Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vinkkejä tupareiden tarjoiluun, juomiin, ohjelmaan kaivataan!

03.01.2006 |

Heippa! Talomme tuparit ovat muutaman viikon päästä ja pitäisi keksiä tarjoilut ja ehkäpä jokin teema (ei välttämättä kuitenkaan) ja ehkä jotain ohjelmaa. Tulossa on noin 15 henkeä eivätkä tapaa sylkeä kuppiin eli juomaa varmasti menee. Eka kysymys: mistä aineista saan suht edullisesti prosenttirikasta juomaa, boolia? Ei ole mahkuja käydä Tallinnasta hakemassa halpaa viunaa ;) Entäpä tarjoilut - pirskeet alkavat suht aikaisin eli puoli kuusi - siinä on iltaa aikaa napostella ja varmasti nälkäkin tulee. Mitä ihmettä tarjolle? Sen verran taustatietoa, että meillä on aika monta pientä lasta joten en kovin ehdi leipoa ja kokkailla. Eli mahdollisimman helpolla pitäisi päästä. Ohjelmaa ei välttämättä tarvita, mutta jos tämän sattuisi joku ohjelmanikkari lukemaan niin mielellään luen vinkkejä. Nähtävästi ei olla lähdössä baariin, joten aika pitkä ilta tiedossa täällä meidän kotona - tai eihän sitä koskaan tiedä..... Kiitokset jo etukäteen :)

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
03.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. kinkkukiusaus ja kirjolohikiusaus ovat nopeita tehdä. Käytät vielä valmiita peruna-sipulisekoituksia, niin ei tarvitse paljon keittiössä olla. Lisäksi tietysti pari salaattia olisi varmasti hyvä olla. Esim. makaronisalaatti ja sitten ihan perussalaatti.

Myös patonki ja tuorejuustot ovat yleensä hyvä idea.



Sitten vain tietty kulhoihin vaikka sipsejä, karkkia, keksiä....mitä mieleen tulee.



Jos aikaa on niin hyvää suolaista pikkunaposteltavaa on myös lehtitaikinasta tehdyt kinkkuherkut. Eli iso lehtitaikina levy kaulitaan, siihen laitetaan kinkkua, tuorejuustoa ja paprikaa sekoitettuna. Levy kääritään tiukasti rullalle, leikataan noin sentin paksuisia paloja ja sitten uuniin. Nam on tosi hyvää! Täytteenä voi toki käyttää ihan mitä tahansa.



Tuollaisia nyt tuli mieleen..



Niin ja tuli mieleen että joskus olen tehnyt boolia mihin tuli Triple Seciä, valkkaria ja spriteä. En muista määriä, varmaan pullo kaikkia tai sitä rataa. Oli hyvää ja meni päähän :DD

Booliohjeita löytyy varmasti netistäkin, joten ei muuta googlen hakusanaksi booli ;)



Toivottavasti näistä oli apua!

Vierailija
2/2 |
03.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli tupari pari vuotta sitten ja tässä meidän " menu" ja ehkä ideoitakin...

Pääasiassa oli kylmät tarjottavat, eli lihapullia, nakkeja, itsetehtyjä lohkoperunoita (eli perunat kuorineen lohkoiksi, paljon grillimaustetta, valkosipulia ja uuniin puoleks tunniks ja nam!) makaronisalaattia( makaronia, balkanmakkaraa, suolakurkkua, herneitä... oli muuten tosi hyvää!) tonnikala-riisisalaattia, munanpuolikkaita, patonkia ja levitteitä. Kahvin kanssa jätskiä.

Booliin laitettiin jotain kirkasta (votkaa tms) puolukkamehua ja spriteä. Hyvää, yksinkertaista ja suht edullista.



Ohjelma " hoitui" vähän itsellään... musat soi lujaa, jengi joras " kasari" musaa, sit saatiin karaoke-video tuparilahjaks jota hoilattiin jossain vaiheessa, yks pariskunta harrastaa rivitanssia (eli country-line-dance) ja esittivät pari tanssia ja sit opettivat kaikille. SIinä porukka oli tosi intsinä mukana - jopa miehet!

Meillä ei ollu muuta varsinaista ohjelmaa mutta ilta meni klo 18-05 niin sutjakkaasti ettei ehtiny huomata....



Mut ainahan voi ottaa vaikka jotain lastenleikkejä avuksi! Jos teillä on esim. Tupperin pala-pallo, niin voi ottaa leikin kuka saa palat nopeimmin sisälle ja siitä pieni palkinto... tai trivialia vaikka miehet vastaan naiset (mut ei saa kyllä olla liian pierussa...) musa-visa; eli soitetaan pätkä jotain tuttua biisiä ja kuka arvaa jne.,



SIt jos porukka on rohkeaa jne. niin sellaiset seksilelukutsut siihen alkuun vois olla toooooosi kivat! Olen kuullut /ja ollut kutsuilla missä oli sekä miehet että naiset, ja porukka tykkäs kovin, ostivat pelejä, hierontaöljyjä yms. Mut siinä tarvii olla aika vapaamielistä porukkaa (niistä löytyy tietoa netin kautta, Turun seudulla ainakin " Hurveli" -niminen firma järkkää näitä kutsuja) Ne kestää ehkä about puoltoista tuntia! SIinä olis ylläriä kuulkaa vieraille!!! tässä saattais vielä ehtiä buukata sellaiset jos innostutte :)



Tälläisiä ideoita tuli mieleen!



Ps. Me laitettiin kutsuun vielä niin, että " booia riittää, mutta jos haluat muuta juotavaa niin otathan omat juomat mukaasi" , näin ei isännille tule ihan hirveän kalliit kemut!



HAUSKOJA TUPAREITA!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi kuusi