Rumat ihmiset
Toisen ketjun inspiroimana ajattelin kysyä että vihaatko/halveksutko rumia ihmisiä? Kohteletko rumia eri tavalla kuin kauniita?
Kommentit (11)
Valitettavasti yhteiskunnastamme on tullut enenevässä määrin sellainen, jossa ulkomuoto määrittelee kohtelua. En tarkoita tällä kauneuskäsitettä, vaan koko olemusta.
Jopa minunkin, joka vastustan tällaista asettelua, on pakko välillä tietoisesti muistuttaa itseäni, että en saa langeta tuohon ansaan.
Rumuus ja kauneus ovat tosin käsitteitä, jotka hyvin vahvasti vaihtelevat ajan ja muodin mukaan.
Vihaan ja halveksun ns. kauniita ihmisiä jotka vihaavat minua, koska olen heitä kauniimpi. Ns. rumia ihmisiä ei mielestäni ole olemassa.
Olemassa ei ole rumia ihmisiä ulkonäöltään, on olemassa vaan eri kauneusihanteita. Mutta on olemassa rumia ihmisiä sisältänsä ja niitä halveksun.
Josku jos näen ruman ihmisen, niin se tunne on enemmän myötätunto.
Ylpeän näköiset ja koppavat ja muita arvostelevat ihmiset...olivat sitten minkänäköisiä vain ...ovat minusta rumia ja etovia. He ovat niitä rumemimpiaihmisiä mitä tiedän, samoin muita kiusaavat ihmiset.
Kerran näin junassa nuoren tytön, jonka ulkonäköä katselin ihaillen. Hän oli tosi persoonallisen kaunis, mietin, voisiko kelvata vaikka malliksi. Sitten tyttö alkoi jutella kaverilleen. Vee sitä ja vee tätä, kaikki kaverit, jotka ei olleet paikalla, tuli haukuttua. Tyttö rumeni hetkessä mun silmissä.
Olen tuntenut tästä asiasta omantunnontuskia. Olen esim aina seurustellut vain komeitten miesten kanssa. Olen kuitenkin jäänyt vaille miestä ja perhettä. Onko se rangaistus ulkonäkökeskeisyydestäni?
Rumat pitäs tappaa ettei ruma geeniä enää olisi
[quote author="Vierailija" time="06.09.2014 klo 15:18"]
Vihaan ja halveksun ns. kauniita ihmisiä jotka vihaavat minua, koska olen heitä kauniimpi. Ns. rumia ihmisiä ei mielestäni ole olemassa.
[/quote]
Kyllä rumia ihmisiä on. Ulkonäöltään rumia. Ovat yleensä huomittelemattomia, naiset miesmäisiä kananpersetöyhtöhyyppiä, lihavia lylleröitä tai muutoin naaman muodot rumat. Rillipäiset hiirenhäntäletit ovat myös rumia.
En tietenkään vihaa tai halveksu, eivät he sille välttämättä mitään voi. Todella rumia ihmisiä kyllä näkee ERITTÄIN harvoin, enimmäkseen ne "rumat" ihmiset on vaan niitä jotka ei sattumalta miellytä omaa kauneusihannetta, eivät mitään ehdottoman ällöttävän rumia.