Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun tallennan ohjelman dvd:lle, pitääkö

Vierailija
04.01.2007 |

aina ottaa uusi ley vai voiko samalle levylle tallentaa useamman ohjelman ilman että tallentaa vanhan päälle? Stupid kyselee

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
04.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meitä on sitten 2

Vierailija
2/6 |
04.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Auta pliis!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
04.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tavalliseen +r tai -r-levyyn ei voi tallentaa päälle vaan menee perään.

Vierailija
4/6 |
04.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

olemassa kahdenlaisia dvd-levyjä, ns. kertakäyttöisiä ja sitten uudelleen kirjoittavia. Uudelleen kirjoittaviin voi tallentaa uudelleenkin.



Meillä on kovalevyllinen tallentava dvd, eli tallennan ohjelmat aina kovalevylle. Sieltä sitten plokkaan ne mitäkä haluan poltaan dvd:lle. Kovalevy on tosi kätevä. Sen kun laittaa vaan ajastuksen päälle, ei tarvitse mitään oikeaa kohtaa etsiä, mihin nauhoittaa, vaan kaikki tallennukset ovat omassa kohdassaan. Päälle ei pysty millään tallentamaan. Mutta jos ohjelman poistat kerran kovalevyltä sitä ei sinne enää pysty palauttamaan (ellet ole ohjelmaa ehtinyt dvd-levylle polttamaan, niin sitten on mahdollista)



Olipa palopuhe, mut ostakaan ihmeessä kaikki tallentava kovalevyllinen dvd-soitin. On joka euron arvoinen.





Meille on tulossa myös tallentava kaksi-kanavainen digisovitin, voin kertoa sen kätevyydestä, kunhan maahantuoja saa ne Samsungin vihdoin eteenpäin tänne suomen kompukoille. Tuolla laitteella pystyy tallentamaan kahta eri kanavaa samaan aikaan ja katsomaan kolmatta.



Mut ei polttamaan ohjelmia dvd:lle.

Vierailija
5/6 |
04.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Mutta tietääkös kukaan, miten se RW tyhjennetään tai voiko siitä valita poistettavaksi vain tietyt ohjelmat? Tästä ei tallentimen ohjeessa tai levypakkauksessa halaistua sanaa.



Tietokoneella kokeilin, niin se sanoo vain " Tyhjennä levy" - eli nähtävästi sitten kaikki ohjelmat katoaa?

Vierailija
6/6 |
04.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


7

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi yhdeksän