20-vuotiaana kuuluu ryypätä, bailata, sekoilla,
olla työtön ja vastuuton ja harrastaa niin paljon irtosuhteita kuin mahdollista. Eli siis elää normaalia nuoruutta.
Kommentit (34)
Missä ihmeessä sä oot elänyt, jos nuo kaikki on sun mielestä normaalia?
Sitten kaksvitosena voi vaan vähän ketuttaa, kun koulutuksen ja työpaikan sijaan on jäänyt käteen vain tippuri ja orastava sepelvaltimotauti.
[quote author="Vierailija" time="13.09.2014 klo 20:28"]
olla työtön ja vastuuton ja harrastaa niin paljon irtosuhteita kuin mahdollista. Eli siis elää normaalia nuoruutta.
[/quote]
Vittu mitä paskaa.
Mutta kun en tahdo myrkyttää kehoani. Mulla on vaan yks.
Tuolla menolla alkoholisoidut, syrjäydyt, jäät ulkopuolelle. Käytä aikasi hyödyllisemmin!!!!!
Unohtakaa äsköinen ohje ja pitäkää hauskaa haluamallanne tavalla välittämättä muiden mielipiteistä tai siitä kuinka nololta se aluksi tuntuisi.
Höpö höpö. 20-vuotiaana menin naimisiin ja silloin olin jo kokopäiväisesti töissäkin. Ehdin ennen sitä myös sekoilla ja elää nuoruutta ja vaikka mitä muuta mitä nuoren kuuluu tehdä, kauhean vastuuton en ole kuitenkaan ollut.
Noinko ap ohjeistaa kotoa muuttavan tyttärenkin?
Osasta samaa mieltä ehdottomasti. Juhlin, riekuin ja matkustelin 16-22 vuotiaana aika paljon, tosin myös vastuullisesti ja järkevästi, mutta niin kuuluu tehdäkin. 22 vuotiaana sain siitä tarpeekseni ja sen jälkeen ei sitä puuhaa ole ollut enää ikävä.
"Kuuluu tehdä" kiteyttää aika hyvin kaiken sen ahdasmielisyyden, mikä on tämän yhteiskunnan syöpä.
ei se ikää kysy, voi tässä kännissä paneskella vielä 48. Ihania naisia riittää...
Jaa, en tee mitään noista.
T: 20-vuotias
Suurin osa miehistä suorittaa asevelvollisuuttaan tuolla ajalla.
Kannattaa! Muuten tulee sekoiluvaihe vanhempana. Ei hyvä eii.
... ja kirjoitella vauva palstalla.
[quote author="Vierailija" time="13.09.2014 klo 20:54"]Kannattaa! Muuten tulee sekoiluvaihe vanhempana. Ei hyvä eii.
[/quote]
Jotkut ovat luonteeltaan sellaisia, etteivät kaipaa vanhempanakaan sitä biletystä. Jotkut kaipaavat, mutta eivät siihen silti ryhdy. Jotkut bilettää nuorena, ettei tarvitse vanhana tehdä niin. Toiset ei saa ikinä tarpeekseen ja bilettää läpi elämän.
"ei se ikää kysy, voi tässä kännissä paneskella vielä 48. Ihania naisia riittää..."
Joo, ollaan me aika ihania täällä. Ryyppätkö myös virtuaalisesti? Sinun iässäsi se on ihan hyvä, maksan kannalta.
Ei minkään ikäisenä pidä ryypätä ja harrastaa irtosuhteita, tuo on ihan sairasta edes kirjoittaa moista, miksi nuorena aikuisena jo pitäis pilata elämänsä? Minä valmistuin suoraan kortistoon 17-vuotiaana 1992 ja ei kyllä ollut rahaa mihinkään, enkä muutenkaan olisi halunnut tuollaista elämää viettää. Koskaan elämässäni en ole saanut kunnon työpaikkaa, työttömyysjaksoja on ollut monta pitkääkin vaikka olen kouluttautunut uudestaan ja ollut yrittäjänäkin, ei ole kuin velat niskassa, ja ylipaino ja masennus on vaivannut koko stressaavan aikuisuuden.
Ap, sinun neuvoillasi saa pilattua koko loppuelämän.
No niin, Ikis taas nukkumaan!