyllä syödään karkkia, mutta todella harvoin. TIlanne muuttui rajusti kun perehdyin siihen, mitä sokeri ja hiilihydraatit elimistölle tekevät... Mutta tämä oli ot.
nakoista. Mutta ei se juurikaan muulle naureskele. Ei silla ole varaa...Se on jenkki!!!
Lapsista on hauskaa, etta ne saa menna serkkujen kanssa keskenaan kauppaan ja Lintsiltakin niita vaan tultiin hakemaan. Toi siis isomman lapsen kohdalla. 2v ei sentaan viela.
Lapsista on myos erikoista, etta kaydaan saunassa miehet/naiset periaatteella, siis vaikka ei olekaan omaa perhetta.
Että kuka viitsii mennä johonkin visailuohjelmaan, josta saa palkinnoksi parhaimmillaankin jonkun pari tonnia ja puulusikan.
tai kysytaan paljonko on pakkasta. Eli se alle 0 on odotusarvo ja jos on lampoasteita, se mainitaan erikseen.
kun ei omassa maassaankaan nyt niin täydellistä ole. Kulttuurieroista kyllä keskustellaan, mutta toisen maata kunnioittaen, ei suinkaan naureskellen ym.
-tosikko- ;)
Meillä on töissä portugalilainen joka on ollut vimoset 10 vuotta raskassa.
Hän hyvin ilahtunut varsinaissuomalaisesta suoruudesta, onko se siten töykeyttä.
Ollut hyvin kyllästynyt ranskalsiten teennäisyyteen.
Minulle oli järkytys muuttaa pk-seudulta Pirkanmaalle kun tajusin kuinka ihmiset vain pönöttävät paikallaan, eivät tervehdi saati sitten osaa small talkia. Pk-seudulla oltiin huomattavasti sosiaalisempia. Huvittavaa ja kuitenkin niin ahdistavaa.
että ap:n mies on britti. Se nauraa kaikelle ja monesti aika ilkeästi, varmaan vielä haudan partaallakin. Siksi sen ehkä onkin niin vaikea ymmärtää sitä pönötystä.
Minulle oli järkytys muuttaa pk-seudulta Pirkanmaalle kun tajusin kuinka ihmiset vain pönöttävät paikallaan, eivät tervehdi saati sitten osaa small talkia. Pk-seudulla oltiin huomattavasti sosiaalisempia. Huvittavaa ja kuitenkin niin ahdistavaa.
Tarkoitatko siis esim. työpaikoilla? Koska oma kokemus on että pääkaupunkiseudulla oli paljon jäykempää ja varautuneempaa.
paljon rennompi meininki kuin Hämeessä. Olen asunut Pirkanmaalla jo monta vuotta, ja täällä on todellakin jäyhää. Tai sitten hämäläiset lämpiävät niin hitaasti, että tarpeeksi aikaa ei vain ole vielä ehtinyt kulua.
On asunut suuremman osan Suomessa kuin synnyinmaassaan.
Mutta ihmettelee suomalaista alkoholinkäyttöä. Hän ei juo lainkaan. Ei ole koskaan edes maistanut alkoholia. Minäkään en juo. Perheessämme lapsi ei koskaan näe alkoholia.
Sitä myös, että ihmettelee, että miksi monet suomalaiset mihet eivät ole perheensä kanssa, vaan usein jossain muualla. Työn takia tietysti pitääkin olla poissa, mutta sitten on nämä baari- illat ja paljon harrastuksia ja se aika on perheeltä pois.
Ihmettelee myös sitä kuinka vähän monet suomalaiset miehet tuntuvat ottavan vastuuta lapsista ja kodinhoidosta.
Meillä nämä on aivan tasapuolisia ja molemmat ovat vuorollaan olleet kotivanhempana ja edelleen hoidetaan lasta vuorotellen kotona vaikka molemmat töissä.
Omalta pihaltaan ei saa sahata puuta ilman kunnan lupaa. Ilotulitteita saa ostaa kaupasta vain välipäivinä ja niiden ampumiseenkin on tarkat ajat. Jos vaikka lapsen synttärinä haluaisi ilotulittaa, pitää siihen olla joku viranomaisen lupa. Sosiaaliturvatunnusta kysellään joka paikassa, hyvä kun kahvikupin saa tilattua ilman.