Mitä tehdä Brie-juustosta?
Mulla on paketillinen brietä, joka menee vanhaksi 11.1. eli tässä rupee olemaan hoppu sen syömisessä. En saa syötyä sitä kokonaan sellaisenaan, vaikka se hyvää onkin. Voisko siitä tehdä jotain?
Kommentit (4)
a)Paistetun broilerin rintafileen päälle, antaa hetken sulaa.. Lisäksi vaikka pestoa ja rucolaa, jos tykkäät.
b)Pyttipannua jonka sekaan juustokuutioita ja vaikka yrttejä
c)Salaattiin pikkupaloina
d)Patongin väliin vaikka basilikan kans
Pari minuuttia 200 asteessa, niin että pehmenee pinta muttei ihan leviä (ei se leviäminenkään haittaa paitsi ettei oo niin esteettinen enää). Sit päälle pieniksi silputtua kuivattua aprikossia/viikunaa ja manteli/pähkinärouhetta. Hyvä jälkiruoka!
a la carte viikolla siitä jälkiruoan ja oli kuule namia!
Eli leikkaat n. 70g annospaloiksi (kolmio kuten juustokakkupalatkin ovat), sitten leivität sen; ensin pyörität kauttaaltaan vehnäjauhoissa, sitten kananmunassa ja lopuksi korppujauhoissa. Sitten paistat pannulla niin että pinta tulee kauniin ruskeaksi ja sitten tarjoat sen siivilöidyn mansikkakastikkeen kera. Siivilöitiin, ettei tule kokonaisia mansikoita, vain ns. kastike,
Kannattaa ehdottomasti kokeilla, on hyvää!!
Mielestäni parhaimmillaan hyvän ruisleivän päällä ja kurkun kera.