Unka? mitä mieltä?
luin koiramäen talosta pojalleni ja siellä isäntä kun sulki peltoa niin hevosen perässä tuli unka. jotenkin tuli vaan mieleen, että sehän voisi olla ihan nimi. onhan Aurakin :) ja äänteellisesti lähellä sellaisia ihan kivoja nimiä kuin vaikka Unna ja Inka :)
väestörekisterin mukaan suomessa onkin jo 2 kpl Unka-tyttöjä nimetty 60-70 -luvuilla.
joku joka tykkää harvinaisista merkitysnimistä ja tahtoo vaikka säilyttää palan suomen maaseudun historiaa tuleville polville niin voisi harkita tytölleen nimeksi Unkaa? :) Aurahan on jo aika tuttu ja yleinen (2744 kpl).
mitäs muille tulee mieleen?
Tiina :)
Kommentit (2)
Unka, pidän u-nimistä. Tosin minulla tuli ensin poika mieleen, en tiedä miksi. Unna, Unto, Unka, miks ei Unkokin sopisi?
Merkitys niin harvinainen, että tuskin häiritsee vaikka raskas olisikin. Hyvä nimi, suosittelen!
Piti oikein googlata tuo unka, sen verran kiintoisalta kuulosti.
Siis peltojyrä! Toisilta nimiltään julla, rahna, junka, vieru, ruhmo. Aisoihin sovitettu raskas pölkky tai rautainen teollisuustuote, jolla pellon pinta tiivistetään kylvön jälkeen.
Raskaalta kuulostavia jo sanoinakin! Eipä silti, jotain kivaa Unka-nimessä minustakin on. Paitsi että ensimmäinen mielikuva viestin otsikkoa lukiessa oli akkarin Unkka-setä :-)