Ihmiset ei nykyään suostu enää tulemaan juhannushäihin!
Mekin jouduimme siirtämään häät Juhannukselta viikkoa myöhemmäksi. Nyt kun katsoo kuinka mahtavat kelit on tulossa tälle viikonlopulle, niin tasan kyllä ketuttaa... seuraavana viikonloppuna sitten varmaan sataa kaatamalla :(
Kiitos vain.
Kommentit (13)
Ja mitä mahtavaa ohjelmaa teillä on varattu hyvän sään ajalle: morsiamen ryöstö, kumpi tuntee toisensa paremmin, vanhempien puheita tms?
Aloituksen perusteella sanoisin että 2 v.
Mikä mielisairaus saa ihmisen kuvittelemaan olevansa universumin keskipiste kun noin vaaditaan että ihmisten pitää perua omat menossa ja tulee antamaan huomiota silloin kun sinä haluat?
Harva haluaa (suku)juhlallisuuksia minkään isomman juhlapyhinä tienoille. Ihan vastaavasti kuin jouluaattona tai uutenavuotena pidettävään hääjuhlaan tuskin olisi kovin paljoa tunkua. Ne on ehkä sellaisia ajankohtia, jolloin halutaan ennemmin niitä henk. kohtaisia perinteitä.
Häät kannattaa pitää juhannuksena. Tulee vähemmän vieraita ja säästyy rahaa. Ette silti vaikuta saidoilta koska olittehan kutsuneet kaikki kaverinne.
Vapaita kesäviikonloppuja on niin vähän etten kyllä lupaudu kenenkään häihin niitä tuhlaamaan. En juhannuksena enkä niiden jälkeenkään. Sori siitä.
Vierailija kirjoitti:
Ja mitä mahtavaa ohjelmaa teillä on varattu hyvän sään ajalle: morsiamen ryöstö, kumpi tuntee toisensa paremmin, vanhempien puheita tms?
Mitä vikaa morsiamen ryöstössä on? Perinnettä harjoitettu vuosituhansia suomessa, nykyisin hääleikkien yhteydessä tapahtuvaa.
Kukaan ei enää pidä häistä!
Sama morsian saattaa viettää kolmetkin juhannushäät!
Monta kesää sitte pilalla!
Tuskin monikaan haluaa käyttää nautinnollista kesäjuhlapäivää jonkun idarin hääjuhlassa.
Pidä toki hääsi milloin haluat. En ole tulossa.
No tuolla asenteella onkin hyvä lähteä avioliiton satamaan!