Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pikaista nimiapua tytölle/wanhat nimet

04.11.2009 |

Eli nimet Lovisa, Alva, Selma ovat päällimmäisinä, muilla lapsillamme on kolme nimeä samalla lailla vanhaan tyyliin, ja vaihtoehtoja neloselle:

Lovisa Alva Sofia

Lovisa Selma Sofia

Selma Lovisa



Itse haluaisin kutsumanimeksi Lovisa, mutta lasten isoisä, joka on kuolemansairas terminaalivaiheessa, sai vahingossa esikoiselta kuulla ja ilmoitti, että vain hänen kuolleen ruumiinsa yli (ikäänkuin asia hänelle kuuluisi tai mittasuhteet asian suhteen olisivat menneet hiukan sekaisin).



Selma on mielestäni kiva nimi, mutta jotenkin siinä on jotain (en osaa selittää). Lisäksi en tuohon kolmanteen vaihtoehtoon keksi kolmatta sujuvaa kaunista yksinkertaista nimeä, koska haluaisin nimen olevan ehdottomasti tuossa muodossa, eli Selman ja Lovisan väliin ei nimeä.



Eli apua kovasti kaivataan, kiitos etukäteen mielipiteistä ja avusta!!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanni Selma Lovisa

Ada Selma Lovisa

Kaari Selma Lovisa

Helka Selma Lovisa

Saimi Selma Lovisa

Aina Selma Lovisa

Karin Selma Lovisa

Aura Selma Lovisa

Aira Selma Lovisa

Tytti Selma Lovisa

Ester Selma Lovisa

Eevi Selma Lovisa

Heta Selma Lovisa

Tyyne Selma Lovisa

Vierailija
2/5 |
04.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lovisa Alva Sofia ja Lovisa Selma Sofia kuulostaa tosi kivalle!



Itsellä on myös Selma-tytär. Hänelle mietimme pitkään nimeä Selma Rauha Loviisa. Kolmas nimi muuttui matkan varrella, eli ei tullu meille Loviisaa, mutta kaunis yhdistelmä on tuokin edelleen :)



Ehdotuksia Selma Lovisa- nimeen...



Selma Lovisa Linnea

Selma Lovisa Talvikki

Selma Lovisa Fredrika

Selma Lovisa Annikki

Selma Lovisa Katariina

Selma Lovisa Kaarina

Selma Lovisa Henriikka

Selma Lovisa Marikki

Selma Lovisa Hillevi



tai



Aini Selma Lovisa

Jenny Selma Lovisa

Enna Selma Lovisa (Enna muuten on vanha nimi vaikka ei uskoisi)

Hilda Selma Lovisa

Hulda Selma Lovisa

Saimi Selma Lovisa

Olga Selma Lovisa

Martta Selma Lovisa

Kerttu Selma Lovisa

Heta Selma Lovisa



miellyttääkö mikään?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kivoja ehdotuksia tuli hurjasti, itsellä kun alkoi olla vähän takki tyhjä ja pipo kireällä:(



Kiitos vielä kerran, nyt on helpompi pyöritellä sitä "oikeaa"!

Vierailija
4/5 |
04.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ollos hyvä vaan ;) Kerrotko vielä mitä nimiä jäit miettimään ;) Mullakin on kolmella muksulla käytössä vanhoja nimiä...oon ihan hulluna kans näihin vanhoihin nimiin!

Vierailija
5/5 |
14.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on myös Selma ja ollaan oltu tosi tyytyväisiä nimeen! Toisesta tytöstä meinasi tulla Saimi, mutta tulikin Hertta. Nyt odotellaan kolmatta ja jos toisesta olisi tullut Saimi, tästä pitäisi tulla myös S-alkuinen, ainakin jos on tyttö, mutta nyt on siis enemmän vaihtoehtoja. Sylvi olisi ollut ehkä kiva. Loviisa on ihana nimi, jota itsekin ollaan pohdittu, mutta siinä on tuo yksi vai kaksi i:tä -ongelma. Itse kirjoittaisin sen kahdella, mutta en halua, että lapsi joutuu esittelemään itsensä kirjainten määrän mukaan, tyyliin "olen mia yhdellä iillä". Muita ihania nimiä ovat mielestäni Maire, Esteri ja Aune. Martta ja Kerttu ovat myös mahtavia. Eli Selmaa suosittelen ja Lovisaa/Loviisaa myös!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan seitsemän