Mekaanikko tulossa kylään, mitä tarjottavaksi?
Elikkäs yksi entisaikojen opiskelukaveri tulossa ekaa kertaa luokseni kylään ja hän on mekaanikko. En oikein keksi mitä laittaisin ruuaksi. Makkaraperunat varmaan olis hyvä, mutta luulen että hän syö sitä muutenkin tosi paljon. Ehdotuksia kehiin siis :) Ajattelin siis laittaa ruuan ja jotain jälkkäriä.
Kommentit (13)
Simpukkaa, piirakkaa ja sitten torttua jälkkäriksi.
Tää on vaikee, jos olisi hitsaaja, ei olisi mitään ongelmaa. Lehtipihvi?
Moottoriöljyä ja jotain muttereita.
Lehtipihvi ja ranskiksia, ruokajuomaksi pepsiä. Jälkkäriksi kahvi ja viineri tai muu pulla
Muista sitten vaihtaa pöytäliinan tilalle koneöljyyn ja bensaan tahrittuja sanomalehden sivuja, tarjoa ruoka öljypohjasta sen tylsän vadin sijaan, ruokaveitsi nyt menee jos tylsää moraa ei löydy ja haarukka on ok, mutta ottimiksi ainoastaan siirtoleuka- tai lukkopihdit. Levitteen laitat rasvaprässiin. Lautasia ei kiinteän ruuan kanssa tarvita, mutta keitot ja kiisselit tarjotaan esim. isosta kumitiivisteestä tai laakeripesästä.
Vatkaa munaa ja ota tatti kakkoseen
Jos kyse on opiskelukaverista, niin olet itsekin mekaanikko.
Tämä on kyllä paha! Insinöörille ja asentajalle olen osannut hyvällä menestyksellä tarjota mitä vaan, ja teknikoille myös. Niistä vanhanajan opisto- ja ammattitutkinnoista on kyse,mutta tähän mennessä en ole yhtään mekaanikkoa ruokkinut.
Ihan "normaalia" ruokaa me syödään, kuten muutkin. Ammatista riippumatta :) laitat vaan ihan perus kotiruokaa niin eiköhän hän ole tyytyväinen.