Kestopepun probleema
Elikkä meillä on 3,5kk vanha kestoilijapoika, kestoja käytetty noin kuukausi, ja hyvin pyyhkii, melkein!! Vaippoina on mam-harsot, lisäimut, muutama Hemp Hour- nauhavaippa ja Lenyan ekovillikset. Ongelmana seuraava; vauva kakkaa noin kerran viikossa ja tavaraa tietty tulee kohtuullisen paljon kerralla, ja harsot päästää villiksiin kakkaa. Mitä suosittelet villisten alle.
Noissa nauhavaipoissa on imukerroksia, ja ne pitävät kakat sisällään ja niitä ajattelinkin ostaa lisää, mutta onko muita sisävaippa ehdotuksia?
Kestoihin hurahtanut Poikasten_Äiti ja Poikaset 2v6kk ja 3,5kk
Kommentit (3)
Mites olet sen harson taitellut? Minä jossain noilla main vaihdoin origamin leijaan, joka piti paljon paremmin kakat sisässään.
Voisit koettaa myös pikkuhousuja harson päällä. Niissäkin malli ratkaisee. Jalanteiden pitäisi olla sellaiset matalat (onkohan oikea termi), jotta yltävät harson yli, ja tiukat. Minusta jokin resorityyppinen materiaali olisi parempi kuin " kuminauha" .
Titi
mites olisi joku sistätäyttövaippa, kun kerran harsoja ja villakuoret jo omistat. Itse olen kokenut ne mukavina käyttää juuri maitokakkavaiheessa, kun ne pysyvät paremmin siellä missä pitääkin!
Käyt katsomassa esittelyjä vaikka kestovaippainfon sivuilta. On muuten helppo tehdä itsekin, sanon minäkin täystumpelona!