Vinkkejä Dubaihin
Olen suunnittelemassa perheen lomaa Dubaihin tälle syksylle tai ensi keväälle. Lähinnä kaipailen vinkkejä hotellien osalta. Mukaan matkalle lähtee siis vaimo ja kaksi lasta.
Kiinnostaisi myös tietää kannattaako ottaa ns. All inclusive paketti vai onko se turha. Atlantis The Palmia mietin. Onko siitä kokemuksia?
Kommentit (17)
Atlantis on elämys sinällään ja vesipuisto nuorisolle mahtava kokemus. Sieltä tosin on melkoinen matka ns. keskustaan. Toisaalta, jos suuren hotellin tarjonta riittää, eikä ostoskeskukset kiinnosta, niin Atlantis on silloin ok.
Ehdottaisin hotellia muualta ja pari päivää Atalntiksen vesipuistossa.
Minäkin joudun Dubaihin kun vaimo "pakottaa". Se paikka vaikuttaa jotenkin vaan keinotekoiselta ja ahdistavalta. Kun miettii miten siellä kohdellaan naisia ja vierastyöläisiä, huh huh. Ennemmin menisin Kanarialle, mutta vaimon mielestä se on junttimaista.
M36
Ihanko oikeasti te kannatte siihen aavikkohelvettiin rahanne? Eikö edes jollekin sellaiselle alueelle, jossa turismilla olisi jotakin positiivisia vaikutuksia?
t. kateellinen, jolla ei ole varaa Dubain matkaan (ja jos olisi, matkustaisi muualle)
ap.lle. Lue W1 blogia. Nehän muutti just Dubaihin.
Dubai on maailman tylsin paikka. Ei mitään nähtävää. Ostoskeskuksia vierekkäin. Plaah.
Nyt ei haetakaan nähtävyyksiä vaan viikon lomaa auringossa.
Eikö kukaan halua jakaa hyviä hotellivinkkejä lapsiperheelle siellä?
[quote author="Vierailija" time="13.09.2014 klo 18:49"]
Dubai on maailman tylsin paikka. Ei mitään nähtävää. Ostoskeskuksia vierekkäin. Plaah.
[/quote]
Sama kokemus. Historiaton, pintapuolinen...onhan siellä sitä ja tätä maailman suurinta ja pisintä jne..,mutta kun ei kiinnosta.
Olimme siellä lasten kanssa viime vuonna. Hotelli oli Mina A´Salam. Hotelli oli hieno ja palvelu pelasi. Toisaalta aika ahdistunut ilmapiiri koko maassa. Emme tykänneet, toiste ei sinne mennä. Mieluummin vaikka Puerto de la Cruziin:). Toki shoppailla voi ja HIENOSTI, jos sellanen kiinnostaa.
varaudu siihen että naispuoliset ei pääse joka paikkaan, edes miehen seurassa
Olimme viime talvena ja yksi hauskimmista päivistä oli Atlantiksen huikean mahtavassa vesipuistossa. Hotelli meillä oli muualla Palmusaarella. Oli kyllä unohtumaton paikka, toki shoppailua ja upeita rakennuksia, mutta soukeissa näimme myös toisenlaista Dubaita. Lasten kanssa emme edes hakeneet mitään historiallisia nähtävyyksiä vaan reissun tarkoitus oli irtiotto arjesta ja rentoutuminen auringossa. Sen Dubai meille tarjosikin. Aika kallista siellä kyllä oli, mutta lähtisin uudestaan.
Hotelli kannattaa ottaa ehdottomasti joko Palmusaarelta tai The Walkin alueelta Dubai Marinasta. Siellä on rantaa ja walkilla kauppoja ja ravintoloita kävelykadun varrella (muualla ei kauheasti voi kävellä). Ja tosiaan, osa pitää dubaita huonona historian puutteen takia. No, itse rakastuin paikkaan; mukavaa vaihtelua kaikkien kymmenien eurooppalaisten vanhojen kaupunkien, kirkkojen ja museoiden jälkeen ;) itse en myöskään koskaan ole kohdannut ongelmia, vaikka joskus olen kulkenut ilman miestäkin, kuten paikallisiakin naisia näkee kulkevan..... ps. Atlantis on ihana!
Kiitos asiallisista vinkeistä! Onko suurta eroa, onko palmusaarella vai mantereella rannassa?
[quote author="Vierailija" time="13.09.2014 klo 20:33"]Kiitos asiallisista vinkeistä! Onko suurta eroa, onko palmusaarella vai mantereella rannassa?
[/quote]
Jos mantereella keskitytään Walkin alueeseen, niin erona on juuri se kävely-, ravintola- ja ostosmahdollisuus. Muualla on aina kuljettava taksilla joka paikkaan. Mutta rannat ovat molemmissa yhtä ihania ja puhtaita :) ja taksillahan siellä kuljetaan paljon joka tapauksessa!
Minkä ikäisiä lapset? Toimii kouluikäisten ja teinien kanssa, asuimme sielöä vkon, teinit kävivät välillä yksin vesipuistossa. Parempiin ravintoloihin, esim Nobu, ei pääse alle kouluikäiset.
[quote author="Vierailija" time="13.09.2014 klo 19:53"]
Hotelli kannattaa ottaa ehdottomasti joko Palmusaarelta tai The Walkin alueelta Dubai Marinasta. Siellä on rantaa ja walkilla kauppoja ja ravintoloita kävelykadun varrella (muualla ei kauheasti voi kävellä). Ja tosiaan, osa pitää dubaita huonona historian puutteen takia. No, itse rakastuin paikkaan; mukavaa vaihtelua kaikkien kymmenien eurooppalaisten vanhojen kaupunkien, kirkkojen ja museoiden jälkeen ;) itse en myöskään koskaan ole kohdannut ongelmia, vaikka joskus olen kulkenut ilman miestäkin, kuten paikallisiakin naisia näkee kulkevan..... ps. Atlantis on ihana!
[/quote]
Palmusaarelta ei ainakaan kannata ottaa hotellia, ellei sitten halua maata koko aikaa hotellilla ja kulkea taksilla kaikkialle.